VMware

Nakivo Backup & Replication v6 – Backup Copy Özelliği

Merhaba,

Bir önceki yazımda Nakivo Backup & Replication v6 ‘nın yenilikleri ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Nakivo Backup & Replication v6 Yenilikleri başlıklı yazımın içerisinde de aslında Backup Copy özelliği hakkında kısaca bilgi vermiştim.

Backup’larınız bazı sebeplerden dolayı kullanılmaz duruma gelebilir. Bu durumlara kısaca örnek vereyim; disk hatası, file corruption, kötü donanım veya yedeklerinizi yanlışlıkla silebilirsiniz. Biliyorum birçok kişiye bunlar imkansız gibi geliyor ancak düşükte olsa yaşama ihtimaliniz var. Bundan dolayı backup’larınızında bir kopyasını farklı bir bölümde tutmakta fayda var. Hatta bunu kesinlikle yapmalısınız çünkü büyük önem arzediyor bu durum.

Normal durumlarda backup’dan restore operasyonunun hızlı yapılması için backup’lar production makinaları ile aynı lokasyonda saklanır. Bu durum aslında yanlış değildir. Ancak alternatif olarak farklı bir lokasyonda veya farklı bir bölümde de backup’larınızı saklamanız gerekir. Aksi halde production makinalarının bulunduğu yeri bir sebepden dolayı kaybederseniz backup’larınızada ulaşamayacaksınız.

Böyle bir sorunun önüne geçmek için Nakivo V6 bize Backup Copy jobs özelliğini sunuyor.

Backup Copy job’ları yedeklerinizi yaratmak ve kopyalarını korumak için basit fakat güçlü bir yol sağlar. Ana yedekleriniz kullanılamaz durumda olsa bile, hâlâ yedek kopyalarınızdan VM’leri, Microsoft Exchange nesnelerini, Microsoft Active Directory nesnelerini ve dosyaları hemen kurtarabilirsiniz. Backup Copy işleri yedeklerinizi bir Backup Repository’den diğerine kopyalar, hemde source ESXi host’larına veya source VM’ler/Amazon Intance’lara dokunmadan. Bu şekilde source VM’leriniz/Amazon Instance’lar sadece bir kere okunurken, yedekler bir veya birden fazla yere kopyalanabilirler.

Backup Copy Job ile Bütün Yedeklerin Korunması

Backup Copy Job ile, bütün yedeklerinizi korumanın en basit ve en güvenli yolu olan, ana Backup Repository’nizin bir mirror kopyasını yaratabilir ve koruyabilirsiniz. Bunu Backup Repository kopyası olarak düşünün: Backup Repository A’da görünen bütün yedekleme ve kurtarma noktaları otomatik olarak Backup Repository B’ye gönderilecektir:
1

Primary Backup Repository’nizin bir mirror kopyasına sahip olmak,  yedeklerinizi korumak için bir “ kur ve unut” yaklaşımı sağlar – sadece bir kere bir Backup Copy işi yaratacaksınız ve o sizin ikinci backup repository’nizi bütün işler tarafından yaratılmış olan bütün yedekleme ve kurtarma  noktaları ile güncelleyecektir.

Backup Copy Job ile En Önemli Yedeklerinizi Koruyun

Secondary Backup Repository’nizdeki depolama alanını korumak ve en önemli yedekler için sadece bir Backup Copy işi yaratmak amacıyla seçebileceğiniz veri transferini hızlandırmak için:

2

Bu yol sadece belirli yedekleri (ve onların kurtarılma noktalarını) ikinci Backup Repository’ye transfer edecektir.

Belirli Backup Job’ları Tarafından Yaratılan Yedeklerin Korunması

NAKIVO Backup & Replication’daki backup job’ları, birden fazla VM/Amazon EC2 Instances’i aynı ayarlarla yedeklemek için uygun bir yoldur. Mantıksal gruplamanın Backup iş seviyesinde yapılmış olması nedeniyle, NAKIVO Backup & Replication belirli Backup işleri tarafından yaratılan yedeklerin kopyalarını oluşturma ve korumanıza izin verir:

3

Bu şekilde önemli Backup işleri tarafından yaratılan bütün yedeklerin Secondary bir Backup Repository’ye kopyalandığından emin olabilirsiniz.

Değişken Veri Sıkıştırması ile Depolama Alanından Tasarruf

Global veri sıkıştırmaya ek olarak NAKIVO Backup & Replication, VM yedeklerinin bir depolama cihazında kapladığı alanın büyüklüğünü azaltmak için yedeklenmiş verileri otomatik olarak sıkıştırır. Yeni Backup Repository’lerdeki sıkıştırma seviyesi default olarak “Fast”a ayarlanır, böylece backup işleriniz daha hızlı çalışır. Secondary bir Backup Repository yaratıldığında, sıkıştırma seviyesini “Best”e ayarlayabilirsiniz, böylece daha fazla CPU kullanır, ancak daha iyi sıkıştırma seviyeleri sağlar. Bu şekilde yedek verileri sıkıştırmak için en güçlü sıkıştırma algoritması kullanılmış olacaktır, böylece ikinci Backup Repository’nizde de yedekler yer alacaktır.

