Digerleri

Vembu ile Image Backup Nasıl Alınır?

Merhaba,

Daha önce Vembu BDR ile Hyper-V ve VMware ortamlarının nasıl yedekleneceği konusunda bilgi vermiştim. Bu yazımda ise fiziksel sunuculardan Image Backup’ın nasıl alınacağı konusunda bilgi vereceğim.

Konfigurasyona başlamadan önce Disk Image Backup’ın mimarisi ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Vembu compact bir backup yazılımıdır. Bu sayede VEmbu BDR ile Hyper-V, VMware hemde fiziksel sunucuların backup’larını tek bir yazılım aracılığı ile alabilirsiniz. Vembu ImageBackup’ı kullanabilmeniz için her fiziksel sunucuda ve desktop’da Vembu ImageBackup agent’ının bulunması gerekmektedir. Bu agent sayesinde Microsoft VSS servisi kullanılarak seçilen disk’in snapshot’ı alınır. Snapshot Vembu BDR Backup Server’a backup olarak aktarılmadan önce compress ve encrytpted edilir. Bu aşamadan sonra Vembu BDR üzerinde yer alan Storage repository’lerine aktarılır. Full backup alındıktan sonra değişen data’lar incremental backup olarak alınır. Böylece fiziksel sunucunun sürekli full backup’ını almaya gerek kalmaz.

Incremental backup boyunca Vembu backup alınan disk’leri izler ve yanlızca değişmiş blok’ları yedekler. Böylece daha az veri transfer edilir ve backup kısa sürede tamamlanır. Yani Incremental backup alınması performansa olumlu olarak yansır.

Yukarıda Incremental backup’ın işlem sırasını görebilirsiniz.

Vembu Backup Çözümlerini Incelediniz mi?

Vembu BDR ile VMware Ortamlarınızı Yedekleyin!

Vembu BDR ile Hyper-V Ortamlarınızı Yedekleyin!

Yukarıda Vembu ile ilgili yazmış olduğum makalelere ulaşabilirsiniz. Image Backup ürünü Vembu BDR’ın bir parçası olduğu için bu makalemde Vembu BDR’ın kurulumunu anlatmayacağım. Doğrudan Image Backup’ın kullanımı konusunda bilgi vereceğim. Vembu BDR’ın kurulumu konusunda yukarıdaki link’leri inceleyebilirsiniz.

Vembu Image Backup ile aşağıdaki Windows sunucuların backup’larını alabilirsiniz.

  • Windows Server 2003 SP2
  • Windows Server 2003 R2 Sp2
  • Windows Server 2008
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows Server 2012
  • Windows Servver 2012 R2

Vembu ImageBackup’ı kullanmadan önce fiziksel sunucu veya desktop’ınız üzerine Backup Agent’ını kurmamız gerekiyor. Bu yazılımı aşağıdaki link’den indirebilirsiniz.

Downloads

ImageBackup client’ini kurduktan sonra desktop’da oluşan icon’dan ImageBackup yazılımının console’une giriş yapıyoruz. Ilk olarak Time Zone ile karşılaşıyoruz. Time zone bilgilerinizi girdikten sonra, backup server’ının IP veya Hostname’ini belirtmeniz gerekiyor. IP veya hostname’i belirttikden sonra job listing sayfasına yönlendireceksiniz.

Yukarıda bu fiziksel sunucu üzerinde bulunan disk’leri görebilirsiniz. Burada hangi disk’in yedeklenmesini istiyorsanız o disk’i seçebilirsiniz. Diğer disk’leri exclude edebilirsiniz. Disk seçimini yaptıkdan sonra Next ile devam ediyoruz.

 

Backup’larınızı isterseniz günlük, isterseniz saatlik, istersenizde haftalık alabilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durumdur. Belirtmiş olduğunuz zamanlar içerisinde backup’larınız otomatik olarak alınır.

Next ile devam ediyoruz.

Configure Retention bölümünde karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Bunlar;

Basic: Vembu ImageBackup, kullanıcının ‘n’ sayı artımına sahip olabildiği sonsuz sayıda incremental yedekleme imkanı sunar. Ayrıca, retentation sayısı incremental sayıma ulaştığında incremental’ı sınırlamak için seçeneklere sahiptirler; bu, retentation sayısı incremental sayıma ulaştığında, eski incremental temizlenirken, en yeni incremental olarak yapılandırmaya göre korunur.

Advanced (GFS Retention):

Multilevel GFS retention, yedeklenen makinelerin geri yüklenmesi için geçen zamanı azaltır ve en önemlisi depolama konumundaki resim dosyalarının boyutunu küçültür. Ayrıca, uzun zincir artışlardan kaçınarak yedek verilerin güvenliğini sağlar ve saklama politikanızın gereksinimlerini karşılamanıza izin verir.

Next ile devam ediyoruz.

Son aşamada backup job’unun ismini belirtiyoruz ve save the backup bustonuna basıyoruz.

Backup alınmaya başladığı anda progress details bölümünden backup detaylarını görebilirsiniz. Burada backup’ın tamamlanma süresini, transfer rate’ini,  size bilgilerinin detaylarını görebilirsiniz. Bu bölümü dikkatli takip etmeniz gerekir. Backup süresi ve size’ini nekadar tamamlandığı önemlidir. Buna göre performans problemi yaşayıp yaşamadığınızı görebilirsiniz.

Backup > List bölümüne bastığınızda alınan backup’ların listesini görebilirsiniz. Ayrıca Backup işlemi tamamlandıktan sonra belirli zamanlarda otomatik olarak backup doğrulaması yapabilirsiniz. Backup doğrulamasını schedule hale getirip, günlük, aylık, yıllık şekilde otomatik olarak yapabilirsiniz.

Vembu ImageBackup oldukça yetenekli. Kullanmanızı ve denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Vmware, Hyper-V ve fiziksel sunucuların olduğu ortamlarda Vembu BDR sayesinde tüm ortamlarınızın backup’larını alabilir ve bunları yönetebilirsiniz. Vembu’nun en büyük avantajlarından birtaneside fiyat politikasıdır. Alternatiflerine göre fiyatlarının uygun olması Vembu’yu diğer ürünler ile karşılaştırdığınızda ön plana çıkarmaktadır. Ben özellikle VMware ortamında Vembu’yu test ettim ve oldukça memnun kaldım. Zaten daha önce Vembu ile ilgili makaleler yazmıştım. Bu makaleleri incelediğinizde Vembu ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olacaksınız.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x