VMwareVMware vCenter

VCSA 6.7 – Offline Patch Nasıl Yüklenir?

Merhaba,

Bir önceki makalemde VCSA 6.7 ‘e Online patch’in nasıl yükleneceğinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise offline olarak patch’in nasıl yükleneceğini anlatacağım.

VCSA 6.7 – Online Patch Nasıl Yüklenir?

Bir önceki makalemde VCSA virtual machine’inin internete açık olması gerektiğinden bahsetmiştim. Ancak bazı durumlarda internete çıkartamayabilirsiniz bunun için bu yazımda size offline olarak vCenter patch’lerinin nasıl yükleneceğini anlatacağım.

Öncelikle bu belirteceğim işlemi yapmak ile online patch yükleme işlemi arasında çok bir fark bulunmuyor. Online patch yükleme işleminde eğer VCSA internete çıkıyor ise sizin karşınıza otomatik olarak yüklenebilir patch’leri getiriyor ve siz yükleme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Offline patch‘de ise VMware’in patch sayfasından ilgili patch’i indirip VCSA sunucusuna ISO olarak mount ediyoruz. Bu işlemler nasıl yapılıyor inceleyelim.

Öncelikle offline olarak patch yükleyebilmemiz için aşağıdaki siteden VCSA 6.7 patch‘ini indirmemiz gerekiyor.

vCenter patch nasıl download edilir?

https://my.vmware.com/group/vmware/patch#search

Yukarıdaki linkten giriş yaptıktan sonra product olarak VC ve version olarak 6.7’yi seçmeniz gerekiyor. Bu seçimleri yaptıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşmanız gerekiyor. Burada son çıkan patch’i release date’e göre sıralayabilirsiniz.

 

Ben yukarıda işaretlemiş olduğum patch’i seçiyorum ve download butonuna basıyorum. Download işlemi tamamlandıktan sonra indirmiş olduğum ISO dosyasını VCSA virtual machine’inin göreceği/ulaşabileceği bir datastore’a upload ediyorum. Upload etmiş olduğum ISO dosyasını virtual machine’e CD-ROM bölümünden gösteriyorum. Bu aşamadan sonra artık Appliance’in management arayüzüne giriş yapıyoruz.

ISO dosyasını VCSA virtual machine’ine mount ettikten sonra https://VCENTER-IP:5480 adresinden VCSA’nın management arayüzüne giriş yapıyoruz.

 

Management arayüzüne giriş yaptıktan sonra Update bölümüne giriş yapıyoruz ve sağ bölümde yer aan Check Updates butonuna basıyoruz.

Burada Check CD ROM butonuna basıyoruz.

Karşımıza açılan ekranda indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçiyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

Bu aşamadan sonra yüklemek istediğiniz patch dosyasını seçip ardından Stage Only veya Stage and Install seçeneğini seçebilirsiniz. Stage ve Stage and Install seçeneği ile ilgili daha önce aşağıdaki yazımda bilgi vermiştim.

VCSA 6.7 – Online Patch Nasıl Yüklenir?

Stage and Install seçeneğini seçtikten sonra zaten otomatik olarak patch yükleme işlemi başlayacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Burak Avcı
Burak Avcı

Offline pathleri yüklerken sanal makinelerin kapalı mı olması gerekiyor?

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x