VMwareVMware ESXiVMware vCenter

External PSC to Embedded PSC Migration – Bölüm 1

Merhaba,

vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte birçok yenilik ve iyileştirme geldi. Bu yenilikler arasında dikkat çekenlerden birtaneside, Convergence Tool kullanarak External PSC kullanılan altyapınızı Embedded bir yapıya dönüştürebilirsiniz. Daha önce yazmış olduğum makalede External PSC kullanılan ortamların ilerleyen versiyonlarda support edilmeyeceği bilgisini vermiştim. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabiirsiniz.

External PSC Desteği Bitiyor

External PSC desteği bitiyor ancak vSphere 6.7 U1 ile birlikte gelen convergence tool sayesinde External PSC deployment olan yapımızı Embedded PSC ‘e convert/migrate edebileceğiz.

Yukarıdaki makalemde de belirtmiştim ancak tekrar kısaca anlatmak istiyorum. Platform Services Controller kavramı ilk olarak vSphere 6.0 ile birlikte çıktı. vSphere 6.0 ile birlikte gelen bu yenilik ile birlikte deployment modelinde de bazı değişiklikler yaşandı. Siz isteseniz burada Platform Services Controller‘i External olarak kurabilir isterseniz de, embedded kurulum yapabilirsiniz.Tabi bu kararlar tamamen mimarisel kararlar olduğu için hangi kurulumun net olarak doğru olduğunu söylemem zor. Çünkü kullanmış olduğunuz altyapıdaki bir gereksinim sizin External PSC kurmanızı sağlayabilir. Yine VMware’in validated design dökümanlarını kontrol ettiğinizde size uygun olan yapı için External PSC önerilmiş olabilir. External PSC kullanmanız hem yapıyı kompleks bir hale getiriyor hemde daha fazla sunucu yönetmenizi sağlıyordu. vSphere 6.5 ve vSphere 6.7 ‘dan itibaren gelen yenilikler ile birlikte (ELM desteği) artık External PSC ortamlarına çok ihtiyaç kalmadığı görülmeye başlandı. vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte VMware External PSC ortamlarınızı Embedded PSC ‘ye convert/migrate edebileceğiniz bir tool’un duyurusunu yaptı. vSphere 6.7 Update 1, VCSA ISO’su içerisinde gelen bu tool sayesinde External PSC ortamımızı Embedded PSC ortamına çevirebileceğiz.

Eğer Platform Services Controller ile ilgili detaylı bilgi alma istiyorsanız aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Platform Services Controller Nedir?

VMware’in yakın bir zamanda yapmış olduğu duyuru ile birlikte artık External Platform Services Controller deployment modelini kullanmayacak. Yani majör vSphere versiyonu ile birlikte artık sadece embedded kullanım yapabileceğiz. vSphere 6.7 U1 ile birlikte Convergence Tool kullanarak External PSC bulunan vSphere ortamınızı Embedded ‘a çevirebilirsiniz. Bu işlem oldukça basit aslında ancak bazı gereksinimlerini karşılamak gerekiyor. Ancak gereksinimleri karşılamadan önce Convergence Tool nasıl kullanılır hangi aşamalardan geçer bundan bahsetmek istiyorum.

Convergence Tool’u kullanmak için ilk olarak nasıl çalıştığını iyi anlamamız gerekiyor. Yukarıda Convergence Tool’un örnek bir workflow’unu görebilirsiniz. Yukarıdaki örneği kısaca madde madde inceleyelim.

Stage 0:

vCenter Server ve bu vCenter Server’a bağlı durumda olan External Platform Services Controller’ı görebilirsiniz.

Stage 1:

Convergence Tool ‘u çalıştırmadan önce ilk olarak json dosyasını düzenlememiz gerekiyor. Bu düzenleme işleminde ESXi, vCenter Server ve Platform Services Controller’in erişim bilgileri isteniyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra ve Convergence Tool ‘u çalıştırırız. Bu aşamada Platform Services Controller A üzerindeki veriler  vCenter Server A üzerinde oluşturulan embedded Platform Services Controller’a replike edilmeye başlanır. Replike işlemi tamamlandıktan sonra yeni oluşturulan embedded Platform Services Controller, vCenter Server A ile çalışacak şekilde yapılandırılır.

