VMware

Introduction to VMware EVO: RAIL – Part 1

Merhaba,

VMworld 2014 US’da duyurusu yapılan ve VMware’in yeni bir çözümü olan VMware EVO:RAIL hyper-converged ile pazara giriyor.

EVO:RAIL Hyper-Converged Infrastructure Appliance (HCIA) çözümüdür. Bunu sunan VMware ve iş ortakları; Dell, EMC, Fujitsu, Inspur, Net One ve SuperMicro’dır. Hyper-Converged altyapısı hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Compute, network ve storage kaynaklarını tek bir ünite haline getirilmesinden oluşur hyper-converged çözümüdür. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. VMware burada donanım pazarına giren bir firma değildir. Yani VMware burada sadece software’i veren firmadır. EVO:RAIL’i yukarıda belirtmiş olduğum partner’lar tarafından bundle yapılarak satılmaktadır. Partner’lar, EVO:RAIL ile entegre donanım satacak ve tüm donanım ve software desteğini verecektir.

EVO:RAIL ile ilgili yazdığım diğer bölümler aşağıdaki gibidir.

Introduction to VMware EVO: RAIL – Part 1

Introduction to VMware EVO: RAIL – Part 2

EVO:RAIL 2U boyutunda ve minimum 4 fiziksel node’dan oluşan bir yapıdır. Bu ürün storage ve network yatırımı yapmak istemeyen ve klasik bir altyapısı olan firmalar tarafından tercih edilmelidir.

14825799279_0af6076796_m

 

EVO:RAIL ile ilgili video’lara ulaşmak için aşağıdaki link’i kullanabilirsiniz.

EVO:RAIL Video

EVO RAIL feature’larını inceleyecek olursak;

Transformational Simplicity

EVO:RAIL ile birlikte birkaç dakika içerisinde virtual machine oluşturabilirsiniz. Sanal makina oluşturmak için altyapı, hardware kurulumu, software yüklenmesi, manuel konfigurasyon adımlarını tamamladıktan sonra virtual machine create edebiliyoruz. Burada kuracağınız yapının büyüklüğüne göre yapacağınız işlemler uzun sürebilir yanin bunun için saat veya şukadar gün diye süre vermek doğru değil:)

Örnek olarak aşağıda kurulumun nekadar kolay olduğunu göstermek için screenshot’lar ekleyeceğim.

1

EVO:RAIL konfigurasyonun’da oldukça basit. İlk başlangıç ekranında ESXi hostname prefix’leri belirtiyoruz ve vCenter hostname’i belitebilirsiniz. Bunu validate ettikten sonra Networking bölümünden IP Pool belirtiyoruz ESXi host’larımız için. Burada isterseniz ESXi host’lara VLAN tag’da belirtebiliyorsunuz. Validate ile geçebilirsiniz.

2

ESXi, vMotion, Virtual SAN ve vCenter Server için IP pool belirtiyorsunuz. Burada aslında dikkat çekmek istediğim özellik daha var. VM Network bölümünden isterseniz VM Network’ler belirtip çeşitli VLAN tag verebilirsiniz.

3

Yukarıda bahsetmiş olduğum VM Network bölümü. Belirttiğim gibi siz virtual machine oluşturmadan önce bütün herşeyi hazır hale getirebilirsiniz.

4

Password bölümünde ESXi host’ların ve vCenter Server’in password bilgilerini girebilirsiniz. İsterseniz domain’ede dahil edebilirsiniz.

5

Burada dikkatimi çeken bir güzel özelilkte eğer yapınızda loginsight var ise bunu ilk kurulum aşamasında ekleyebiliyorsunuz. Tabi aynı zamanda Global tab’ından NTP server’inizde ekleyebilirsiniz.

6

İşte bukadar kurulum başlıyor. Burada işlemler birazcık uzun sürecektir:)

7

Kurulum bittikten sonra karşınıza bir IP gelecektir. Bu IP üzerinden erişim sağlayabileceksiniz. Buradaki IP browser’a yazdığınızda Web Client ile karşılacaksınız:)

Software-Defined Building Block

 • EVO:RAIL  hyper-converged infrastructure appliance,Compute, network ve storage kaynaklarını sunan yeni nesil çözümdür.
 • Tek bir cihaz içerisinde Compute, network ve storage kaynaklarını konsolide eder ve karmaşık çözümleri ortadan kaldırır.
 • Tahmin edilebilir performans sunan (cihaz kapasitesine göre) basitleştirilmiş bir altyapı sağlar.
 • Tek başına, bağımsız ortamlarda ideal bir çözümdür.
 • EVO:RAIL genel amaçlı iş yükleri, sanal masaüstleri, test / dev ve şube ofis ortamları için büyük bilgisayar ve depolama kapasitesi sunar.

 Trusted Foundation

EVO:RAIL software’i tamamen partner’ların donanımları üzerine yüklenir ve aşağıdaki ürünleri içerir;

 • EVO:RAIL Rapi Deployment, Configuration and Management
 • vSphere Enterprise Plus
 • vCenter Server
 • VMware Virtual SAN
 • vCenter Log Insight

EVO:RAIL yeni VMware kullanıcıları için hemde deneyimli yöneticiler için optimize edilmiştir. EVO:RAIL’i VMware’in temel ürünlerini kullanır gibi kolay birşekilde kullanabilir ve süreçlerinizi uygulayabilirsiniz.

 Highly Resilient by Design

EVO:RAIL; maintenance veya disk, network veya host arızalarında kesinti yaşanmaması için software ve hardware esneklik sağlamaktadır.

 • EVO:RAIL; host ve storage katmanlarında High Availability’i sağlamak için vSphere HA, vmotion, DRS ve Virtual SAN özelliklerini kullanır.
 • 4 adet birbirinden bağımsız ESXi host
 • EVO:RAIL; host’a patch veya upgrade esnasında otomatik olarak maintenance mode’a alabiliyor.
 • Her host üzerinde yüksek performans ve yedeklilik sağlamak için dual 10 GbE network kartı bulunmaktadır.

 Infrastructure at the Speed of Innovation

EVO:RAIL; hardware, software ve desteği ile komple bir cihaz çözümü olarak WMware’in lider sistem partner’ları aracılığıyla teslim edilir.

Her bir EVO:RAIL aşağıdaki yapılandırmaya sahip bir 2U – 4 node x86 server üzerine çalışır.

Her node üzerinde aşağıdaki özellikler vardır:

 • Dual Ivy-bridge processors
 • 192 GB of memory
 • 3 x 1.2 TB HDD for the Virtual SAN disk group
 • 1 x 400 GB Flash SDD for Virtual SAN read/write cache
 • 2 x 10 GbE Network Ports (SFP+ or RJ-45)

evo-use-cases

Ortalama bir hesap ile;

Yaklaşık 2 vCPU, 4 GB vMemory ve 60GB vDisk ile yaklaşık 100 virtual machine

2 vCPU, 2 GB vMemory ve 32 GB vDisk (linked clone) ile 250 Horizon view Virtual desktop kurabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde EVO:RAIL’in kurulumdan sonraki arayüzü ile ilgili detaylı bilgiler vereceğim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Metin Arslan

Tayfun hocam, öncü ve detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkürler, elinize sağlık.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x