MicrosoftVMwareVMware ESXi

Esxi 5.1 üzerinde Hyper-V çalıştırma

Merhaba,

Bu yazımda sizlere ESXi üzerinde Hyper-V’nin nasıl çalıştırılacağını göstereceğim.Yapınızda ESXi olabilir herhangi bir sebepden dolayı Hyper-V kurmak isteyebilirsiniz ve test için Hyper-V Cluster yapmak isteyebilirsiniz.Böyle bir durum için eğer yapınızda ESXi var ise sıfır bir makina üzerine kurulum yapmanıza gerek yoktur.

Normalde Esxi 5.1 içerisine Hyper-V kurmak istediğinizde “Hyper-V cannot be installed: A hypervisor is already running.” hatası alırsınız.

Esxi 5.0’da bu durum biraz daha farklydı.SSH ile host’a bağlanıp etc/config altında bulunan dosyada çeşitli parametreler değiştiriyorduk.Ancak 5.1 ‘de artık bunu yapmamıza gerek yok daha basit bir yol ile bunu çözebiliyoruz.

Öncelik ile Yeni bir sanal makina yaratıyoruz.

Eğer bu konu ile ilgili bilgi almak istiyorsanız vSphere Esxi 5.x yeni bir sanal makina nasıl oluşturulur? isimli makalem size yardımcı olacaktır.

Sanal makinayı yaratırken Windows Server 2012 64 bit seçeneğini seçmeyi unutmayınız.

Sanal makinamız yaratıldıktan sonra Power On hale getirmiyoruz.

CPU-MMU

Oluşturduğumuz sanal makina üzerine sağ click yapıyoruz ve Edit Settings ile oluşturduğumuz guest’in ayarlarına giriyoruz.Options sekmesinde bulunan CPU/MMU Virtualization sekmesine giriyoruz ve yukarıdaki gibi Use Intel VT-x/AMD-V seçeneğini seçiyoruz.

Önemli: Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere sağ üst tarafta Virtual Machine Version 8 olarak gözükmekte.Eğer Sanal makinayı oluştururken Typical seçeneğini seçti iseniz Default olarak Virtual Machine Version 8 olarak gelicektir.Ama eğer burada Custom seçeneğini seçerseniz ama size Virtual Machine Version’u ne seçeyim diye sorar.

upgrade-hardware-version

 

Bende burada typical seçeneği ile kurulum yaptığım için sağ taraftaki ekran görüntüsündede gördüğünüz üzere Virtual machine Version’unu Upgrade Virtual Machine seçeneği ile yükseltiyorum.

Önemli: Eğer Hardware Version’unu yükseltirseniz bunun geri dönüşü yoktur yani tekrar eski versiyon’a downgrade yapamazsınız.

 Virtual Machine Hardware version nedir? ne işe yarar, bu konu ile ilgili daha önceki makalelerimde bilgi vermiştim zaten.

 

Bu işlemleri yaptıkdan sonra Hyper-V ‘nin bulunduğu datastore ‘a giriyoruz ve kurmuş olduğunuz Hyper-V guest’inin vmx file’ini makinamıza download ediyoruz.

vmxfile

VMX file’i makinamıza indirdikten sonra Notepad yardımı lie açıyoruz.Daha sonra guestOS kısmını aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

guestOS = "winhyperv"

Bu işlemleri yaptıkdan sonra Windows Server 2012 sunucumuzu Power On hale getiriyoruz.Windows Server 2012 kurulumunu tamamladıktan sonra Hyper-V Role’unu kuruyoruz.Bundan sonra zaten yapmamız gereken birşey kalmadı.

hyper-v-on-vmware

Görmüş olduğunuz gibi VMware Esxi 5.1 içerisinde Hyper-V çalıştırdık ve hatta üzerine Windows 7 işletim sistemi kurduk.

Ayrıca size şunuda yazmak istiyorum.Windows Server 2012 kurulumunda açılışta CPU ile ilgili hatalar alabilrisiniz.Ben kendi sistemimde almadım eğer siz alırsanız VMX file içerisine aşağıdaki satırı eklemeniz gerekicektir.

featMask.vm.hv.capable = “Min:1″

Bu satırı ekledikten sonra yine VMX file’inizi datastore’a göndericeksiniz.Tabi bu işlemleri yapar iken guest’iniz Power off durumda olmak zorundadır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Uğur Alp
Uğur Alp

Merhaba, bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum.Server makinaya server 2008 r2 datacenter kurulumu yaptım.Üzerinde hyper-v role kurup hyper-v içerisinde dc+tmg+file server kurulumları yapmak niyetindeyim.Bu yapılandırma doğru bir yapımıdır sizce?Başka bir sunucu alıcak bütçe yok malesef.

Uğur Alp
Uğur Alp

Çok teşekkür ederim hızlı cevap ve yardımınız için,iyi çalışmalar dilerim tayfun bey.

Murat Yanar

Merhaba yazılarınızı sürekli izliyorum. kendi windows 8 pro makineme hyper-v Client kurup denemek istedim. hatta kurulum kısmında başarılı oldum. denemek için içerisinde win2003 – win2008 ve ubuntu işletim sistemi çalıştırıyorum. ancak iki adet sorunum var 1) guest işletim sistemlerini external ağ kartı tanıtmama rağmen internete çıkışını sağlayamadım. 2) sanal (guest) işletim sistemleri nedense tam ekran olarak kullanılamıyor. aslında server ları rdp ile yapınca sorunsuz olarak tam ekran olarak kullanabilsemde hala ubutu işletim sistemi ile kendi adıma lisanslı eski windows xp işletim sistemini tam ekran haline getiremedim. bu konuda ne gibi bir yol izlemem gerek.? illaki vmware e geri mi dönmeliyim.?… Read more »

ümit Dinç
ümit Dinç

Merhabalar. Vmware Esxi6 kullanıyorum ama bu ayarları yapmama rağmen birtürlü Hyper-V Kurulumunu başaramadım her seferinde aynı hatayı alıyorum ( Hyper-V cannot be installed: A hypervisor is already running) Bu neden olur acaba?

Başa dön tuşu
7
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x