ManşetVMware

vSphere 5.5 vCenter Server Yenilikleri

Merhaba,

Bir önceki yazımda sizlere vSphere ESXi Hypervisor yeniliklerinden bahsetmiştim. Bu yazımda sizlere vCenter Server yeniliklerinden bahsedeceğim.

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi vSphere 5.5 ile birlikte gelen yenilikleri 5 ana konu başlığında anlatacağım. Bunlar;

1) Virtual Machine yenilikleri

2) vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri

3) VMware vCenter Server yenilikleri

4) vSphere Storage yenilikleri

5) vSphere Network yenilikleri

vCenter Server Yenilikleri:

vCenter Single Sign-On:

vCenter Single Sign-On 5.5 ile birlikte kimlik doğrulama hizmetleri değişti. vSphere platformun kimlik doğrulama servisi olan Vcenter Single Sign-On 5,5 ile artık Microsoft SQL Server veritabanlarına geleneksel kullanıcı kimlikleri ve şifre gereği olmadan ayarlanıp bağlanılabilecektir, ancak eskiden bu böyle değildi yani sifre ve ıd soruluyordu. Buda müşterinin daha yüksek derecede güvenlik önlemi alabilmesini sağlıyor. Tek şart vCenter Single Sign-on’lu server için kullanılan VirtualMachine, Microsoft Active Directory domaini içermesi gereklidir. Böylelikle vCenter Single Sign on çalışan server , veritabanlarına server kimliği kullanarak etkileşim kurabilir.

vcenter5-5

vSphere Web Client:

vSphere 5.5 ile birlikte Web Client kavramı biraz daha sistemlerimize giriş yaptı. vSphere Client artık yerini Web Client ‘a bırakıyor. vSphere 5.5 ile birlikte Web Client artık farklı platformları destekliyor. Artık Web Client’ı Mac OSX  kullanabilirsiniz. Ayrıca bir önceki sürümde Firefox ve Chrome ‘da tam destek yok iken artık vSphere 5.5 Web Client ile birlikte Firefox ve Chrome desteğide gelmiştir.

vCenter Server Appliance:

Bence en büyük yenilik bu üründe geldi. vCenter Server Appliance 5.1 ‘de 5 host 50 guest desteklenirken, vCenter Server Appliance 5.5 ile birlikte desteklenen host ve guest sayısı değişiyor. vCenter Server Appliance 5.5; 500 hosts ve 5000 virtual machine destekliyor. vCenter Server Appliance ile birlikte gelen embeded database(vPostgres) ‘de bunları yapabilmeniz sizin hayatınızı oldukça kolaylaştırcak diye düşünüyorum:)

Ayrıca diğer özellikleri kısaca sıralayacak olursak;

  • Drag and Drop desteği gelmiştir. Bu özellik ile birlikte artık Web Client’da yer alan tabloları kendi isteğimize göre düzenleyebileceğiz.
  • Yukarıda da belirttğim gibi birçok kişinin beklediği Mac OSX desteği.
  • Son olarak Database Clustering çözümü gelmiştir.

Sizlere vCenter Server ile ilgili gelen yeniliklerden bahsettim. Ek olarak vSphere HA ve vSphere Distributed Resource Scheduler ile gelen yenilikleride bu yazıya ilerleyen günlerde ekleyeceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x