VMwareVMware ESXi

Esxi 5.5 Free 32GB ram sınırı kalktı!

Merhaba,

vSphere 5.1 ‘de eğer free esxi 5.1 kullanıyorsak 32Gb ram sınırı vardır. Bu konu ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştım buna aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

Esxi 5.1 free özellikleri

vmware_monster_vm

Sektörde’de bir çok BT uzmanı veya BT yöneticileri free esxi’i seçiyor. Eğer büyük bir yapınız yok ise ve HA gibi ekstra özelliklere ihtiyaç duymuyorsanız free esxi tam size göre. Esxi 5.1 free’de 32GB ram sınırı vardır. Eğer sunucuda 32GB’dan fazla ram var ise esxi’i kullanamıyorduk. vSphere 5.5 ile birlikte artık bu durum değişti. Free Esxi 5.5 ile birlikte çok güzel bir özellik geldi. Artık Esxi 5.5 free versiyon için herhangi bir fiziksel ram sınırı yoktur. Ürünü download ettikden sonra free olan lisans anahtarını girdikten sonra bazı özellikler kilitlenicektir. Tabi bu durum vSphere 5.1’de de böyleydi:)

Free Esxi aslında IT dünyasında çok popüler bir ürün. Kişilerin evlerinde ileri seviye bir sanallaştırma ürününü test etmeleri ve bunu ücretsiz bir şekilde yapmaları Free Esxi’i biraz daha ön plana çıkartıyor.  Ancak vSphere 5.1’de bulunan 32GB ram limitinden dolayı kullanıcılar sıkıntı yaşayabiliyorlardı.

Free Esxi 5.5 özelliklerini listeleyecek olursak;

  • Fiziksel RAM kısıtlaması kaldırıldı (ESXi 5.1 max 32GB ram desteği vardı)
  • 8 vCPU per VM limit.

Virtual Hardware 10 gelişmeleri:

  • Solaris 11 için LSI SAS desteği
  • Yeni CPU mimari özellikleri
  • AHCI (Advanced Host Controller Interface) desteği
  • SATA controller desteği virtual disk & CDROM için
  • ESXi, SCSI CD-ROM yerine IDE desteği
  • Birçok Operating System’e AHCI desteği
  • Controller başına 30 device toplam 4 controller = 120 device desteği

Free ESXi kullanacak kişiler için umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Özpınar

Merhaba Tayfun bey. Çok değerli bilgiler paylaşıyorsunuz. Belki sorumun cevabı sitenizde vardır gözümden kaçmış olabilir. Cevap verirseniz sevinirim.
Yıllardır workstation kullanıyorum ama ilerisine geçemedim. Hem sanal yapıyı öğrenmek adına hemde platformu sanala taşımak adına profesyonel olmayan şirketimizi free sanal yapıya taşımak istiyorum(max.5 sanal olur). Bunun için sunucuya esxi5.5 kurmam gerekli sadece bunu biliyorum. Yönetim için yedekleme için vs hangi yazılımlarla yapılıyor sizden bilgi almak istiyorum.
Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

Altug Karaca
Altug Karaca

Merhaba Tayfun bey,

Vsphere 6.0 Free de cpu limiti hala duruyor mu acaba? Free lisansı 2 X E5 2620 servera kursak (toplam sanal 24 çekirdek) nekadarını esxide tek bir node’a tanımlayabiiliriz?

Teşekkürler

Tayfun DEGER
Reply to  Altug Karaca

Merhaba,

Free ESXi 6 ‘da 2 fiziksel CPU, Unlimited Core ve Unlimited Ram kullanabilirsiniz. Ancak bir virtual machine’e maximum 8vcpu ekleyebilirsiniz. Ayrıca Free ESXi’i vCenter’a ekleyemezsiniz.

Teşekkürler.

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x