VMwareVMware ESXi

vSphere 5.5 Esxi Hypervisor Yenilikleri

Merhaba,

Bir önceki yazımda sizlere Virtual Machine yeniliklerinden bahsetmiştim. Bu yazımda sizlere vSphere Esxi yeniliklerinden bahsedeceğim.

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi vSphere 5.5 ile birlikte gelen yenilikleri 5 ana konu başlığında anlatacağım. Bunlar;

1) Virtual Machine yenilikleri

2) vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri

3) VMware vCenter Server yenilikleri

4) vSphere Storage yenilikleri

5) vSphere Network yenilikleri

vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri:

vSphere 5.5 ‘de esxi incelediğimizde ilk olarak karşımıza çıkan özellik vCPU ve memory değerleri oldu. Esxi 5.1’de var olan değerler neredeyse 2 katına çıktı. 320 fiziksel cpu miktarı -ki bu 5.1 ‘de 160’dı ve vSphere host 4TB memory desteği vSphere 5.5 ‘i gerçekten öne çıkartıyor. Aşağıdaki tablo’yu inceleyebilirsiniz.

vsphere55-config-max

PCI device’lar için Hot-Plug desteği:

vSphere 5.5 ile birlikte gelen özelliklerden birtaneside PCIe SSD ‘ler için Hot add desteğinin gelmesidir. Yani bu özellik ile birlikte PCIe SSD harddisk’i ESXi host çalışır iken takabileceğiz. Tabi kullandığınız hardware’in de bu desteğinin olması gerekiyor.

Reliable Memory desteği:

vsphere5-5memoryvSphere ESXi Hypervisor’un en önemli bileşeni VMkernel’dir. Host içerisinde çalışan Virtual machine’ler VMkernel sayesinde çalışmaktadır. vSphere Esxi memory yani ram lie doğrudan çalıştığı için herhangi bir hata durumunda host içerisinde çalışan bütün virtual machine’lerde bundan etkilenicektir. Bu durumdan korunmak ve daha fazla esneklik sağlamak için vSphere 5.5 ile birlikte gelen Reliable memory technology’den yararlanabilirsiniz. CPU üzerinde bulunan bir feature memory durumlarını vSphere Esxi Hypervisor ‘a rapor eder. Bu bilgi sayesinde VMkernel guest’lere dağıtılacak olan memory’i optimize eder.

CPU-C State yeniliği:

Bu konuya aslında pek değinmek istemiyorum çünkü oldukça karışık bir konu. vSphere 5.1  ve önceki sürümlerinde default balanced policy P states olarak geçiyordu.  C states çok daha fazla güç tasarrufu sağlamaktadır. P state düşük frekans ve düşük voltaj kullanır iken C state ‘de bu durum biraz daha farklı. Kullanılmayan core’un voltajını düşürüp turbo mode ‘u yükseltiyor yani bir nevi single core’da çalışıyormuş gibi davranıyor buda güç tasarrufu sağlıyor.

host-power-managementBir sonraki yazımda sizlere vSphere vCenter Server yeniliklerinden bahsedeceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x