VMwareVMware vCenter

Update vCenter 6.0 to vCenter 6.0.0b (embedded database)

Merhaba,

Bu yazımda vCenter 6.0’ın vCenter 6.0.0b ‘ye nasıl update edileceğini anlatacağım. Aslında bu işlem oldukça basit. Ortalama 5 adımda bitiyor update işlemi.

vCenter 6.0.0b ile birlikte gelen herhangi bir yenilik yok ancak fix edilen birçok bug var. Bunları aşağıdaki adresden görebilirsiniz.

vCenter Server 6.0.0b Release Notes

VMware’in sitesinden vCenter 6 iso’sunu indirdikten sonra iso’yu vCenter makinamıza mount ediyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir autorun ekranı çıkıyor.

1

Autorun ekranı karşınıza açıldığında gördüğünüz gibi vSphere 5.5’den çok farklı. Sadece tek bir buton ile update işlemini başlatıyoruz. vCenter Server for Windows seçeneğini seçiyoruz ve Install butonuna basıyoruz.

2

Welcome ekranını Next ile devam ediyoruz.

3

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

4

Update işlemini Update butonu ile başlatıyoruz.  Gördüğünüz gibi update işlemi oldukça kısa.

5

Update aşamaları çok kısa ancak update işlemi başladığında birazcık zaman alıyor. Burada çünkü PostgreSQL kaldırılıyor ve yeni sürümü kuruluyor. Bunun gibi birçok işlem yapıldığı için update işlemi birazcık uzun sürebilir.

6

Update işlemi tamamlanıyor. Finish butonu ile Wizard’dan çıkıyoruz. Artık vCenter’a bağlanabiliriz.

7

vCenter’ımız; Build: 2776511 sürümüne yükseltilmiş oldu.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x