Digerleri

Wordpress blog’umu nasıl yedekliyorum?

Merhaba,

Shared veya VPS üzerinde tutulan websitelerinde yedek almak biraz sorunludur.Yani herseferinde yedeğinizi bilgisayarınıza çekiyorsunuz FTP’den daha sonra phpmyadmin ile bağlanıp SQL backup’ını almaya çalışıyorsunuz vs vs bunlar çok vakit kaybettiren uygulamalar.Ben tayfundeger.com için Codeguard websitesini kullanıyorum.

CodeGuard.com nedir peki?Kısaca size codeguard’ı anlatacak olursam, Codeguard.Com amazon cloud sunucularını kullanan, FTP ve Veritabanı bilgileriniz ile websitenizi yedeklemeye yarayan bir sistemdir.

Dosyalar, FTP’nizden çekilip amazon sunucularına gönderilirken şifrelenir ve çalınma riskini ortadan kaldırır.

codeguard

Yukarıda da görüldüğü üzere nekadar dosyanızın yedeklendiğini görebilirsiniz.

codeguard2

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz üzere aynı zamanda yedeklerimizi zip ile bilgisayarımıza indirebilir veya komple yedeği otomatik olarak geri dönebiliriz.Ayrıca dosya bazlıda geri dönüş sağlayabiliriz.

Yedekleme sisteminide anlatmak istiyorum.1 kere full backup alıyor daha sonra sadece değişen datayı alıyor.Böylelikle backup işlemleri kısa sürüyor.

Ayrıca Options kısmından yedeğin alınacağı zamanları ve tarihleri haftaları belirtebiliyorsunuz.

Ancak belirtmek istediğim birşey daha var..Bu hizmet ücretli bir hizmet.Eğer 1 domain ve 1 database’iniz var ise Aylık 5$’a bu hizmetden faydalanabiliyorsunuz.Ayrıca 5GB’da alanınız oluyor yani 5gb büyüklüğünde bir siteyi yedekleyebiliyorsunuz.

codeguard3

Yukarıdada zaten paket özelliklerini görebilirsiniz.

Anlatmış olduğum üzere tavsiye ettiğim bir yedekleme çözümü kesinlikle öneririm.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Burak Bayar
Burak Bayar

Selam Tayfun Bey,

Tavsiyenizi dikkate alarak blog sitemin yedeklenmesi icin CodeGuard üyeliği aldım.Websitesininin yedeğini sorunsuz şekilde aldı lakin Database yedeği ile alakalı sorun yaşamaktayım.Database host ip,username ve şifre bilgilerini doğru irmeme rağmen " Can't connect to the Database. Please correct the Database URL/IP or port number." şeklinde uyarı alıyorum.Phpmyadmin konsoluna giriş yapabiliyorum yani username host adresi ve şiferede sıkıntı yok.Acaba siz düzgün şekilde Database yedeğini alabiliyormusunuz?

Burak Bayar
Burak Bayar

Birde aklıma gelmişken,manuel olarak alıyordum yedeği ve yaklaşık 130MB civarında idi ama codeguard ile alınan yedeğin boyutu 3GB / 5GB Total görünüyor.S

Burak Bayar
Burak Bayar

her ikisinide kullanmıyorum,GoDaddy in kendi panelini kullanıyorum.GoDaddy e mail attım bakalım cevap bekliyorum:D bu arada bi süre siteye erişilemedi apache ile ilgili bir sorunun vardı anırım.Düzeldiğine sevindim.İi çalışmalar

Başa dön tuşu
6
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x