VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Route Based on Source MAC Hash Nedir?

Merhaba,

Bir önceki bölümde Route Based on Originating Virtual Port ‘dan detaylı olarak bahsetmiştim. Bu bölümde ise Route based on Source MAC Hash‘den bahsedeceğim. Route Based on Originating Virtual Port’un bu seçeneğe göre daha basit bir işleyişi var. Buradaki durum biraz daha farklı.

Bu seçenek seçili iken virtual machine’lerin hangi uplink’e connect olacağı farklı bir algoritmaya göre hesaplanır. Başta söylemem gerekiyor ki ben bu seçeneği kullanmam açıkcası 🙂 Mac hash seçeneği çok kullanılmadığı için bunun arka planda neye göre hangi uplink’e connect olduğunu detayına girmeyeceğim. Bunun ayrıca bir hesaplaması olduğunu belirtmem gerekiyor.

Virtual machine’in kullanmış olduğu mac adresine göre bir uplink’e connect olur. Virtual machine’in mac adresi değişmediği sürece ve bağlı bulunduğu fiziksel uplink fail olmadığı sürece virtual machine’in connect olduğu uplink değişmez. Bu seçeneği nerede niçin kullanırsınız bu biraz tartışmaya açık ancak bunu ister vSwitch istersenizde virtual machine portgroup seviyesinde belirleyebilirsiniz. Yani bu seçeneği doğrudan virtual switch üzerinde açmanıza gerek bulunmamaktadır.

Avantajları:

  • Fiziksel switch üzerinde herhangi bir işlem yapmaya gerek bulunmamaktadır.
  • Her paket için bir hesaplama yapıldığı için virtual machine’ler Route Based on Originating Virtual Port’a göre daha düzgün uplink’lere dağıtılır.
  • Virtual machine’lerin power on veya power off olması esnasında uplink değişmez. Çünkü virtual machine üzerindeki mac adresine göre uplink hesaplanır.

Dezavantajları:

  • Route Based on Originating Virtual Port’a göre daha fazla kaynak tüketir. Çünkü geçen her paket için virtual switch üzerinde hangi uplink’i kullanılacağına dair hesaplama yapılır.
  • Uplink’lerin yük durumları kontrol edilmez. Yani virtual machine’lerin connect olduğu uplink’de yüksek trafik olsa bile işlem yapılmaz.
  • Virtual machine’ler birden fazla uplink’e connect olamayacağı için virtual machine’lerin performansı connect olduğu uplink’in hızı ile sınırlıdır.

Bu seçeneği seçtiğinizde virtual machine’lerin hangi uplink’e connect olduğunu görmek için, virtual machine’lerin bulunduğu ESXi host’a SSH ile bağlanmamız gerekiyor. Daha sonrasında esxtop komutu ile detayları izleyebileceğiz.

Ekran Resmi 2016-07-10 14.46.57

Ekran Resmi 2016-07-10 14.46.29

Yukarıdaki bölümden de görüldüğü gibi virtual switch üzerinde Route Based on Source MAC Hash ayarlı durumda ve 2 tane uplink’imde active/active çalışıyor. Aynı zamanda bu virtual switch üzerinde bulunan virtual machine portgroup’a da virtual machine’ler bağlı durumda çalışıyor. Virtual switch üzerinde Route Based on Source MAC Hash tanımlı olduğu için şimdi virtual machine’lerin nasıl çalıştığını inceleyelim.

Ekran Resmi 2016-07-10 14.49.32

ESXi sunucumuza SSH ile bağlanıyoruz ve esxtop komutunu çalıştırıyoruz. esxtop komutunu çalıştırdıktan sonra “n” komutu ile bu esxi üzerindeki network aktivitelerini inceliyoruz. Burada gördüğünüz gibi virtual machine‘lerin herbiri aynı vmnic’e atanmış durumda gözüküyor. Burada hesaplama yaparak virtual machine’in sürekli belirli bir uplink’de çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için virtual machine’in mac adres’ini manuel olarak ayarlayıp belirli bir uplink’de çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bu şekilde ayarladığınızda bile uplink’in fail olması durumunda diğer uplink’den çalışacağını unutmamanız gerekir.

Bu seçenekte nasıl hesaplama yapıldığı ile ilgili ayrı bir makalede bilgi vereceğim.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x