VMwareVMware vCenter

vCenter Linked Mode kullanılmalı mı?

Merhaba,

Daha önce vCenter Server Linked mode ile ilgili bir yazı yazmıştım. Buna aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz. Bu yazımda linked mode’un kulanım senaryoları ile ilgili bazı bilgiler vereceğim.

What’s New in vSphere 6.0: Enhanced Linked Mode

vCenter Server 6 Linked Mode Kurulumu

Linked mode aslında birçok kişinin merak ettiği bir özellik. Forumlar’da birçok kişi bunu tartışıyor. Ancak avantajları ve dezavantajları konusu biraz tartışmaya açık. Enhanced Linked Mode ile bir veya birden fazla Platform Services Controller kullanılarak multiple vCenter Server’a bağlantı sağlanabilir. Bir önceki makalemde de bahsettiğim gibi Enhanced Linked Mode sayesinde Linked mode olan vCenter’ların rollerini, lisans yönetimini, policy’leri, tag’ları, permission’ları tek bir ekrandan yönetebilirsiniz. vCenter Server kuracaksanız veya vCenter Server Appliance deploy edecekseniz eğer external Platform Services Controller kullanacaksanız ilk olarak Platform Services Controller’ı kurmalı daha sonrasında vCenter kurulumu yapılmalıdır. Platform Services Controller kurulumunda siz isterseniz yeni bir Single Sign On domain create edebilir. İsterseniz de var olan bir Single Sign On ‘a join edebilirsiniz. Tamamen sizin dizayn’ınıza kalmış bir durum. Zaten bir önceki yazmış olduğum Linked mode makalelerinde de bunun örneğini görebilirsiniz. Eğer sizin ortamınızda bir Platform Services Controller var ise ve diğer kuracağınız Single Sign On ‘u buraya join edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda var olan join olduğunuz Platform Services Controller ile var olan Platform Services Controller  birbirine replike olacaktır.

image6

Mimari anlamda uzun uzun yazı yazabilirim ancak bu yazının rotasından sapmış olurum bu sefer. Linked mode kullanılmalı mı? Linked mode’u aslında kesinlikle kullanmalısınız veya tersini söylemek pek mümkün değil. Çünkü bu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza kalmış bir durum. vSphere 5’de Linked mode’un bize getirdiği birşey yoktu neredeyse. Sadece vSphere Client’dan birden fazla vCenter’ı görmemizi sağlıyordu. Ancak tabi bunun yanında bize katmış olduğu dezavantajlarıda vardı. Linked mode her ürün ile düzgün çalışmıyordu. En basitinden ben kendi ortamımda vCloud Director kullanıyorum ve vSphere 5 olan iki vCenter’ım birbirine linked mode ile bağlı. Ancak vCloud Director Linked mode ile tam uyumlu çalışmıyor. Bu sadece basit bir örnek. Eğer vCenter Server Appliance kullanıyorsanız zaten Linked mode kullanamazsınız.

Eğer birden fazla lokasyonunuz var ise ve ayrı ayrı vCenter’lara sahip iseniz, vCenter sürümleriniz vSphere 6 ve üzeriyse Linked mode kullanabilirsiniz. vSphere 6 ile birlikte Linked mode size vCenter’lar arası vMotion yapmayı olanak sağlıyor. Bunun dışında Web Client üzerinden tüm vCenter’ları yönetmenize olanak sağlıyor. Tabi bunu yaptığınızda tek bir pencere içerisinde vCenter’larınız yer alacağı için Administration açısından da size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Son olarak vCenter Server Appliance’ın vSphere 5.x’de linked mode’u desteklemediğinden bahsetmiştim. vSphere 6′da artık vCenter Server Appliance‘da da Linked mode destekleniyor. Eğer birden fazla lokasyonunuz ve vCenter’ınız var ise kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Tabi linked mode’un kurulumunu ilk olarak test sunucularında daha sonrasında production ortamında yapmayıda unutmayın.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak

Merhaba Tayfun Hocam,
vCenter’ın birinde sorun olduğunda (servislerde sorun olabilir yada vCenter sanal makinesi hiç çalışmıyor olabilir) diğer vCenter ile bu esxi’ları yönetmeye devam edebilir miyiz. Yoksa 2 vCenter’da düzgün çalışıyorken mi sadece merkezi olarak yönetmeyi yapabiliyoruz.
Ayrıca hangi senaryolarda birden fazla vCenter kullanımını önerirsiniz.
Teşekkürler.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x