VMwareVMware vCenter

vCenter Server 6.7 Update 1 Release Oldu!

Merhaba,

Daha önce sizlere vSphere 6.7 Update 1 ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere 6.7 Update 1 ile Gelen Yenilikler

Yukarıdaki makalede belirttiğim gibi artık vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte HTML5 tabanlı vSphere Client’i tüm özellikleri ile birlikte kullanabileceğiz. Yani vSphere Web Client üzerinde yapmış olduğumuz işlemlerin hepsini artık HTML 5 tabanlı vSphere Client’da yapabileceğiz. VMware ilerleyen dönemlerde vSphere Web Client’i kaldırmayı düşünüyor. Bu konu ile ilgili daha önce aşağıdaki gibi bir makale yazmıştım.

vSphere Web Client Kaldırılıyor

Yazıma başlamadan önce vCenter Server 6.7 Update 1 ‘in ESXi 5.5 host’u yönetemediğini ve bundan dolayı upgrade yapacak admin’lerin buna dikkat etmesini rica ediyorum. ESXi versiyonunuz minimum 6.0 olmalıdır.

vCenter Server 6.7 Update 1 ile birlikte gelen yenilikleri kısaca sıralayacak olursak;

En önemli gelişmelerden birtanesi HTML5 (vSphere Client) ‘in artık tüm özellikleri ve fonksiyonları support ediyor olmasıdır. Artık aşağıdaki fonksiyonlarıda HTML 5 Client üzerinden yönetebileceğiz.

 • vCenter High Availability (VCHA)
 • Auto Deploy
 • Host Profiles
 • vSphere Update Manager
 • Network Topology Diagrams
 • Performance Charts
 • Improved Searching
 • Dark Theme

VMware vSphere ortamında bir search işlemi gerçekleştirmek istediğinizde genellikle VM ismi ile arıyorsunuz. vCenter Server 6.7 Update 1 ile birlikte artık search yani arama kapasitesi daha da geliştirilmiştir. Kullanıcılar artık arama işlemlerini yaparken, birden fazla filtre belirleyebilir. Ayrıca yapmış olduğunuz aramaları da yani yapmış olduğunuz filtreleme seçeneklerinide ileride kolay bir şekilde erişmek için save seçeneğide eklenmiş durumda. Bir diğer yenilik ise tema konusundaki iyileştirmelerdir. HTML 5 Client biliyorsunuz ki beyaz renkli bir arayüze sahip. Ortamın ışığına bağlı olarak bazen gözleriniz bu ekrana bakmaktan yorulabilir. Bundan dolayı VMware bu sürümde dark isimli temayı eklemiş.

 

vCenter Server 6.7 Update 1 ile birlikte Embedded Platform Services Controller’a sahip bir vCenter Server’i bir vSphere domain’inden başka bir vSphere domain’ine taşıyabilirsiniz. Tag ve lisanslama gibi hizmetlerde yeni alana taşınır. vCenter Server Converge Tool hakkında bilgi vermiştim zaten daha önce. vCenter Server 6.7 Update 1 ile birlikte vSphere Health isimli uygulama gelmektedir. Bu uygulama sayesinde vSphere ortamınızdaki sorunları tarayabilir ve bulunan sorunları VMware KB’ler ile ilişkilendirir. vSphere Health oldukça güzel bir özellik. Daha önce böyle bir özellik VSAN içinde çıkarılmıştı. vCenter Server 6.7 Update 1 ‘e geçiş yaptıysanız, Web Client ile vCenter Server’a bağlandıktan sonra Monitor > Health tab’ından vSphere ortamınızın sağlık durumunu görebilirsiniz. Content Library altına artık vmtx uzantılı template dosyalarını ekleyebiliyoruz.

Burst Filter sayesinde database’de tekrar eden event’lerin oluşmasını önlemek için Burst filtresi kullanılır. Bu konu ile ilgili buradaki yazıyı okuyabilirsiniz. vCenter Server ve ESXi Server’i 6.7 Update 1 versiyonuna ortamınızı upgrade ederseniz, on-prem’de bulunan virtual machine’lerinizi AWS üzerinde bulunan VMware Cloud ortamına vSphere vMotion ile taşıyabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için isterseniz vSphere Web Client veya HTML5 Client‘ı kullanabilir, isterseniz de API kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu operasyonu gerçekleştirmek için ortamınızın uçtan uca 6.7 Update 1 versiyonuna sahip olması gerekiyor. Content Library hakkında daha önce web sitem üzerinde bilgi vermiştim bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere 6.5 Content Library Nasıl Kullanılır?

VMware vCenter Server 6 – Content Library

Content Library ortamına artık OVA dosyalarını import edebilirsiniz. Import işlemini gerçekleştirdiğinizde gerekli sertifika doğrulamaları sağlanır ve bir OVF library haline dönüştürülür. Böylece buradan yeni sunucular oluşturabilirsiniz. Content Library’nin çok büyük ortamlarda oldukça fazla kullanıldığını belirtmek isterim.

Diğer gelen yenilikleri kısaca sıralayacak olursak;

 • Hyper-Converged Infrastructure (HCI) Oluşturma ve Genişletme: Bu özellik sayesinde vSphere VSAN Cluster’larınızın yapılandırılması için sanallaştırma admin’lerine çeşitli kullanım kolaylıkları sağlar. Wizard sayesinde merkezi bir şekilde yönetim sağlayabilirsiniz.
 • vCenter Server Appliance’in firewall ayarlarını Appliance Management bölümünden yapabilirsiniz. Burada basit rule’lar belirtebilirsiniz.
 • Windows Server 2016 Active Directory’i support eder.
 • vCenter HA yapılandırmasını HTML5 Client üzerinden yapabilirsiniz.
 • AppDefense, vCenter Server ile birlikte bir bileşen olarak sunulur. AppDefense sayesinde vSphere üzerinde çalışan uygulamalar ve iş yükleri için toplu güvenlik ve sağlık istatistikleri sağlar.

Aşağıdaki linkten release note’ların tamamını okuyabilirsiniz.

https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.7/rn/vsphere-vcenter-server-671-release-notes.html

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Onur AYDIN
Onur AYDIN

“Umarım faydalı olmuştur.” diyorsunuz ya, hep faydalı oluyor. Teşekkürler

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x