VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.7 – Fault Tolerance Yenilikleri

Merhaba,

vSphere 6.7 ile ilgili gelen yeniliklerin büyük bir bölümünden bahsettim ancak Fault Tolerance ile yeniliklerinden bahsetmediğimi farkettim. Fault Tolerance ile ilgili daha önce yazmış olduğum yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere 6.5 – Fault Tolerance Yenilikleri

vSphere 6 Fault Tolerance Gereksinimleri, Limitleri ve Lisanslaması

VMware vSphere Fault Tolerance Simulasyon

What’s New in vSphere 6.0: Fault Tolerance

Daha önceki makalelerimde de belirtmiştim. Önceki güncellemeler ile birlikte Fault Tolerance ‘ın 1 vCPU, 4vCPU’ya çıkarıldığı bilgisini vermiştim. vSphere 6.7 versiyonu ile birlikte Fault Tolerance‘ın desteklemiş olduğu vCPU sayısı 8 ‘e çıkarılmıştır. Ancak 8 vCPU desteği sadece Enterprise Plus lisansına sahip kullanıcıların kullanabildiğini de belirtmek isterim.

vSphere 6.7 Fault Tolerance Yenilikleri Nelerdir?

 • Virtual machine başına 8 vCPU, 128 GB memory desteklenmektedir. Ancak bu Enterprise Plus lisansa sahip kullanıcılar için geçerlidir.
 • Standard ve Enterprise lisansa sahip kullanıcılar için virtual machine başına 2 vCPU desteği bulunmaktadır.
 • vSphere 6.7 ile birlikte Fault Tolerance artık VMCP ile birlikte çalışır. VMCP ile ilgili aşağıda belirteceğim makalemi inceleyebilirsiniz.
 • All Paths Down (APD) veya Permanent Device Loss (PDL) oluştuğunda Fault Tolerance açık virtual machine tetiklenir ve secondary virtual machine’e yük’ü devreder.
 • Multiple NIC desteği vSphere 6.5 ile birlikte gelmişti. vSphere 6.7 ile birlikte multiple nic hala support ediliyor.

vSphere 6.7 ‘de Fault Tolerance kullanabilmeniz için aşağıdaki gereksinimlere dikkat etmeniz gerekiyor;

 • AMD Bulldozer veya sonrası bir işlemci
 • Intel Sandy Bridge veya sonrası bir işlemci. Avoton support edilmemektedir.
 • Düşük bir latency için 10G network kartı kullanılması öneriliyor. Ayrıca dedicated bir network kullanılması tavsiye ediliyor.

Tabi Fault Tolerance‘ı istediğiniz gibi kullanamıyorsunuz. Lisans ve vCPU tarafında limitasyonlar bulunuyor. Limitasyonları sıralayacak olursak;

 • Cluster içerisinde bulunan bir host üzerinde Fault Tolerance VM sayısı 4 ‘dür. Bu limite Primary ve Secondary sunucular da dahildir.
 • Bir host üzerindeki Fault Tolerance VM toplam vCPU sayısı 8’dir. Bu limite Primary ve Secondary sunucular da dahildir.
 • Fault Tolerance ‘da kullanacağınız vCPU miktarı, sahip olduğunuz lisans ile kısıtlıdır. Standard ve Enterprise için 2 vCPU, Enterprise Plus için 8 vCPU’dur.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aykut Yüksel
Aykut Yüksel

Fault Tolerance ile ilgili araştırınca tek adam akıllı kaynak siz çıkıyorsunuz, yabancılara bile taş çıkartan bir blogsunuz tebrik ederim Tayfun hocam. 🙂

İsmail Yavuz
İsmail Yavuz

Blogunuz gerçekten şahane. En ince konulara kadar değinmişsiniz yazılarınızda, severek takip ediyorum. 🙂

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x