Haberler

Facebook FarmTown virus sorunu

Merhaba;

Yine Facebook ve yine sıkıntılar devam ediyor..Bu seferki öncekilerden biraz daha farklı..

Ortalama 9 milyon üyesi bulunan Facebook ‘un, içinde bulundurduğu birtane uygulama yüzünden kullanıcılara tehlikeler saçıyor.

Facebook ‘da bulunan FarmTown oyunu, kullanıcılarını kötü yazılım yüklemelerine yönlendiren reklamları yayınlarken yakalandı.

Farm Town oynayan yüzlerce kullanıcı reklamları gördüğünü bildirdi ve bu durumu Facebook ‘a şikayet etti. Reklamların içeriği ise; bilgisayarınızda virüs olduğu uyarısını yapıyor ve yalnızca reklamdaki antivirüs yazılımını indirirseniz sorunun çözüleceğini söylüyor. Farm Town’un geliştiricisi, reklamları görmezden gelmeleri konusunda uyardı, ancak 3.party reklamları engellemeyi başaramadı.

Bazı antivirüs firmalari, 3.party reklam ağlarının kötü yazılım yaymasının Farm Town‘un suçu olmayabileceğini, ancak sorun giderilene kadar kullanıcıların oyunu oynamamasını tavsiye etti.

Bugüne kadar The New York Times, MySpace gibi sitelerde de böyle reklamların çıktığı görülmüştü. Eğer oyunu oynuyorsanız kendi antivirüs yazılımınızı güncellemekte fayda var diye düşünüyorum..

Aslında olayın biraz daha içine girelim derseniz; Facebook sonuçta bu oyunları geliştiricilerden alıyor ve sitede yayınlıyor.Sonra bu tarz reklam-virus sorunu çıkıyor ve geliştirici suçlanıyor.Asıl işin ilginç tarafı böyle bir olay olduğu halde Facebook hala bu oyunu kaldırmadı. Bence burada sadece geliştiricinin suçu yok Facebook ‘unda suçu var. Madem sitede burtarz bir uygulama-oyun yayınlıyorsun neden bunu gerektiği kadar incelemiyorsun?Belkide; geliştirici firma veya şahıs kimse bilmiyorum; Facebook ‘a bağlıdır, bunların hepside bir oyundur kişisel bilgilerin çalınmasına yönelik.

Hala söylüyorum vazgeçin şu Facebook çılgınlığından. 9 Milyon kişi bir arada toplamanın; bukadar uygulama, oyun, hizmet yapmasının mutlaka bir sebebi vardir. Birde şu şekilde düşünün 9 milyon kişinin kişisel bilgilerinin, fotoğraflarinin bir database (veritabani) üzerinde tutulduğunu ve bunların birgun reklam amacıyla veya başka bir amaçla birine satıldığını hayal edin.Belkide hayal olmaz değilmi?:)

Sırf yeni arkadaşlar bulmak veya arkadaşlık’dan öte şeyler bulmak için bu riski göze almaya gerek yok(kişisel düşüncem).Birgün yukarıda bahsettiğim o felaket senaryosu gerçek olursa ozaman kim kimi nasil bulur bilemem:)Yani face’de arkadaş bulmak için yorduğunuz kafayi, acaba facebook neden var? diye düşünüp yorsaniz hersey guzel olucak ama işte olmayınca olmuyor..

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x