VMware

Windows 7 ve Windows 8 için Horizon View Optimization Guide

Merhaba,

Geçtiğimiz haftalarda VMware tarafından Windows 7 ve Windows 8 için Desktop Optimization Guide yayınlandı. Guide’i incelediğimde bir hayli yararlı bilgiler ile karşılaştım. Bunlar nelerdir diye merak edenlere kısa bir açıklama yapayım.

Öncelik ile şunu belirteyim guide içerisindeki bilgileri Windows 7 ve Windows 8 VDI kullanan VMware Horizon View veya Citrix Xen Desktop ‘da kullanabilirsiniz. Guide içerisindeki bilgilerde Windows 7 ve Windows 8 üzerindeki gereksiz servisleri, kullanılmayan özellikleri detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

Aslında Windows 7 ve Windows 8 üzerinde bu işlemleri yapmanın iki çeşiti vardır. Bunlardan birtanesi view iso’su içerisinde bulunan bat dosyası ile optimize yapmaktadır. Tabi burada bat diyorum ama normalde bunlar txt olarak geliyor siz kendiniz bat’a çevirmeniz gerekli. Diğer yöntem ise Microsoft Deployment Toolkit yani MDT ile yapmaktır. MDT zaten ücretsiz bir ürün ortalama 4gb büyüklüğü var. Bunları ilerleyen yazılarımda detaylı olarak anlatacağım.

horizon

Opmizasyon işlemi ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki PDF dosyasında bulabilirsiniz.

http://www.vmware.com/resources/techresources/10157

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x