VMware

Nakivo Backup & Replication v6 Yenilikleri

Merhaba,

VMware ortamında kullanabileceğiniz birçok backup yazılımı var. Lab ortamında birden fazla backup ürünü test ettim ve bunlar arasında ilgimi çeken bir ürün var. Nakivo Backup Replication sayesinde VMware ortamınızdaki backup’ları sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Tabi backup ürünlerinin performansı yanında fiyat maaliyetleride çok önemlidir. Yeniliklere başlamadan önce Nakivo sürümlerinin fiyatları ile ilgili bilgiyi aşağıdaki link’den alabilirsiniz.

http://www.nakivo.com/how-to-buy/pricingeu.php

Ayrıca ürünün free versiyonuda var. Tabi free versiyon paid versiyona oran ile biraz daha kısıtlı ancak homelab’ınızda free versiyon’uda kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz de Trial versiyonunu indirip test edebilirsiniz.

http://www.nakivo.com/resources/NBR-Comparison-Free-Paid.pdf

Geçtiğimiz günlerde Nakivo Backup & Replication v6 release oldu. Önceki sürümlerine göre birçok yenilikle birlikte geliyor. Version 6 ile birlikte gelen yenilikleri sıralamak gerekirse,

  • Backup and Replication for AWS EC2
  • Backup Copy Jobs
  • NFS Shares SupportCopy Jobs
  • Internationalization
  • Improved Web Interface

image001

Amazon cloud servisleri artık günümüzde birçok noktada kullanılıyor. Eğer Nakivo kullanıcısı iseniz AWS EC2 üzerindeki instance’larınızı yedekleyebilirsiniz. Yani bu nedemek oluyor aslında AWS EC2 üzerinde bulunan makinanızı isterseniz aynı Amazon region’ına isterseniz farklı bir Amazon region’ına isterseniz de, local’inize backup alabilirsiniz. Açıkcası benim en beğendiğim özelliklerden biri buydu. Çünkü Amazon’da bulunan bir instance’i nasıl yedekleyeceğiz. konusunda bende çok mail alıyorum. Açıkcası firmaların büyük bir bölümü Amazon üzerinde benim data’larım güvende mi, yedekleniyor mu sorularını soruyor. Nakivo ile artık bu soruları kısmen ortadan kaldırmak mümkün. Tabi ben Nakivo’nun bu özelliğini ilk olarak arkadaşlarım ile tartışırken bazı feature’ların kullanılamayacaklarını sandılar. Ancak Nakivo v6 ile birlikte AWS EC2 üzerindeki instance’in incremental backup’ını almak mümkün.

Nakivo üzerinde her yedekleme için 1.000′ e kadar recovery point bulundurabilir böylece günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak yedeklerinizi saklayabilirsiniz. Amazon EC2 instance üzerinde çalışan canlı uygulamalar ve database’ler Nakivo v6 ile birlikte support edilmektedir. Tabi database veya canlı uygulamanın olduğu sunucu Windows tabanlı veya Linux tabanlı olmalıdır. Ayrıca Amazon üzerinden aldığınız backup’larda deduplication ve compression desteğide sunuyor.

nakivo5

Backup Copy Jobs:

Nakivo v6 ile birlikte mevcut yedeklerin bir kopyasını oluşturabilir ve bunları başka bir site’a kopyalayabilirsiniz. Hatta bunu bir schedule haline getirip mevcut backup zamanlarından farklı bir zamanda kopyalayabilirsiniz. Bu işlemi hemen hemen her yerde yapabilirsiniz. Backup Copy Jobs özelliği sayesinde backup’larınızın bir kopoyasını amazon cloud’da bile tutabilirsiniz.

Disk to Disk to Tape:

Verilerinizi daha iyi korumak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Disk’ e yedeklemiş olduğunuz verilerinizi kolay bir şekilde tape’e aktarabilir ve arşiv olarak kullanabilirsiniz. Böylece storage’ınızın kaynaklarını daha efektif bir şekilde kullanmış olursunuz.

nakivo3

NFS shares support:

Nakivo v6 ile birlikte Windows CIFS paylaşımları ve local folder’lar support edilmektedir. Tercihleriniz doğrultusunda backup repositories’i doğrudan NFS Share üzerinde konumlandırabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsini Web arayüzden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

nakivo2

Internationalization:

Nakivo Backup & Replication, Global bir ürün olduğundan tüm dünyada müşteriler tarafından kullanılıyor. Bunun için tarih ve saat format’ı, haftanın ilk günü gibi detaylar ürünün arayüzünden özelleştirilebilir. Bence çok ince düşünülmüş bir detay.

nakivo4

Improved Web interface:

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, daha önceki sürümlere göre arayüzü bir hayli geliştirilmiş. Zaten Nakivo Backup & Replication v6 ‘nın feedback’leri incelendiğinde, müşterilerin kullanım kolaylığı ve arayüzün görsellerin beğenildiği görülmüştür. Daha önceki sürümlerde bulunmayan bazı yenilikler mevcut tabi. Bunlar arasında örneğin, VM’lerin yedeklenme hızları, transfer edilen data miktarları vs vs gibi detayları görebilirsiniz.

Yazının başında belirttiğim gibi beni bu üründe ençok heycanlandıran şey Amazon EC2 üzerinden backup alınması. Eğer Amazon EC2 kullanıyorsanız gerçekten tercih etmeniz gereken bir ürün.

Yazının ilerleyen bölümlerinde, ürünün kurulumu konfigurasyonu ve amazon üzerinden backup senaryoları hakkında bilgi vereceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
don carl
don carl

The link for a trial version is now unavailable. But this link is valid https://www.nakivo.com/resources/download/trial-download/

Larry
Larry

Belki Vinchin yedeklemesini XenServer ile deneyebilirsiniz, bu daha uygun maliyetlidir. Her halükarda, desteklenen sanallaştırma yelpazesi, VMware de dahil olmak üzere kapsamlıdır.

Richard
Richard

I am using Vinchin on my RHV, it works really well.

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x