HaberlerMicrosoft

Petya Ransomware Dikkat Edin!

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde yaşanan WannaCry virusu sorunu bugünlerde Petya’ya bıraktı. Aslında bu konu tam uzmanlık alanıma girmiyor ancak yinede okduğum edindiğim bilgileri sizler ile paylaşmak istiyorum.

Petya yeni çıkan birşey değil aslında ilk olarak 2016 yılında ortaya çıkıyor. Zaten işletim sistemi patch’leriniz günceld durumda ve antivirus’unuz güncel durumda ise bundan etkilenmiyorsunuz.

İncelediğim kadarıyla WannaCry’a göre daha acımasız bir virus. Petya’nın bulaşması durumunda MBR yani Master Boot Record’u komple şifreliyor. Bilgisyarınızı yeniden başlattığınızda ise fidye için ödenmesi gereken rakamları görüyorsunuz 🙂 Petya özellikle e-mail üzerinden yayılıyor. Bundan dolayı email üzerinden gelen dosyalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Petya virüsünden etkilenmemiz için yapmanız gerekenler oldukça basit aslında.

  • Antivirüslerinizi güncel tutun.
  • Tanımadığınız epostalardan gelen dosyaları açmayın.
  • İşletim sistemi patch’lerini güncel tutun.

Son olarak dünya üzerinde birçok firma bundan etkilenmiş durumda Maersk internet sitesinde aşağıdaki gibi bir açıklama yaptı.

Ev kullanıcısıysanız, Windows bilgisayarlarınızın en azından Nisan 2017 Windows Update güvenlik paketi paketini Microsoft’dan yüklediğinden emin olun. Emin değilseniz, Denetim Masası’na (Windows 7) veya Windows Ayarları’na (Windows 8, 8.1 veya 10) gidin, Windows Update’i veya Güncellemeler ve Güvenlik’i açın ve son yamaları kontrol edin. Makineyi tam olarak güncellemek bugünün fidye solucanına karşı bir miktar koruma sağlayacaktır.

Ayrıca antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Saat 17: 30’dan bu yana, 39 farklı antivirüs markası, Avira, Bitdefender, ESET, Kaspersky, McAfee, Panda, Symantec / Norton ve Trend Micro dahil olmak üzere Petya’yı tespit etti.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x