VMware

Introduction to VMware EVO: RAIL – Part 2

Merhaba,

Bir önceki bölümde EVO:RAIL’e giriş yapmıştık bu bölümde ise EVO:RAIL’ın arayüzü ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim.

EVO:RAIL ile ilgili yazdığım diğer bölümler aşağıdaki gibidir.

Introduction to VMware EVO: RAIL – Part 1

Introduction to VMware EVO: RAIL – Part 2

EVO:RAIL’in kurulumu tamamlandıktan sonra aslında yönetimi çok basit, kolay bir arayüzü var.

Kurulum bittikten tamamlandıktan sonra karşımıza bi Ip çıkıyor. Tarayıcıya bu IP’yi yazıyoruz ve EVO:RAIL’ın login ekranına ulaşıyoruz.

1

İlk login olduğunuzda, Evo rail ile ilgili donanım kullanım detaylarını görüyoruz. Buradaki değerler anlık değerlerdir. Cpu ve Memory kullanımı, kaçtane virtual machine olduğuna dair genel bilgiler yer almaktadır.

2

Çok basit bir şekilde virtual machine oluşturabilirsiniz. Create new virtual machine butonu ile karşımıza açılan ekrana virtual machine ismini belirtiyoruz. Eğer iso yükleyebilir veya nfs’den iso mount edebilirsiniz.

3

Burada belirlenmiş virtual machine boyutları var tabi siz isterseniz bunları değiştirebilirsiniz. Uygun bir modeli seçiyoruz.

4

Oluşturduğunuz virtual machine’e policy ayarlarınızı yapabiliyorsunuz.  Yine bu virtual machine’in hangi network’de olması gerektiğini yani hangi vswitch üzerinde olması gerektiğini seçebilirsiniz.

5

Son derece kısa bir sürede gördüğünüz gibi virtual machine oluşturabiliyorsunuz. Yine bu bölümden isterseniz virtual machine’in console’unu açabilir isterseniz virtual machine’in clone’unu alabilirsiniz.

Yine Evo:rail console’undan isterseniz ekstra host ekleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum.  Son olarak sizlere EVO:RAIL’in VMworld’deki görüntülerini göstermek istiyorum:)

12014-08-26

20214-08-26

2014-08-262

20014-08-26

 

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kadir Kılıç

Çok Faydalı,emeğinize sağlık…bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için ,Teşekkürler..

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x