VMware vCenter Server 6 – Content Library

tarafından 27 Temmuz 2015 tarihinde VMware, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

vCenter 6 ile birlikte Content Library özelliği gelmiştir. Content Library sayesinde, VM template’leri, vApp template’leri ve diğer tipdeki dosyalar saklanabilir. Eğer ortamınızda yeni bir sanal makina create etmek istiyorsanız Content Library içerisindeki template’leri kullanabilirsiniz. Eğer yapınızda birden fazla vCenter var ise; Content Library üzerinde oluşturduğunuz template’leri diğer vCenter’lar ile de paylaştırabilirsiniz. Bu da size yönetim kolaylığı, otomasyon, dosya paylaşma gibi yetkinlikler getirecektir.

content-library

Ortamınızda bulunan bir vCenter üzerinde Content Library’i kullanabilirsiniz. Yani Content Library‘i kullanmak için birden fazla vCenter olmasına gerek yok. Eğer sizin ortamınızda birden fazla vCenter var ise; bu vCenter’lar arasında Content Library üzerinden template paylaşmak istiyorsanız  her iki vCenter’ında aynı vCenter Single-Sign On domain’inde olması gerekmektedir. Eğer vCenter’larınız aynı Single-Sign On ‘a bağlı değil ise bu vCenter’lar arasında library paylaşımı yapamazsınız.

Her VM template, vApp template, veya farklı dosya tip’leri Library içerisinde gözükür. Library içerisinde bulunan bu item’lar bir veya birden fazla olabilir. Örneğin; bir OVF dosyası birden fazla dosya içerir. Siz Library içerisindeki OVF dosyasını import etmek istediğinizde bu OVF dosyası ile ilişkili tüm dosyalar import edilir (ovf, vmdk ve mf). Ancak siz vSphere Web Client üzerinden baktığınızda sadece .ovf uzantılı dosyayı görürsünüz.

Eğer Content Library kullanacaksanız bunu iki farklı şekilde oluşturabilirsiniz. Bunlar; Local veya Subscribed Library’dir.

Local Libraries:

Eğer single vCenter Server kullanıyorsanız local libraries kullanabilirsiniz.  Siz isterseniz tabi buradaki dosyaları diğer vCenter’lar ile de paylaşabilirsiniz. Diğer vCenter’lar ile yapılacak bu paylaşıma isterseniz authentication koyabilirsiniz.

Virtual Machine template’leri ve vApp template’ler OVF formatı ile depolanır. Ayrıca library içerisine ISO image’larını, text dosyaları gibi diğer dosya türlerinide atıp depolayabilirsiniz.

Subscribed Libraries:

Subscribed library ile create edilmiş ve publish edilmiş bir library’e abone olabilirsiniz. Subscribed library aynı vCenter Server’da veya farklı bir vCenter Server üzerinde olabilir. Subscribed library create ettiğinizde karşınıza 2 seçenek çıkar. Bunlar;

Download all library content immediately: Eğer library içerisinde publish edilen template’lerin ve dosyaların abone olduktan hemen sonra local’e download edilmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.

Download library content only when needed: Eğer sizin storage’ınızda yer yok ise bu seçeneği seçmelisiniz. Bu seçenek ile template’lerin ve dosyaların sadece metadata’ları download edilir. İhtiyaç olduğunda senkronize olur ve full kopyasını download eder.

Siz isterseniz manuel olarakda bu senkronizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Böylece güncel bir library’e sahip olursunuz.

Eğer subscribed library kullanıyorsanız, buranın içerisindeki içerikleri kullanabilirsiniz ancak bu library’e herhangi bir içerik ekleyemezsiniz. Yanlızca admin’ler buraya içerik ekleyip publish edebilir.

Daha detaylı kurulum ve konfigurasyonu ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tayfun DEGERTayfun DEĞERAhmet Ataş Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Ataş
Ziyaretçi
Ahmet Ataş

Abi her gün nasıl bir yazı yayinlayabiliyorsun?ekip mi var ? Önceden yazılmış her gün sırayla mi atiyorsun?

Tayfun DEGER
Ziyaretçi

Yok hayır herhangi bir ekip yok hepsini kendim günlük yazıyorum.