VMwareVMware ESXi

Esxtop CMDS/s değeri

Merhaba,

Bugün karşılaştığım bir soru üzerine bu konu ile ilgili ufak bir yazı yazmaya karar verdim. Biliyorsunuz ki anlık değerlere daha detaylı bakmak için ESXi’in SSH’ına bağlanıp esxtop ile anlık performans’ını izleyebiliyoruz.

esxtop ile hba’lar üzerindeki trafiği izlerken seçenekler arasında CMDS/s değerini görürsünüz. Bu seçeneği birçok kişi IOPS olarak nitelendiriyor ancak IOPS ile CMDS/s değeri birbirinden birazcık farklı.

esxtop

IOPS Nedir?

IOPS, saniyede yapılan Input / Output operasyonuna IOPS denir. Esxtop’da bulunan Writes/s + Reads/s değerlerinin toplamıdır.

CMDS/s Nedir?

CMDS/s saniyede yapılan toplam command’lardır. CMDS/s içerisinde toplam IO ve SCSI işlemlerini içerir. Yani SCSI işlemleri derken, reservation ve limitler’den bahsediyorum. Bunların toplamı CMDS/s olarak gözükür. Ancak genellikle CMDS/s = IOPS olarak bilinir. Bu çok doğru bir yorum değildir.

Çoğu durumda IOPS ve CMDS/s birbirine eşit çıkacaktır. Ancak ortamınızda yapılan rezervasyon veya limit’lerden dolayı bu değerleri birbirine eşit çıkmayabilir.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x