VMwareVMware ESXiVMware vCenter

External PSC to Embedded PSC Migration – Bölüm 2

Merhaba,

Bir önceki bölümde Convergence Tool ile ilgili detaylı bilgi vermiştim. Bu bölümde json dosyalarının nasıl düzenleneceğinden ve nasıl uygulanacağından bahsedeceğim.

Bir önceki makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

External PSC to Embedded PSC Migration – Bölüm 1

Bir önceki bölümde json dosyalarının path’ini belirtmiştim. Biz burada ilk olarak, converge.json dosyasını düzenleyeceğiz. C:\ dizinine kopyalamış olduğumuz converge.json isimli dosyayı Notepad ++ ile açıyoruz.

 

converge.json isimli dosyayı yukarıdaki gibi düzenliyoruz.

managing_esxi_or_vc yazan bölüme, vCenter Server Appliance’in bulunduğu ESXi veya vCenter Server’in erişim bilgilerini yazıyoruz.

vc_appliance yazan bölüme, PSC’nin bağlı bulunduğu vCenter Server Apppliance’i yani işlem yapacağımız vCenter Server Appliance’in erişim bilgilerini yazıyoruz.

partner bölümüne ise, vCenter Server Appliance‘in bağlı bulunduğu external platform services controller’ın bilgisiniyazıyoruz.

Yukarıdaki gibi düzenleme işlemini tamamladıktan sonra artık düzenlemiş olduğumuz json dosyasını doğrulayacağız. Bunun için command prompt (cmd) ‘u Run as administrator lie açıyoruz.

 

Aşağıdaki komut ile json dosyasının doğrulamasını yapacağız ancak bunun öncesinde VCSA ISO‘sunun mount olduğu dizine geçiyoruz. Daha sonrasında vcsa-converge-cli\win32 dizinine giriş yapıyoruz.

Daha sonrasında aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.


.\vcsa-util.exe converge --verify-template-only c:\converge.json

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra template verification completed gördüysek aşağıdaki komutu çalıştırarak migration işlemini başlatabiliriz.


E:\vcsa-converge-cli\win32>.\vcsa-util.exe converge --backup-taken --no-ssl-certificate-verification --verbose c:\converge.json

Bu işlem biraz uzun sürebilir. İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra artık bir sonraki aşamaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki aşamada external psc ile vCenter Server Appliance‘in bağlantısını kaldıracağız.

Bu için C dizinine kopyaladığımız decommission_psc.json isimli json dosyasını noteapad++ ile açıyoruz.

 

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere 2 farklı bölüm yer alıyor. PSC ve vCenter bölümlerinde yer alan ifadeleri kısaca anlatacağım.

managing_esxi_or_vc bölümüne PSC ve vCenter Server Appliance’in barınmış olduğu ESXi veya vCenter’in erişim bilgilerini yazıyoruz.

psc appliance bölümüne external PSC’nin erişim bilgilerini belirtiyoruz.

vr_appliance bölümüne ise vCenter Server Appliance’in erişim bilgilerini yazıyoruz.

Yukarıdaki script’i çalıştırmanız sonucunda artık external psc ile vCenter Server Appliance’in hiç bir bağı/ilişkisi kalmayacaktır. Ancak bu komutu çalıştırmadan önce yine bir doğrulama yapmamız gerekiyor.


.\vcsa-util.exe decommission --verify-template-only c:\VCSA-Converge\decommission_psc.json

Doğrulama işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra aşağıdaki komut ile decommission işlemini başlatıyoruz.

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra artık External PSC ile vCenter Server Appliance arasında hiçbir bağ kalmayacaktır. Bu aşamadan sonra artık External PSC sunucusunu shutdown edebilir ve silebilirsiniz.

Web Client veya Appliance Management arayüzünden node’ları kontrol ettiğinizde external PSC’nin olmadığını göreceksiniz.

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bu aşamadan sonra artık External PSC sunucusunu shutdown edebilir daha sonrasında silebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan Aktaş
Furkan Aktaş

ellerinize sağlık çok başarılı bir içerik olmuş. 🙂

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x