VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.7 – Genel Bilgiler

Merhaba,

vSphere 6.7 ‘nin release olduğunu sizlere bildirmek isterim. Öncelikle vSphere 6.5 sürümünde gelen birbirinden güzel, harika özellikler vSphere 6.7 versiyonu ile de geliştirilmeye devam edilmiş. Tabiki ekstra yeni özelliklerinde geldiğinide belirtmek isterim.

Şimdi kısaca vSphere 6.7 ile birlikte gelen özellikleri inceleyelim, daha sonrasında zaten ürünler hakkında ayrıca bilgi vereceğim.

vSphere 6.7 ile birlikte daha yalın özellikler geliyor. Açıkcası vSphere 6.7 ile birlikte daha çok operasyonel verimlilik düşünülmüş durumda. Geçtiğimiz versiyonda yani vSphere 6.5’da vCenter Server Appliance (VCSA) tarafında çok fazla yenilik var iken vSphere 6.7 ile birlikte bu özellikler geliştirilmeye devam edilmiş durumda. vSphere 6.7 incelediğimizde özellikle VCSA tarafında performans iyileştirmelerinin yapıldığı görülmektedir. Hatta bunları rakamlar ile ifade edecek olursak,

 • vCenter operasyonlarında 2 kat daha hızlı performans
 • VCSA bellek kullanımında 3 kat azalma
 • DRS ile ilgili işlemlerde 3 kat hızlanma

gibi iyileştirmeler yapılmış gözüküyor.

vSphere 6.5 ile birlikte biliyorsunuz ki VCSA installer ekranı değişmişti. vSphere 6.7 ile birlikte VCSA 6.7 installer ekranı biraz daha farklı bir hal almış durumda. Zaten ilerleyen günlerde makalelerini yazacağım. Orada daha net anlaşılmış olur diye düşünyorum. Özellikle ESXi tarafında dikkat çeken özelliklerden birtaneside vSphere Quick Boot özelliği. Bu özellik sayesinde upgrade esnasında yapılması gereken 2 kere yeniden başlatmanın birini ortadan kaldırarak maintenance işlemlerini önemli ölçüde azaltır. Quick boot sırasında full power cycle işlemi yapılmadığı için sunucu üzerindeki hardware vs kontrollerini yapmayıp sadece ESXi ‘i boot ediyor.  Ancak vSphere Quick Boot özelliğini her donanımda istediğiniz gibi kullanamıyorsunuz. vSphere Quick Boot ile ilgili DELL’in yayınlamış olduğu içeriği aşağıdaki link’den okuyabilirsiniz.

http://en.community.dell.com/techcenter/b/techcenter/archive/2018/04/17/quick-boot-of-vmware-esxi-on-dellemc-power-edge-servers

Buradaki bilgiye göre şuan için yanlızca aşağıdaki sunucular vSphere Quick Boot‘u destekliyor.

 • PowerEdge R740
 • PowerEdge R740xd
 • PowerEdge R640
 • PowerEdge R730
 • PowerEdge R730xd
 • PowerEdge R630

Tabi HP’ninde desteklediği sunucular var ancak HP’nin bu konu ile ilgili makalesini bulamadım.

vSphere 6.0 ve vSphere 6.5’da unsupported bir yöntem olan, Embedded Platform Services Controller‘ları linked mode yapma yöntemi artık vSphere 6.7 ile supported duruma gelmiş durumda. vSphere 6.0 ve vSphere 6.5’in önerilen topolojilerini aşağıdaki link’den görebilirsiniz.

List of recommended topologies for VMware vSphere 6.0

Supported and deprecated topologies for VMware vSphere 6.5

Ayrıca vSphere 6.5 topolojileri ile ilgili yazmış olduğum yazıya aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

vCenter Server 6.5 Topolojileri

Bir diğer yeniliklerden birtaneside, vSphere 6.5’da biliyorsunuz ki HTML5 Client full supported değildi. Hatta Update Manager gibi operasyonları yanlızca vSphere Web Client üzerinden yapıyorduk. vSphere 6.7 ile birlikte artık HTML5 Client üzerinden NSX, vSAN, vSphere Update Manager gibi ürünlerinde yönetimini yapabileceğiz. Ancak full suppoted durumda değil. Şuan için uyumluluk %95 civarında diye belirtiliyor.

