VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.7 Update 1 ile Gelen Yenilikler

Merhaba,

vSphere 6.7 Update 1 ilerleyen zamanlarda release olacak ancak vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte gelen yenilikler hakkında size bazı bilgiler vermek istiyorum. vSphere 6.7 ile ilgili yazmış olduğum yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/?s=vsphere+6.7

vSphere 6.7 Update 1 oldukça önemli bir sürümdür çünkü vSphere 6.5 U2’den vSphere 6.7 Update 1 ‘e upgrade imkanı sağlar. Hatırlarsanız bu konu ile ilgili daha önce bilgi vermiştim. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere 6.7 Upgrade – Dikkat Edilmesi Gerekenler

vSphere 6.7 U1 ile birlikte HTML5 tabanlı vSphere Client artık tüm fonksiyonları desteklemektedir. Yani vSphere Web Cllient’da yapılan tüm işlemler artık HTML5 tabanlı vSphere Client tarafından yapılabilecektir. VMware Flings’e geri bildirimler neticesinde vSphere 6.7 U1 ile birlikte HTML5 Client’i tüm idari fonksiyonlar için kullanabileceğiz. vCenter HA oluşturmak için eski sürümlerde vSphere Web Client’a erişim sağlayıp konfigurasyon yapıyorduk. Ancak vSphere 6.7 U1 ile birlikte artık HTML5 Client üzerinden bunu gerçekleştirebielceğiz. Aynı şekilde vSphere Update Manager yani VUM sadece vSphere Web Cleint tarafından desteklenirken artık HTML5 Client üzerinden işlemleri gerçekleştirebileceğiz. Tabi bu anlattıklarım sadece vSphere 6.7 Update 1 için geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yine vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte benim çok beğendiğim bir tool geldi. vCenter Server Converge Tool sayesinde external PSC‘den embedded PSC mimarisine gerçiş yapılabilir. Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Bundan önceki sürümlerde özellikle bu konuya dikkat etmeniz gerektiğini makalelerimde belirtmiştim. Çünkü bir PSC+vCenter mimarisini tasarlayıp gerekli kurulumları yaptıktan sonra PSC’yi tekrar yeniden yapılandırıp mimariyi değiştiremiyordunuz. Eğitimlerimde de genellikle belirtirim vCenter’ın olabildiğince simple yani basit bir şekilde yapılandırılması gerekir. Yapıda ihtiyacınız olmadığı halde external PSC oluşturmanız size yönetim ve troubleshooting zorlukları yaşatabilir. Eğer yapınızda external PSC var ise ve buna ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsnuz vCenter Server Converge Tool sayesinde bunu embedded PSC’ye çevirebilrisiniz. Böylece daha az VM yönetmiş olur ve daha basit (karmaşık olmayan) yapınız olur. vSphere 6.7 ve vSphere 6.5 U2 için embedded PSC’ler için Enhanced Linked Mode (ELM) desteğini duyurdu. Bu konu ile ilgili aşağıdaki makalemde bilgi vermiştim.

vSphere 6.7 – Genel Bilgiler

Bu tool çıkana kadar external PSC sahip bir mimariyi embedded ‘a taşımak mümkün değildi. vCenter Server Converge Tool, mevcut vCenter Server Appliance üzerine embedded bir Platform Services Controller yükler ve external PSC ile arasında bir replikasyon ilişkisi oluşturur. External PSC üzerinden data aktarıldığında artık external PSC kaldırılabilir duruma gelir. Eğer ortamınızda VCHA yani vCenter HA var ise yine de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Converge tool’un yanlızca vSphere 6.7 U1 ‘de desteklendiğini unutmayın. Eğer ortamınızda vSphere 6.0 veya 6.5 var ise embedded PSC’ye geçiş için vSphere 6.7 Update 1 ‘e update veya upgrade yapmanız gerekiyor. Bu arada, Converge Tool VCSA ISO‘su içerisinde bulunuyor. Buradaki json dosyası üzerinden çalıştırıyorsunuz.

vCenter Server Converge Tool ile ilgili ilerleyen günlerde ayrıca bir makale yazacağım.

Bir diğer geliştirme ise VSAN ve HCI ile ilgilidir. vSphere 6.7 Update 1 ile ilgili size bahsediceğim bir diğer güzel geliştirme ise, kurulum ve yapılandırma da yapılan iyileştirmelerdir. Bu konuyu biraz daha açıklayayım sizlere. Bu sürümde Cluster Quickstart adlı yeni bir wizard (workflow) eklendi. Bir cluster oluşturmak, host eklemek ve bu host’u diğer host’lar ile aynı şekilde yapılandırmak için basit ve verimli bir wizard (workflow) eklenmiştir. Workflow diye bahsettiğim aslında basit ve verimli bir kurulum/konfigurasyon sihirbazıdır. Bu yapılandırmada HA, DRS, EVC, VDS (Distributed Switch) gibi özellikleri ayarlayabilirsiniz. Cluster Quickstart wizard (workflow) ‘u sayesinde sıfırdan hızlı bir şekilde bir cluster’ı birkaç dakika içerisinde oluşturabilirsiniz. Ayrıca cluster’ı genişletmek istediğinizde bunu basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yeni bir ESXi host ekleyebilir sonrasında ilk kurulum sırasında kullanılan cluster ayarlarını kullanarak yapılandırabileceğiniz bir wizard (workflow) bulunmaktadır.

