VMwareVMware ESXiVMware Horizon ViewVMware vCenter

Horizon View 6.2 Kurulumu Bölüm – 1

Merhaba,

Daha önce VMware Horizon View ile ilgili birçok yazı yazdım bunlara aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz. Ben bu yazımda Horizon View’Connection’in kurulumu hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Horizon View 6.x Entegrasyonu ve Özelleştirilmesi

VMware Horizon View 6.x özellikleri

VMware Horizon View 6.x Kullanmanın Avantajları

Windows 7 ve Windows 8 için Horizon View Optimization Guide

Horizon View, VMware’in çıkarmış olduğu desktop sanallaştırma ürünüdür. Bu ürün sayesinde uzakta bulunan desktop’ımıza bağlanabilir ve onun üzerinde işlemler yapabiliriz. Ben Horizon View ile ilgili detaylı bilgi vermeyeceğim çünkü yukarıda yazmış olduğum yazılarda oldukça fazla bilgi verdim. Ancak kuruluma başlamadan önce size Horizon View ‘in versiyonları hakkında ufak bir bilgi vermek istiyorum. Horizon View sayesinde VDI desktop‘larımızı merkezi bir ortamdan yönetimini sağlıyoruz. Tabi siz Horizon View’in bize katmış olduğu farklı avantajlarda mevcut. Bununla ilgili yukarıda vermiş olduğum link’leri inceleyebilirsiniz. Horizon View’in 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlar;

 • Horizon View Standard Edition
 • Horizon View Advanced
 • Horizon View Enterprise

Bu 3 farklı versiyon arasındaki farkları aşağıdaki link’den görebilirsiniz. Bunların içerisinde en çok kullanılan aslında Horizon Enterprise. Çünkü bu ürün’ün diğer versiyonlara göre daha fazla feature’u support ediyor.

http://www.vmware.com/tr/products/horizon-view/compare

Kurulumu yaparken tamamen VMware Documentation Center’ını kullanıyorum. Kuruluma başlamadan önce gereksinimleri kısaca inceleyelim.

Hardware Requirements for View Connection Server

Hardware Component

Required

Recommended

Processor

Pentium IV 2.0GHz processor or higher

4 CPUs

Network Adapter

100Mpbs NIC

1Gbps NICs

Memory

Windows Server 2008 R2 64-bit

4GB RAM or higher

At least 10GB RAM for deployments of 50 or more remote desktops

Memory

Windows Server 2012 R2 64-bit

4GB RAM or higher

At least 10GB RAM for deployments of 50 or more remote desktops

Supported Operating Systems for View Connection Server:

View Connection’in support ettiği işletim sistemleri aşağıdaki gibidir.

Operating System

Version

Edition

Windows Server 2008 R2 SP1

64-bit

Standard

Enterprise

Datacenter

Windows Server 2012 R2

64-bit

Standard

Datacenter

Virtualization Software Requirements for View Connection Server:

View Connection kurulumu yapabilmeniz için kullanmış olduğunuz ESXi ve vCenter’ın versiyonlarının, kurulum yapacağınız Horizon View versiyonu ile uyumlu olup olmadığını incelemeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

http://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php

Installation Prerequisites for View Connection Server:

Kuruluma başlamadan önce View Connection Server’i kuracağımız sunucunun gereksinimlerini incelememiz gerekiyor. View Connection’ı kuracağımız sunucunun domain’e join durumda olması gerekmiyor. Eğer ki domain’e join bir şekilde kullanacaksanız Active directory üzerindeki domain fucntional level’ı kontrol etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki domain functional level’lar support edilmektedir.

 • Windows Server 2003
 • Windows Server 2008
 • Windows Server 2008 R2
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2012 R2

Bunun dışında Active Directory üzerinde herhangi bir yapılandırma, şema veya konfigurasyon update’i yapmanıza gerek yoktur. Kuruluma başlamadan önce aşağıdaki maddeleri incelemenizde fayda var.

 • View Connection Server’i Windows Terminal Server role’u yüklü olan bir sunucu üzerine kurmayın. Eğer kurulum yapmanız zorunlu ise Windows Terminal Server’i sunucu üzerinden kaldırın.
 • View Connection Server’in kurulacağı sunucu üzerinde başka bir role kurulu olmamalı. Örneğin vCenter Server’ın bulunduğu sunucuya View Connection’ı kurmamanız gerekiyor.
 • View Connection Server’i kuracağınız sunucu üzerindeki IP değişmemelidir. Kuruluma başlamadan önce IP’nin sabitlendiğinden emin olmalısınız.
 • View Connection Server’i kuracağınız sunucu üzerinde domain Administrator haklaına sahip olmanız gerekiyor.