Bu sürümdeki vTPM özelliği, vSphere üzerinde çalışan sanal bir makineye sanallaştırılmış TPM 2.0 uyumlu bir “çip” eklemenizi sağlar. Guest OS, hassas bilgileri depolamak, kriptografik işlemleri gerçekleştirmek ve doğruluğunu kanıtlamak için virtual TPM kullanabilir. Bu sürümde vSphere, sanal makineye sanal bir aygıt eklemek kadar kolay bir sanal TPM eklemeyi sağlar. TPM donanımında, TPM’de şifrelenmiş bir alanda kimlik bilgilerinin saklanması sağlanır. Virtual TPM için, bu alanı VM Encryption kullanılarak şifrelenir. VM Encryption, vSphere 6.5’te tanıtıldı ve external bir Key management system kullanılmasını gerektiriyor. vSphere 6.5 ile birlikte Encrypted vMotion özelliği tanıtılmıştı. Bu özellik sayesinde vMotion işlemlerini şifrelenmiş bir şekilde yapabiliyorduk. vSphere 6.7 ile birlikte artık farklı vCenter sürümlerinde de desteklenmeye başlayacaktır.

vSphere 6.5 – VM Encryption Nedir?

Virtual Machine Encryption

Encrypted vMotion ile ilgili yazmış olduğum yazılara yukarıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

VMware’in Nvidia ile yapmış olduğu işbirliği ile GPU’lar için sunulan desteği ve yetenekleri daha da geliştiriyor. vSphere 6.7 ‘de Nvidia GRID vGPU teknolojisine yönelik geliştirmeler sayesinde, GPU’Larda çalışan iş yüklerini kapatmak yerine bunları daha sonra devam ettirmek üzere askıya alabilir. Yani siz vGPU kaynaklarını askıya alarak aynı host veya başka bir host üzerinde bulunan ESXi host üzerinde bu işlemlerinizi devam ettirebilrisiniz. Bu özellik sayesinde son kullanıcıların bakım öncesindeki operasyonunu minimum seviyeye indirir.

Son olarak ilgimi çeken en güzel özelliklerden birtaneside vSphere Persistent memory yani PMEM özelliğidir. PMEM, daha düşük latency’e sahip olduğu için normal storage’lara oran ile daha hızlı response alabilirsiniz. DELL-EMC ve HPE ‘de bulunan hardware module’lerini kullanarak yuksek IOPS değerlerine ulaşabilirler. Bu durum işletim sisteminin ve bunun içerisinde çalışan uygulamaların daha hızlı ve daha performanslı hale getirecektir.

Özet ile vSphere 6.7 ile birlikte aşağıdaki özellikler gelmektedir.

 • VCSA performans iyileştirmeleri
 • VCSA bellek kullanımında 3 kat azalma
 • DRS ile ilgili işlemler 3 kat daha hızlı
 • ESXi upgrade sırasında single boot
 • VCSA Backup Scheduler
 • vSphere Quick boot
 • HTML5 üzerinden NSX, VSAN, VUM ve 3party uygulamaların yönetimi
 • Virtual TPM 2.0
 • VM Encryption iyileştirmeleri
 • VMware ve Nvdia işbirliği ile Nvdia Grid vGPU teknolojisindeki gelişmeler
 • vSphere Persistent Memory
 • vCenter Server Hybrid Linked Mode
 • Per VM EVC
 • Cross vCenter Mixed Version Provisioning

İlerleyen aşamalarda ürünler özelinde gelen yenilikleri yazacağım.

vSphere 6.7 ile ilgili yapılan duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x