Stage 2:

Son aşama olan Stage 2 ‘de ise External Platform Services Controller ile vCenter Server’in bağlantısı kaldırılır. Bu aşamadan sonra artık eski External Platform Services Controller sunucusu kullanımdan kaldırılabilir.

Şimdi yukarıda örnek bir workflow gösterdim ancak kısaca yapılacak işlemlerden bende bahsetmek istiyorum. Convergence Tool’u kullanabilmeniz için vSphere 6.7 Update 1 ISO‘suna sahip olmanız gerekiyor. Burada yapılacak tüm işlemler vcsa-util komut satırını kullanarak yapılır. vcsa-util komutu bir Windows, Linux veya Mac OS işletim sistemi üzerinde çalıştırılabilir. Convergence Tool’u mutlaka run as administrator ile çalıştırmanız gerekir. Şunu belirtmem gerekiyor bu işlem sadece VCSA için support ediliyor (şuan için).

Gereksinimleri kısaca sıralayacak olursak;

  • Eğer Windows bir vCenter Server’a sahipseniz bunu ilk olarak vCenter Server Appliance’a convert etmeniz gerekiyor. Eğer sizin Windows üzerine kurulu bir vCenter Server’iniz ve External PSC bulunuyor ise burada anlatacağım işlemleri maalesef yapamazsınız.
  • Convergence Tool’u kullanmanız için VCSA ve PSC, 6.7 Update 1 sürümünde bulunmanız gerekir. Yani bundan önceki sürümlerde bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.
  • Convergence Tool’u çalıştırmadan önce mutlaka sunucuların (PSC ve VCSA) snapshot’ını alın.
  • Eğer mevcut ortamınızda External PSC’ye bağlı farklı VMware ürünleri var ise bunların yeniden authenticate olması gerekebilir.
  • Bu işlem sırasında DRS‘in geçici olarak partially automated veya manuel mod’a alınması tavsiye edilir. Convergence Tool’un çalışması sırasında VCSA veya PSC sunucusu farklı bir host’a migrate olur ise iletişim problemleri ortaya çıkabilir.
  • vCenter HA kullanıyorsanız Convergence Tool ‘u çalıştırmadan önce devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu aşamada vCenter erişilmez duruma geleceği için restart node değişikliği olmaması gerekir. Bundan dolayı disable etmeniz gerekiyor.
  • VCSA üzerinde backup task’ı zamanlanmış ise bunu kaldırmalısınız. Convergence tool başarılı bir şekilde sonuçlandıktan sonra tekrar backup oluşturabilirsiniz.

Önemli: Convergence tool’u çalıştırmadan önce ortamınızın vSphere 6.7 Update 1 olduğundan emin olmalısınız.

Convergence Tool ile işleme başlamak için öncelikle VCSA 6.7 Update 1 ISO‘muzun için açıyoruz. External PSC’den Embedded PSC’ye migration işlemi için 2 tane json dosyası kullanacağınız. Bunları vCenter Server ve External PSC sunucunuza erişebilen herhangi bir sunucu üzerinde çalıştırabilirsiniz.

vcsa-converge-cli \ templates \ converge \ converge.json
vcsa-converge-cli \ templates \ decommission \ decommission_psc.json

Burada converge.json isimli dosyamız ile External PSC‘den Embedded PSC’ye geçiş  gerçekleştireceğiz. Daha sonrasında decommission_psc.json isimli dosyasmızı kullanarak External PSC’nin vCenter Server ile bağlantısını kaldıracağız. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise json dosyalarının düzenlenme işlemidir.

İlk olarak json dosyasını düzenleme işlemi ile başlayacağız. Bunun için aşağıda dizinde bulunan json dosyalarını C: dizinine kopyalıyoruz.

vcsa-converge-cli \ templates \ converge \ converge.json

vcsa-converge-cli \ templates \ decommission \ decommission_psc.json

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık json dosyalarını düzenlemeye başlayacağız. Bu işlemleri Bölüm 2 ‘de anlatacağım. Bir sonraki bölüme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

External PSC to Embedded PSC Migration – Bölüm 2

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x