VMware

Nakivo v6.1 Beta

Merhaba,

Bu yazımda Nakivo v6.1 beta ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim. Nakivo bir backup çözümü ve oldukça yetenekli. Ben özellikle VMware ortamında test ettiğimde güzel ve başarılı sonuçlar aldım.Geçtiğimiz günlerde Nakivo v6.0 ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazılarım oldukça dikkat çektiki bir hayli mail aldım bu konu ile ilgili. Daha önce yazmış olduğum yazıları aşağıdaki başlıklarda görebilirsiniz.

Nakivo Backup & Replication v6 Yenilikleri

Nakivo Backup & Replication v6 – Backup Copy Özelliği

Yakın zamanda release olacak olan Nakivo 6.1’in beta sürümü yayınlandı. Nakivo 6.1 ile gelecek yeniliklerin bir kısmıda üretcisi tarafından belirtildi. Ayrıca Nakivo 6.1 Beta’yı inceleyip geri bildirim yapan kişilere’de Amazon’dan 20$ değerinde gift code veriliyor. Tabi bunu 15 Temmuz’a kadar yapmanız gerekliydi. Çünkü beta programı kapandı. Bununla alakalı detayları yazının sonunda ayrıca belirteceğim.

boxr

Exchange 2016/2013 Instant Object Recovery:

NAKIVO Backup & Replication v6.1 Beta ile beraber Exchange server 2013 veya 2016 sanal makine yedeklerinizin içerisinden ( sıkıştırılmış ve dedup yapılmış olmasına rağmen) istediğiniz objeleri (örneğin bir maili) arayabilir veya geri dönebilirsiniz. Bu işlem için yedeği dönmenize gerek yoktur ( Yani sanal makine yedeğini dönmeden yedek içerisinden arama ve kurtarma yapılmaktadır). Bu özellik için herhangi bir ajana gerek olmadığı için direkt olarak ürün ile gelen bir özellik olup özel bir lab oluşturmanız veya özel bir yedekleme tipi çalıştırmanıza gerek yoktur.

Exchange 2016/2013 Logs Truncation:

Exchange Server çalışma mimarisi gereği log dosyaları üretir ve sağlıklı yedekleme sonrasında bu log dosyalarının silinmesi gerekmektedir. NAKIVO, Exchange server ürününü tam olarak desteklediği için, yedeğini aldığını sanal makine üzerinde bir Exchange server var ve yedek başarılı bir şekilde alınmış ise logların silinmesini sağlayabilir.

Hot Add:

Yeni Hot-Add özelliği sayesinde virtual machine data’ları doğrudan virtual machine datastore’larına yazılır. Yani burada network bypass edilir. Bu özellik tamamen veri hızını arttırmak için eklenen yeni bir özelliktir.

Job Chaining:

Nakivo Backup & Replication v6.1 Beta ile job scheduling fonksiyonu geliştirilmiştir. Bu özellik sayesinde bir job tamamlandığında bir sonraki job başka bir job’u tetikleyebilir. Örnek vermek gerekirse, virtual machine yedekleme job’u tamamlandıktan sonra Amazon bulut’a kopyalarını gönderir.

http://www.nakivo.com/en/beta/v6-1.html

Teşekkürler.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x