Haberler

Web Siteniz Kaç Saniyede Açılıyor?

Web sitesi geliştirirken sadece görselliğe değil, aynı zamanda açılma hızına da dikkat etmeniz gerekiyor. Peki sitenizin kaç saniyede açıldığını öğrenmek ister misiniz?Web sitenizi ziyaret edenlerin arayacağı en önemli özellikler görsellik, kullanım kolaylığı ve açılış süresidir. Çoğu kullanıcı beş saniyeden fazla sürede açılmayan web sitelerini ziyaret etmekten vazgeçmektedir. Dolayısıyla eğer görseli başarılı bir web siteniz varsa, dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da optimizasyon.


Sitenizin ne kadar hızlı açıldığını kontrol etmek için web sitenize girdikten sonra sürekli F5‘e basıp kronometrenizi çalıştırabilirsiniz. Tabii bu en ilkel ve en saçma yöntem. Daha akıllı bir çözüm arayanlar www.webwait.com adresine girip testin otomatik yapılmasını sağlayabilir.Sayfanın solundaki metin kutusuna web sitenizin adresini girin. “Options” bölümünde no. of calls (0=forever): bölümüne, test işleminin kaç kere tekrarlanacağını belirliyorsunuz. Örneğin buraya 5 girdiğinizde, sitenizin hızı beş kere test edilecektir. Yapılan her testin sonucunu ayrı ayrı göreceksiniz.


Ancak uygulama aynı zamanda ortalama bir hız da sunacaktır. Buraya 0 girdiğinizde, test siz siteyi kapatmadığınız sürece sonsuza dek tekrarlanacak. Call interval (secs): bölümündeyse her test arasındaki duraklama zamanını belirliyorsunuz. Örneğin ilk testi yaptıktan sonra, ikinci teste başlamak için beş saniye geçmesini istiyorsanız, buraya da 5 değerini girmeniz yeterli.


Ekranın sağında sitenizin ekran görüntüsünü ve toplamda kaç saniyede açıldığını göreceksiniz. Sol tarafta ise ortalama hızı görebilirsiniz. Eğer siteniz, ortalama 4-5 saniyelik bir sürede açılıyorsa, ters giden bir şeyler var demektir.


Sizin siteniz kaç saniyede açılıyor ?


Kaynak:ShiftDelete

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Download
Download

Site kapanmış galiba, açılmıyor. 🙂

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x