VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 5.5 Virtual Machine Yenilikleri

Merhaba,

Yakın bir zamanda release olacak ve merak ile beklenen ürün olan vSphere 5.5 yenilikleri ile ilgili size kısa bilgiler vermek istiyorum.

vSphere 5.1 ile birlikte birçok özellik gelmişti aynı şekilde vSphere 5.5 ile ilgili olarakda birçok yenilik gelmiş gözüküyor. Ben bunları 5 ana konu başlığı halinde sizlere anlatacağım.

1) Virtual Machine yenilikleri

2) vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri

3) VMware vCenter Server yenilikleri

4) vSphere Storage yenilikleri

5) vSphere Network yenilikleri

Virtual Machine yenilikleri:

 • vSphere 5.5 ile birlikte Oracle Solaris 11 için bazı ek özellikler ve LSI SAS desteği geldi. Ayrıca yeni CPU mimarileri ve yeni advanced host controller (AHCI) gelmiştir.
 • Virtual disk ve CD-Rom device için yeni Virtual Sata Controller desteği geldi. Artık controller başına 30 device  ve toplamda 4 controller atıyabileceğiz. Bu sayı 5.1’de 60 iken vSphere 5.5 ile birlikte 120’e ulaştı.
 • vsphere5-5vSphere 5.5 lie birlikte gelen yeniliklerden birtaneside Virtual Machine Hardware Version 10’un gelmesidir.

Genişletilmiş vGPU desteği:

İlk vSphere 5.1 ile birlikte release olan hardware accelerated 3D graphics – virtual graphics processing unit (vGPU) desteği sadece NVIDIA tabanlı GPU’lar ile sınırlıydı. vSphere 5.5 ile birlikte vGPU desteği genişledi. Artık hem Intel hemde AMD tabanlı GPU’lar desteklenicektir. Tabi burada kullanacağınız uygulama ve işlem yüküne göre hangi tabanlı bir kart alacağınıza kendiniz karar vermeniz gerekiyor ancak şunuda belirtmek istiyorum. Ürün tercihi yapar iken VMware Compatibility Guide kesinlikle incelemenizi öneriyorum çünkü her vendor ve her GPU destekli kart VMware tarafında desteklenmiyor.

vGPU

Virtual machine üzerinde ayarlanan 3 farklı rendering mode’u bulunmaktadır. Bunlar; automatic, hardware ve software’dir. Eğer yapımızda vMotion yapıyorsak bu mod’ları iyi incelemeniz gerekiyor. Automatic mod seçiliyse ve vMotion yapılacak yani hedef vsphere hostunda GPU yok ise, otomatik olarak software renderinge geçilir. eğer hardware mode seçiliyse ve hedef vSphere hostta GPU yok ise, vmotion yapılmaz, denenmez diyelim buna aslında:)

vGPU desteğini Microsoft Windows 7 OS ve Windows 8 için vSphere Web Client ve VMware Horizon View üzerinden aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca Linux OS desteğide mevcutdur. Fedora 17 ve sonrası, Ubuntu 12 ve sonrası ve Redhat Enterprise Linux RHEL 7 desteği mevcutdur. Linux OS için vGPU yönetimi sadece vSphere Web Client üzerinden yapılabiliyor.

 Linux için Graphic Acceleration:

vSphere 5.5 ile birlikte Linux OS için grafik hızlandırıcı kullanmak mümkün oluyor. vSphere host üzerinde kullanılan GPU, yapılan grafiksel işlemlerde performansı olumlu yönde arttıracaktır. VMware, Linux dağıtımları için bir driver geliştirdi.  Bu driver, support edilen Linux dağıtımlarında grik  yönünden hızlandırmalar sağlamaktadır.

Aşağıdaki Linux dağıtımları desteklenmektedir:

 • Ubuntu: 12.04 ve sonrası
 • Fedora: 17 ve sonrası
 • RHEL 7

Ayrıca bahsetmiş olduğum yeni guest dirver’i; Linux dağıtımlarında aşağıdaki teknolojileri enable etmemizi sağlıyor. Bunları sıralayacak olursak;

 • OpenGL 2.1
 • DRM kernel mode setting
 • Xrandr
 • XRender
 • Xv

linux

Bir sonraki yazımda sizlere Esxi ile birlikte gelen yeniliklerden bahsedeceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mahmut Sami Özd
Mahmut Sami Özd

merhaba esxi 5.5 ne zaman çıkıcak şuanda betası varmı ? tam bir tarih bellimi?

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x