VMwareVMware vCenter

vSphere Web Client Kaldırılıyor

Merhaba,

vSphere Web Client ile ilgili ufak bir bilgi vermek istiyorum. Biliyorsunuz ki son VMware vSphere vCenter 6.5 ile birlikte artık vSphere Client’i kullanamıyoruz. Bunun yerine HTML 5 Client veya vSphere Web Client ile vCenter ortamımızı yönetebiliyoruz. Yani masaüstüne exe üzerinden kurduğumuz C# client artık kullanılmıyor. Eğer isterseniz vSphere Web Client’i istersenizde vSphere Client’a menüsü oldukça benzer olan HTML5 Client’i kullanabilirsiniz.

VMware vSphere vCenter Server 6.5 ortamınızı isterseniz HTML 5 Client istersenizde vSphere Web Client ile yönetebilirsiniz. VMware’in son vermiş olduğu bilgilere göre sonraki sürümlerde artık vSphere Web Client olmayacak. Tabi burada şunu belirtmekte fayda var. Major update’lerde vSphere Web Client kalkmıyor. Yani yeni çıkacak versiyonda vSphere Web Client olmayacağı belirtiliyor. vSphere 6.5 kullanan kişiler özellikle HTML 5 Client’i kullanmasını tavsiye ediyorum çünkü bu arayüz eski sürümlerde kullanmış olduğumuz vSphere Client’a oldukça benziyor. Elbette arada bazı farklılıklar var ancak buna alışmanız daha kolay olacaktır. Daha önce blog’umda bahsetmiş olduğum gibi vSphere Web Client ile HTML 5 Client arasında bazı farklılıklar bulunuyor. Her işlemi HTML 5 Client üzerinden şuanda gerçekleştiremiyorsunuz. vSphere Web Client ve HTML 5 Client arasındaki farkları öğrenmek için aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

vSphere 6.5 – HTML5 Client Limitasyonları

vSphere Web Client aslında birçok müşteride hayal kırıklığına sebep oldu. Bununda sebebi Flash tabanlı olmasıydı. Zaten bir ESXi 5.x sürümlerinden bu yana vSphere Web Client üzerinde çok geliştirmeler yapıldı özellikle vSphere 6.0 ‘da tepki vermeleri çok düzeltildi ancak yinede bir yerde yavaşlık problemleri gözüküyordu. vSphere 6.5 ile birlikte gelen HTML 5 Client’da bu şekilde bir yavaşlık problemi bulunmuyor. Özellikle vSphere Web Client’a göre çok hızlı tepki veriyor ve bu da işimizi kolay birşekilde yapmamıza olanak sağlıyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Adobe, Flash‘i kaldırma kararını açıkladı. Adobe’nin bu yazısına aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://blogs.adobe.com/conversations/2017/07/adobe-flash-update.html

Daha önce HTML 5 Client Fling’de yayınlanmıştı. Bu sayede birçok müşteri HTML5 Client’i test etmişti. Müşterilerden gelen feedback’ler doğrultusunda 1.5 senedir geliştirilmeye devam ediliyor. Eğer siz hala vSphere Web Client üzerinden işlem yapıyorsanız yavaş yavaş HTML 5 Client’a geçiş yapmanızı tavsiye ederim. Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bundan sonraki versiyonlarda HTML 5 Client artık kullanılacak ve vSphere Web Client kullanılmayacaktır.

Bu konu ile ilgili VMware’in yayınlamış olduğu yazıyı aşağıdaki link’den inceleyebilirsiniz.

https://blogs.vmware.com/vsphere/2017/08/goodbye-vsphere-web-client.html

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x