VMwareVMware ESXiVMware vCenter

External PSC Desteği Bitiyor

Merhaba,

Daha önce External Platform Services Controller‘ın kurulumu ve konfigurasyonu ile ilgili bazı makaleler yazmıştım. Bu makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vCenter Server Appliance Nedir? Embedded ve External Deployment

Platform Services Controller Nedir?

Platform Services Controller High Availability – Part 1

VMware, External Platform Services Controller (PSC) deployment modelini artık kullanımdan kaldırıyor. Tabi bunu var olan bir vSphere 6.7 güncellemesi ile yapmayacak. Bir sonraki major versiyonda artık External PSC deployment modeli kalmayacak.

Platform Services Controller yani kısaltması PSC, ilk olarak vSphere 6.0 ile birlikte tanıtıldı. PSC Nedir? sorularınız ile ilgili detaylara yukarıda vermiş olduğum linkten ulaşabilirsiniz. vSphere 6.0 ile birlikte artık embedded kurulum yapabiliyor veya PSC ile vCenter Server’i aynı sunucu üzerine kurabiliyorduk. İsterseniz aynı bir sunucu üzerinede kurabiliyorsunuz. Ancak aynı sunucu üzerine yani PSC ile vCenter Server’i embedded kurulum yaptığımızda bazı özelliklerden faydalanamıyorduk. Ancak vSphere 6.7‘den sonra gelecek majör versiyonda External PSC deployment’ı kaldırılacağı için artık embedded PSC ile devam edeceğiz. vSphere 5.1 zamanında bu oldukça karışıktı, Database ve Update Manager olmak üzere toplam 6 servis bulunuyordu. Bunları aynı sunucu üzerine kurarkende uzun süreli işlemler yapıyordunuz, farklı sunuculara kurarkende uzun süreli işlemler yapıyordunuz. Zaten bu Platform Services Controller yani PSC vSphere 6.0 ile bilrikte geldi ilk olarak. vSphere 6.0 ile birlikte servislerin büyük bir çoğunluğu PSC üzerinde toplanmıştır. VMware altyapınızda External PSC kullanmak aslında biraz karmaşıklığa yol açıyordu. Hem yönettiğiniz makina sayısı fazla hemde ilk bakışta bir sorunu çözmek kısmen zordu. External PSC kurduğumuzda eğer HA sağlamak istiyorsak bunun için load balancer kullanmamız gerekiyordu. Daha önce bu konu ile ilgili yazmış olduğum link’i yukarıya ekledim. Orada inceleyebilirsiniz. External PSC’yi HA yapmanız durumunda hem daha fazla sunucu yönetiminde bulunacaksınız. Ayrıca loadbalancer arkasında olacağı için yapıyı daha kompleks bir hale getirecektir. Eski sürümlerde embedded PSC linked mode desteklemediği içn external PSC kurmak durumunda kalıyorduk.

vSphere 6.5 U2 ve vSphere 6.7 ile birlikte artık enhanced linked mode (ELM)’u embedded PSC birlikte kullanabiliyoruz. Böylece external PSC’nin bize sağlamış olduğu avantajların hepsini embedded PSC ile kullanabileceğiz. Embedded PSC kullanmamız bize hem ekstra sunucu yönetmememizi hemde yapıdaki karmaşıklığı ortadan kaldıracaktır.

Peki mevcut External PSC kullanan kullanıcılar ne yapacaktır? Bunu da kısaca açıklayayım. vSphere 6.7 U1 ile birlikte, convergence tool’un geldiğinden bahsetmiştim. Bu tool sayesinde external PSC olan bir ortamı bir ortamı embedded PSC’ye migrate edebilirsiniz.

vCenter Server 6.7 Update 1 Release Oldu!

Son olarak artık vCenter Server’ı kurarken karmaşık bir mimari ile karşılaşmayacağız. Bundan dolayıda daha kısa sürede deployment işlemini gerçekleştirebileceğiz. İlerleyen günlerde external PSC nasıl embedded PSC ‘ye migrate edilir? konusunda bilgi vereceğim.

Konu ile ilgili VMware’in aşağıdaki makalesini inceleyebilirsiniz.

external-platform-services-controller-a-thing-of-the-past.html

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yılmaz Polat
Yılmaz Polat

External PSC’yi embedded PSC ‘ye nasıl migrate edeceğimiz konusunda yazım olacka demişsiniz Tayfun hocam, sitenizde bulamadım ama varsa linkini yazabilir misiniz?

Murat Güler
Murat Güler
Reply to  Tayfun DEĞER

Arıyordum bulamamıştım, çok teşekkürler. 🙂

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x