Horizon View ile ilgili dosyaları aşağıdaki link’den download edebilirsiniz.

https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=VIEW-621-ENT&productId=529&rPId=9775

View Administrator Requirements:

Makalenin başında da belirttiğim gibi ben bu yazımda View Connection Server’in kurulumunu yapacağım. View Connection Server’in kurulumu yaptıkdan sonra arayüzüne bağlanabilirsiniz. Buradan Administration işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. View Administrator web-based bir uygulama olduğu için aşağıdaki Web browser’lardan erişim sağlayabilirsiniz.

 • Internet Explorer 9 (not recommended)
 • Internet Explorer 10
 • Internet Explorer 11
 • Firefox (latest supported versions)
 • Chrome (latest supported versions)
 • Safari 6 and later releases

Ben Windows Server 2012 R2 full update yapılmış ve domain’e join edilmiş bir sunucu üzerinde Horizon View Connection’ı kuracağım. Bunun için yukarıdaki link’den indirmiş olduğum Horizon 6 View Connection Server isimli dosyayı kullanacağım.

İndirmiş olduğumuz .exe dosyasını açıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

Horizon-view-connection

VMware Horizon 6 Connection Server Installation Wizard’da ilk olarak Next ile devam ediyoruz.

2

Kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

3

Isterseniz kurulum yerini değiştirebilirsiniz ancak bu genellikle önerilmez. Next ile devam ediyoruz.

4

Ilk kurulum olduğu için Horizon 6 Standard Server’i seçiyoruz. HTML5 kullanılarak desktop’ların erişim sağlamasını istiyorsanız Install HTML Access seçeneğini seçiyoruz.

IP Protocol bölümünde ben IPv4 kullandığım için IPv4 seçeneğini seçiyorum. Eğer siz IPv6 kullanıyorsanız bunu seçebilirsiniz.

Next ile devam ediyoruz.

5

Data recovery password’u belirliyoruz. Tab siz isterseniz burada password reminder’da belirleyebilirsiniz. Ileride yaşayacağınız bir sorun anında backup’ınızı restore etmek isterseniz bu password’u kullanacaksınız. Oyüzden bunu unutmamanızda fayda var. Next ile devam ediyoruz.

6

Ben genellikle kurulum yapacağım sunucularda Windows firewall’ı devre dışı bırakıyorum. Eğer siz Windows Firewall kullanıyorsanız kurulum sırasında gelen yukarıdaki ekrandan Configure Windows Firewall automatically seçeneğini seçerek Windows Firewall üzerindeki port’ları otomatik olarak açabilirsiniz. Next ile devam ediyoruz.

7

Kurulumun bu aşamasında siz View Portal’a erişim sağlayacak user veya group’u belirtmeniz gerekiyor. Ben burada Local administrators group kullanmayacağım. Domain account’unu kullanacağım. Tabi siz isterseniz burada domainname\group ‘da belirtebilirsiniz. Böylece belirtmiş olduğunuz grup içerisindeki tüm user’lar yetkili olacaktır.

Next ile devam ediyoruz.

8

User experience Imporevent Program’ına isterseniz katılabilirsiniz. Ben katılmıyorum ve Next ile devam ediyorum.

9

Son aşamada Horizon 6 Connection Server’in kurulacağı dizini görebilirsiniz. Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

11

Kurulum tamamlandıktan sonra Finish butonu ile kurulum wizard’ini sonlandırıyoruz.

12

View Connection ‘in kurulumu bittikden sonra siz basit anlamda konfigurasyonları yapabilirsiniz isterseniz. Ben View Composer’i kurmadan bunun üzerinde herhangi bir işlem yapmayacağım. Sadece login olduktan sonra ilk olarak Edit License butonuna basıp lisans’ınızı girmeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmayı unutmayın.

Bir sonraki makalede Horizon View Composer’ın ihtiyaç duyduğu Active Directory account’unun ve database’in oluşturulmasını anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

3.7 3 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gökhan Köse
Gökhan Köse

Her kurulumda bir yerlerde kafam karışıyor, sayenizde bakarak kuruyorum çok kolay oluyor benim için. 🙂

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x