VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Best practice for VMware LUN size

Merhaba,

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan birtaneside ESXi üzerinde oluşturacağımız bir Datastore’un hangi boyutlarda olması konusudur. Tartışmaya bir hayli açık bir konu olsa gerek:)

Uzun bir zamandır VMware üzerinde maximum LUN boyutu 2TB idi. Bu kısıtlama aslında çok büyük bir problem değil ancak bazı uygulamalar’dan dolayı 2TB üzerinde ihtiyaç duyuluyor (Virtual machine içerisinde çalışan uygulama). vSphere 5 ile birlikte bu limit 2TB’dan 64TB’a kadar genişletildi. Bu aralıkta kullanacağınız bir LUN size fazlası ile yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Standart bir virtual machine’i vSphere 4.1 ve öncesinde 2TB’dan küçük LUN’larda tutulması Best Practices’lerde önerilmiştir.  Bu kapsamda 500GB veya 1TB LUN vermek bize yeterli oluyordu. Aslında buradaki bu best practices’i biraz daha açmak gerekiyor. ESXi host’a vereceğiniz LUN’u bir storage üzerinde oluşturuyoruz ve daha sonra ESXi’a bunu ekliyoruz. VMware, bir LUN içerisinde birden fazla virtual machine’i barındırmaya olanak sağlıyor yani support ediyor. Siz isterseniz bir LUN içerisinde isterseniz 50 tane virtual machine’de barındırabilirsiniz. Ancak burada ufak bir ayrım var. VMware’in best practices’leri incelendiğinde bir datastore içerisinde max 10 virtual machine barındırılması önerilmiştir. Tabi buradaki 10 rakamına çok fazla takılmamakta fayda var. Yani sizin test ortamınızda birden fazla virtual machine vardır bunların hepsini tek bir datastore’a toplayabilirsiniz. Ancak production ortamında buna dikkat etmeniz gerekiyor. Mevcut storage’ın performansı yüksek olsa bile VMFS formatında olan bir datastore’un da ayrı bir performansı vardır. Bu ayrıma çok dikkat etmeniz gerekiyor yani benim storage’ım zaten güçlü ben bir datastore içerisinde 50+ virtual machine koyarım derseniz burada yanlış yapmış olursunuz. Yani sadece performans olarak değil o datastore’un herhangi bir sebepden dolayı corrupt olması durumda barındırdığınız 50+ virtual machine’i kaybedebilirsiniz. Buyüzden max 10 tane virtual machine barındırmanız sizin herzaman faydanıza olacaktır.

VMFS5

Fazla virtual machine’i bir datastore’da barındırdığınızda vSphere’de neden performans kaybı yaşarsınız birazda onu açıklayayım.

Bunun birinci sebebi vSphere’in native multipathing kullanıyor olmasıdır. Yani her datastore/LUN için native multipathing kullanıyor. Yanlız, eğer sizin birden fazla datastore/LUN’unuz var ise ozaman aynı anda birden fazla path’den erişim sağlarsınız. Veya EMC’nin PowerPath/VE ile daha iyi bir şekilde I/O yükünü dağıtabilirsiniz.

İkinci sebebi ise; vSphere 4.0’de hardware locking problemi vardı. Bu nedemek oluyor onuda açıklayayım. Virtual machine power on, power off, suspend, clone vs gibi durumlarda iken datastore içerisinde bulunan diğer virtual machine’ler freeze duruma geliyordu. Yani datastore içerisinde utilization sağlanamıyordu.  Bu durum vSphere 4.1 ile birlikte VAAI Hardware Offload Locking özelliği sayesinde düzelmiştir.

fast_vp-file

Geçmişte nasıl olduğuna dair kısa bilgiler verdik. Şimdi ise mevcut yapımız hakkında bilgiler verelim. Daha öncede bahsettiğim gibi cloud ortamlarında işleri birazdaha kolaylaştırmak için 2TB sınırı 64TB’a kadar genişletildi. Ancak böyle bir artış yapıldı diye 64TB datastore vermenizi herzaman önermiyorum. Çünkü 64TB LUN verdiğinizde VAAI tarafındada performans problemleri yaşayacaksınız. VMware’in best practices’leri incelendiğinde her datastore için maximum 2TB size kullanılması önerilmiştir. Ancak tabi herşey VMware tarafında son bulmuyor. Örneğin siz EMC VNX bir storage array kullanıyorsunuz. Oluşturduğunuz her LUN’un storage array üzerinde bir etkisi vardır.  EMC VNX üzerinde Fast VP bir pool oluşturduğumuz varsayarsak, blok’lar çeşitli katmanlar (tier) arasında dağıtılacaktır. Eğer siz oluşturduğunuz pool’a daha fazla drive eklerseniz, pool tekrar dengelenicek ve blok’lar katmanlar arasında dağıtılacaktır.  500GB LUN veya 50TB LUN olsun VNX bu pool’u komple dengeler.

Yukarıdaki yazının son bölümü biraz karışık gelmiş olabilir. Kısaca şunu söylemek istiyorum. Bir datastore’un performansı birçok şeyden etkilenir. Ancak bütün herşey storage array’ın kapasitesine yani yeteneğine bağlıdır. Eğer sizin storage’ınız çok yetenekli değil ise, düşük bir model ise datastore üzerinde alacağınız perfromans’da bununla doğru orantılı olacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x