VMwareVMware ESXi

vSphere CPU Memory Hot Add/Remove

Merhaba,

Daha önce ESXi ile birlikte gelen Hot-add özelliği hakkında bilgi vermiştim. Bununla ilgili yazımı aşağıdaki link’den görebilirsiniz. Hot-add özelliğini kullanabilmeniz için, bunu uygulamak istediğiniz işletim sisteminin bu teknolojiyi desteklemesi gerekmektedir. Örneğin Server 2008 Standart X64 CPU hot plug’ı desteklerken, Server 2008 Enterprise x86 CPU hot plug’ı desteklemez. Tabi VMware size hot plug özelliğini komple aktif bir şekilde getirmez. Eğer siz virtual machine’in Guest OS bilgisini doğru işaretlediyseniz ve hot-add bölümü disable durumda geliyor ise işletim sistemi desteklemiyor anlamına gelir. Yani Guest OS bölümünü doğru seçmek çok önemli 🙂

https://www.tayfundeger.com/vsphere-memorycpu-hotplug.html

hot-add

Ek olarak Hot-add özelliğini default olarak açık gelmesini isteyebilirsiniz. Ancak böyle bir işlemi yapmak için size bir önerim olacak. Eğer Template üzerinden virtual machine oluşturuyorsanız, template to virtual machine yaparak Hot-add’i enable duruma getirip daha sonra tekrar template’e çevirerek kullanabilirsiniz. Bundan sonra oluşturacağınız tüm virtual machine’lerde Hot-Add enable durumda gelecektir. Tabi hot-add özelliğini kullanabilmeniz için Lisans’ınızın bunu desteklemesi gerekmektedir. Bunu unutmayın 🙂

Burada aslında dikkatinizi çeken bir başka konu daha var. İşletim sistemleriniz eğer destekliyor ise CPU ve Memory’i virtual machine power on iken ekleyebilirsiniz.  Ancak remove edemezsiniz. Bu hiçbir vSphere sürümünde desteklenmemektedir.

Virtual machine’in üzerinde hot-add’i yanlızca virtual machine kapalıyken aktif hale getirebilirsiniz. Virtual machine’in içerisindeki işletim sisteminin hot-add’i desteklediğini varsayarsak CPU veya Memory arttırımı yaptığınızda virtual machine’de anlık ping kaybı yaşanabilir. Eğer ki işletim sistemi üzerinde Database kurulu ise reboot etmeniz bile gerekebilir. Hot-add ile bir donanım eklediğinizde, virtual machine’in işlemcisi kullanılacaktır. Bu nedemek oluyor kısaca bahsedeyim. Virtual machine üzerindeki donanım online olarak değiştirilirken virtual machine’in CPU’su kullanılır. Ben yaptığım test’lerde, virtual machine’e 2GB ram eklediğimde, virtual machine’in CPU’su 2-4 saniye kadar %100 bir şekilde çalışıyor. Eğer 6GB ram eklerseniz bu sefer CPU 8 saniye boyunca %100 bir şekilde çalışıyor. Tabi burada buna etki eden birçok nokta var. O anda virtual machine üzerinde ek bir CPU yük’ü var ise bu süre biraz daha uzayacaktır.

Hot-add özelliği ilk olarak duyduğunuzda çok hoşunuza gidebilir ancak bunun çeşitli dezavantajlarıda vardır. Sadece virtual machine üzerinde hot-add açık olduğundan dolayı backup programlarınız backup alamayabilir veya virtual machine üzerinde çeşitli donma problemleri yaşayabilirsiniz. Oyüzden sadece ihtiyaç duyduğunuz virtual machine’ler üzerinde bunu aktif etmeniz herzaman için yararlı olacaktır.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x