vCenter Server Appliance 6 ile Windows vCenter 6 arasındaki farklar

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 9 Eylül 2015 tarihinde VMware, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Daha önce vCenter 5.5 ile ilgili farkları yazmıştım. Bununla ilgili yazımı aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha önce yazmış olduğun vCenter 6 kurulumu ile ilgili yazımda da bu konuya ufakda olsa bir giriş yapmıştım.

https://www.tayfundeger.com/vcenter-server-appliance-5-5-ile-windows-vcenter-server-5-5-arasindaki-farklar.html

vCenter’ın biliyorsunuz ki 2 farklı versiyonu var. Bunların birtanesi Windows üzerine kurulurken diğeri ise Linux appliance olarak bize sunuluyor. vCenter 6 özellikleri ‘nde de belirtmiş olduğum gibi artık özellik olarak vCenter 6 ile vCenter 6 server appliance arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

vCenter6fark

vCenter Server Appliance artık Windows ‘un sunmuş olduğu bütün imkanları bize sunabiliyor. Yani aralarında herhangi bir fark bulunmuyor. Artık vCenter olarak istediğinizi kurabilirsiniz. Tabi bu aslında iyi bir durum. Normalde mesela Linked mode kullanacaksanız Windows vCenter kurmanız gerekiyordu, vCenter Server Appliance desteklemiyordu. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Windows’un desteklediği bütün herşeyi Appliance ‘da destekliyor. Eğer sizin Windows lisans’ı yönünden bir sorununuz yok ise Windows kurmanız sizin için avantaj olur. Çünkü olası bir sorun anında Windows’a müdahale edebilirsiniz. Eğer Appliance kurarsanız sizin burada Linux bilginizinde olması gerekmektedir. Yani troubleshooting anında eğer Linux bilginize güveniyorsanız Linux Appliance ‘i kurabilirsiniz.

Yine önceden vCenter Server Appliance SRM ve PowerCLI ‘ı desteklemez iken 6 versiyonu birlikte artık her ikiside vCenter Server Appliance tarafından destekleniyor. vCenter Server Appliance 6 Linux tabanlı olup SLES SP3 (Suse Linux Enterprise Server) işletim sistemine sahiptir. Önceki sürümlerde Windows vCenter kurmak istediğinizde eğer external bir database belirtmezseniz default olarak SQL Express kurulurdu. vCenter 6 ile birlikte ise Windows üzerine external database kullanmadan bir kurulum yapmak istediğinizde Microsoft SQL Express yerine PostgreSQL kurulmaktadır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments