vMotion Enhancements for vSphere 6 Announced

tarafından 30 Ağustos 2014 tarihinde VMware, VMware vCenter kategorisine yazıldı.

Merhaba,

vSphere 6’nın vmotion ile ilgili yenilikleri açıklandı.

vMotion bence hala vSphere’in en temel ve en havalı özelliklerinden biridir:) vSphere 5.5’de aynı datacenter içerisinde ve aynı vCenter’da bulunan virtual machine’leri farklı cluster’lara taşıyabiliyoruz. vSphere 6.0 ile uzak lokasyonlarda bulunan vCenter’larada vMotion işlemi yapılabilecek. Bu işlem sırasında eş zamanlı olarak, network, storage ve compute ‘de değiştirebileceğiz.

1

Yanlız bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için vCenter’ların aynı SSO domain’inde olması gerekiyor. Eğer siz farklı bir SSO domain’ine join bir vCenter’a vmotion yapmak istiyorsanız bunun için API kullanmanız gerekiyor. Farklı bir vCenter’a vmotion yaptığımızı düşünelim. Peki bu durumda Virtual machine üzerindeki alarm, event ve geçmişe yönelik performans datalara ne olacak? Bunu bende merak ettim ve araştırdığımda bu datalarında aynen geçtiğini gördüm. Yani herhangi bir kayıp söz konusu değil. Siz karşı vCenter’a vmotion işlemini başlattığınızda HA ve DRS özellikleri hala o virtual machine üzerinde aktif durumdadır. Yani vMotion sırasında host fail olursa, vMotion olan virtual machine üzerindede HA proccess’i yürütülür. Bu gerçekten harika birşey:) vMotion’da işlem başına 250Mbps network bandwith’ine ihtiyaç vardır.

Bir diğer yeni özellik ise; Clone işleminin farklı bir vCenter’a yapılabilmesidir. Bu işlemler sırasında da VMware Network File Copy (NFC) protocol’u kullanılacaktır.

vSphere 6 ile birlikte gelen bir başka vMotion yeniliği ise; önceki sürümlerde vmotion esnasında network’de herhangi bir işlem yapamaz iken vSphere 6 ile birlikte farklı bir virtual switch’e vmotion işlemini gerçekleştirebileceğiz. Aşağıda switch’lerde bu işlemi gerçekleştirebileceğiz:

  • VSS’den, VSS’e
  • VSS’den, VDS’e
  • VDS’den VDS’e

Burada yanlızca VDS’den VSS’e vMotion işlemi mümkün olmayacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Salih Keskin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salih Keskin
Ziyaretçi
Salih Keskin

Teşekkürler Tayfun Hocam.