Yedekleri Dışarıya Kopyalama

Yedeklerinizin kopyalarını local olarak tutabilirken, en kritik yedeklerinizin en azından bir kopyasının dışarda bir yerde tutulması, ana yedeklerinizin yerel bir felaketle karşılaşması durumunda sizi bir çok sorundan koruyabilir. Secondary Backup Repository, Internet bağlantısı olan herhangi bir yerde bulunabilir, çünkü yedek veriler AES 256 şifreli linki yoluyla transfer edilebilir ve ikinci yedek deponuz da şifrelenmiş olabilir:

4

Yedekleri Amazon Buluta Kopyalama

Amazon, sektörde en güvenli ve satın alınabilir bulut servislerinden birini sağlıyor. NAKIVO Backup & Replication ile, yedeklerinizin kopyalarını saklamak için Amazon’un hızlı, güvenli ve satın alınabilir bulutunu kullanabilirsiniz.

5

İhtiyacınız Olan Kurtarma Noktalarını Kopyalama

Her bir yedek, recovery point retention policy’e dayanarak kaydedilen, 1,000 adede kadar recovery point içerebilir. Ne kadar recovery point’e sahip olmak istediğiniz ve onları ne kadar saklamak istediğiniz bu policy’i oluşturan unsurların örnekleridir. Backup Copy işleri ile her bir yedeğin bir mirror kopyasını yaratmayı seçebilirsiniz: Backup Repository A’da bulunan bütün kurtarma noktaları Backup Repository B’ye kopyalanmış olacaktır.

6

Bununla birlikte, Backup ve Backup Copy farklı işlerdir, bu nedenle ana VM yedekleriniz ve onların farklı bir Backup Repository’deki kopyaları için farklı koruma politikaları oluşturabilirsiniz. Bu şekilde örneğin, çeşitli günlük VM yedeklerinizi yerel olarak saklayabilir, VM yedeklerinin haftalık, aylık ve yıllık arşivini uzun vadeli bir depolama için ikinci bir Backup Repository’de tutabilirsiniz:

7

Ayrıca, bir yedek alt grubu için hızlı bir depolama kullanabilir, uzun vadeli arşivleme içinse daha yavaş ancak daha güvenli bir depolamayı kullanabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Olarak Backup Kopyalamanın Programlanması

VM Backup Copy işlerinin kendi programları vardır, böylece ihtiyacınıza uyuyorsa onları çalışmak üzere ayarlayabilirsiniz. Örneğin, işgünlerinde her gece çalışması için veya hafta boyunca üretilen bütün yedekleri ikinci bir Backup Repository’ye göndermesi için haftasonlarında çalışmak üzere bir Backup Copy işi ayarlayabilirsiniz.

Backup Copy Şeklinizi Ayarlamak

Backup Copy işleri çok esnektir: birden fazla Backup repository’den VM yedeklerini tek bir Backup Repository’ye kopyalayabilir veya bir yedeği birden fazla Backup Repository’ye kopyalayabilir veya bir Backup Repository’ler zinciri yaratabilirsiniz – bununla birlikte verilerinizin korunması gerekir.

Sonraki Adımlar

Backup Copy işleri, yedeklerinizi korumak için ve üretim ortamına veya ana yedeklere ne olursa olsun güvende olmalarını garanti eden güçlü bir yol sağlıyor. Ücretsiz deneme kopyasını indirin ve ortamınızda bu özellikleri deneyin! Backup Copy işleri yepyeni bir şekilde hazır durumdalar ve onları çalışır kılmak için herhangi bir özel komponenti (donanım veya yazılım WAN hızlandırıcıları gibi) uygulamanıza ihtiyacınız yok.

Peki Backup Copy nasıl çalışıyor isterseniz onuda kısaca inceleyelim.

İlk olarak Nakivo Backup & Replication’a login oluyoruz.

nakivobackupcopy-1

Hali hazırda bir backup job’ım olduğu için ben bu backup’ımın farklı bir lokasyonda bulunan disk’e kopyalamak istiyorum. Bunun için ilk olarak Create > Backup Copy Job bölümüne giriş yapıyoruz.

nakivobackupcopy-2

Hangi backup job’larının kopyalanacağını seçiyoruz. Benim test ortamımda şuanda 1 tane backup job’ım var. Oyuzden sadece bunu seçiyorum.

nakivobackupcopy-3

Aslında en önemli olan bölümlerden birtanesi burası. Burada backup job’ımızın hangi repository’e kopyalanacağını seçiyoruz. Ben daha önceden tanıtmış olduğum bir repository’i buraya ekliyorum. Tabi burada ayrı ayrı policy’lerde belirtebilirsiniz. Yani örnek veriyorum, 3 farklı backup job’ınız var ve bunları farklı farklı repository’lere kopyalamak istiyorsunuz. Bunu yapmanız mümkün. Backup job’ların kopyalanmasını kendiniz özelleştirebiliyorsunuz.

nakivobackupcopy-4

Yazının içerisinde de belirttiğim gibi isterseniz backup copy’leri schedule yapabilirsiniz. Böylece sizin belirtmiş olduğunuz saatte backup copy işlemleri başlar. Açıkcası akşam backup alıyorsanız öğleden sonra içinde backup copy’lerinizi başlatabilirsiniz.

nakivobackupcopy-6

Ben en çok beğendiğim bölümlerden birtanesi burası. Backup Copy işleminin detaylarını ayrıntılı olarak burada görebiliyorsunuz. Transfer edilen data miktarı, aktarım hızı ve kalan zamanı ayrıntılı olarak bu bölümden görebiliyorsunuz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Gayır
Mustafa Gayır

Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

Tayfun DEGER
Reply to  Mustafa Gayır

Çok teşekkürler.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x