Burada aslında en mükemmel gelişme; I/O controller firmware update’inin VUM ile bütünleştirilmesidir. Müşteriler artık tek bir vSphere Update Manager arayüzü altında tek bir maintenance işlemi ile hem software hemde firmware update işlemini yapabilecektir. Dolayısıyla tek bir operasyon ile hızlı birşekilde hem firmware hemde software update’i yapabileceğiz. VSAN HCL sayesinde yanlızca uyumlu olan software’i VUM download eder ve bunları ESXi host’lara yönlendirir. VUM uygun olan I/O Controller firmware’ini server vendor’unun repo’sundan download edebilecektir. Tabi siz burada isterseniz local bir repo’da belirtebilirsiniz.

vSphere 6.7 Update 1’in release olması ile birlikte ayrıca bir makale yazacağım, VSAN’ın firmware güncelleme işlemleri ile ilgili.

vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte gelen bir diğer güzel geliştirme ise Content Library ile ilgilidir. Content Library ile ilgili daha önce bir makae yazmıştım. Bu makaleme aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

VMware vCenter Server 6 – Content Library

vSphere 6.5 Content Library Nasıl Kullanılır?

vSphere 6.7 Update 1 ‘deki Content Library, OVA template’lerinin bir HTTPS’den ve local storage’dan import edilmesini hemde OVA template’lerden diğer vCenter Server’lara içerik senkronizasyonu yapılmasını sağlar. Content Library artık OVA paketlerinin sertifikasını doğrular. Önceden böyle bir özellik bulunmuyordu. Yani arayüzde OVA’nın kim tarafından yapıldığı ve hangi sertifika tarafından imzalandığını görebilrisiniz. Buna ek olarak Content Library üzerinden artık VM Template’leri  (VMTX) doğrudan Content Library üzerinden deploy edebileceğiz. Daha önceden var olan template’i ayrıca tekrar Content Library içerisine atmamız gerekiyordu. Buda haliyle storage’da ekstra olarak alan kaplıyordu. Content Library günümüzde çok aktif olarak kullanılmıyor ancak yeni özellikle geldikçe özellikle birden fazla vCenter Server yöneten admin’ler için vazgeçilmez haline gelebilir. Ancak dezavantaj olarak şunu belirtmem gerekiyor. vSphere 6.7 Update 1 ‘de VM Template‘leri henüz farklı vCenter Server ‘lara senkronize edilemediğini belirtmek isterim. İlerleyen versiyonlarda da bu konuda iyileştirme yapılacaktır.

Son olarak vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte gelen VMware ve NVIDIA işbirliğinden sizlere bahsetmek istiyorum. Bu versiyon ile birlikte sanallaştırma altyapısının operasyonel esnekliğini ve kullanımını önemli oranda artırmak için işbirliği yapılmıştır. VMware ve NVIDIA, vSphere 6.7 versiyonunda suspend ve resume özelliklerinin sunulmasının ardından, VMware vSphere vMotion‘u NVIDIA Quadro vDWS vGPU destekli VM’ler ile tanıtıyor. Şunu belirteyim özet ile vSphere vMotion desteğinin geldiğinden bahsedeceğim.

Artık, VDI veya Compute altyapısında sorunsuz bir şekilde maintenance işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. Örneğin, bir grup endüstriyel tasarımcının NVIDIA Quadro vDWS vGPU hızlandırılmış VDI altyapısında acil bir yama veya acil altyapı operasyonunu düşünün. Daha önce, bu maintenance işleminin gerçekleştirilmesi için, tüm VDI masaüstü bilgisayarlarının tamamen kapatılması, çalışmalarını bozması ve üretkenliklerini azaltması gerekiyordu. NVIDIA Quadro vDWS vGPU destekli VM’ler için VMware vSphere vMotion’un kullanıma sunulmasıyla birlikte, BT yöneticilerinin vGPU destekli VM’leri başka bir ESXi host’a sorunsuzca taşıyabilmeleri ve gerekli bakımları yapabilmelerine olanak sağlanmıştır.

Duyuruya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Under the Hood – vSphere 6.7 Update 1

vSphere 6.7 Update 1 ile ilgili yazacağım bilgiler bukadar, update ve upgrade işlemlerine hazırlanın 🙂 Son olarak vSphere 6.7 Update 1 duyurusu ile birlikte VMware vSphere Platinum’unda duyurusu yapıldı. VMware vSphere Platinum ile ilgilide kısa süre içerisinde bir makale hazırlayacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x