DigerleriHaberler

Ekran kartınızı test mi etmek istiyorsunuz?

Merhaba,

Overclok ile uğraşıp sanırım Prime95 ‘i bilmeyen yoktur. Gerekli voltajları bios’dan ayarladıktan sonra bilgisayarınızda Prime95’i çalıştırıp işlemcinizi zorlamaya başlarsınız. Bunun sebebi ise işlemcinin vermiş olduğunuz voltajda stabil çalışıp çalışmadığını test etmenizdir. Eğer zaten sorun olursa bilgisayarınız mavi ekrana düşücektir. Bunu işlemci için yapıyoruz. Peki ekran kartı için ne yapmamız gerekiyor?

Öncelik ile bu programı neden kullanacağınızı kısaca anlatayım. Eğer ekran kartınıza overclock yaptıysanız ve stabil olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız Furmark tam size göre. Tabi soğtucusuna güvenmeyen kişiler bunu denemesin bile.

furmark

Öncelik ile programı aşağıdaki link’den download edebilirsiniz.

Furmark download

indirmiş olduğunuz ürünü Next next finish ile kurabilirsiniz.Kurulum çok kolay olduğu için burada uzun uzun anlatmıyorum. Programı başlattıkdan sonra hiçbir değişiklik yapmadan Burn in test butonuna basıyoruz.

furmark-test

Yukarıda kendi sistemimden bir görüntü yayınlıyorum. Burada gördüğünüz gibi GPU ‘nun kaç derece sıcaklığa çıktığını, load durumu ve diğer bilgileri görebiliriz.

Şimdi herkesin aklına şu geliyor bu bizim ekran kartımıza zarar verirmi? Evet verebilir oyüzden kullanırken dikkatli olun. Benim kullanmış olduğum ekran kartında ben bunu 1 saat açık bıraksamda herhangi birşey olmaz. Neden mi?

furmark-test2

Bazı ekran kartları kendine zarar vermemek için anlık olarak MHZ’i düşürür. Yukarıda bunu görebilirsiniz. Benim ekran kartım kendisine zarar vermemek için anlık yani ortalama 1-2 saniyelik MHZ’i düşürdü. Throttling bölümünde görebilirsiniz bunu. Bir yukarıdaki ekrana bakarsanız burada 1900MHZ yazdığını görürsünüz ama çok ısındığı için benim ekran kartım anlık olarak 549mhz’a düşürmüş bunu. Bu test’i 15-20dakika çalıştırmanız sizin için yeterli olacaktır.

Dediğim gibi ekran kartınızın soğutucusuna güvenmiyorsanız zaten test etmeyin ve ekran kartınıza overclock yapmayın.

Ayrıca donanım konusunda benden yardımlarını esirgemeyen Kristof Can Bilen ‘e teşekkürlerimi sunuyorum.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x