VMwareVMware ESXiVMware vCenter

What’s New in vSphere 6.0: Enhanced Linked Mode

Merhaba,

vCenter linked mode ile firmamızda bulunan birden fazla vCenter’ı tek bir vSphere Client ekranından yönetebiliyoruz. vCenter linked mode diye belirtince aslında birçok kişinin kafası karışıyor. Veya farklı beklentiler içerisine giriyorlar. Linked mode oldukça basit. Ortamınızda bulunan 2 vCenter eğer aynı single sign on ‘a dahiller ise Linked mode kurulumunu çalıştırarak birbirine ekliyorsunuz. Böylece herhangi bir vCenter’a login olduğunuzda otomatik olarak diğer vCenter’ıda getiriyor.

tdcluster

Yukarıdaki resimde vCenter linked mode’un örneğini görebilirsiniz. Ek olarak Linked mode sadece Windows üzerine kurulu vCenter’lar da yapılabiliyordu. Bununda sebebi ADAM replication engine’i kullanıyor olmasından kaynaklı.

vSphere 6 ile birlikte gelen Platform Services Controller’da Linked mode tarafında bir hayli değişiklik yapılmış durumda.

image6

 

vSphere 6 ile birlikte ortamımızda bulunan Windows üzerine kurulu vCenter ‘i ve vCenter Appliance’i linked mode olarak bağlayabileceğiz. Artık ADAM yerine kendi geliştirdiği multi master replication teknolojisi kullanılarak Open LDAP’a dayalı bir çözümü varıdr. Bu replication vCenter üzerinde bulunan Policies, roller ve permission’ları kapsayacaktır. Yani iki farklı vCenter’ın üzerinde bulunan permission’lar vs vs gibi özelliklerde diğer vCenter’a gelecektir. Tabi bu senkronizasyon işlemi, Platform Services Controller kullanan vCenter ve diğer management ürünleri için geçerli olacaktır. Kısacası ADAM artık VMware’in hayatından çıkmış diyebiliriz 🙂

Ayrıca vSphere 5.5 Linked mode ile vSphere 6.0 Linked mode’un karşılaştırmasını aşağıda görebilirsiniz.

vCenter-Linked-mode

Ürünün relase olması ile birlikte Linked mode’un kurulumu ile ilgili detaylı bir makale yazacağım.

Teşekkürler.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x