VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Virtual Switch üzerinde MTU değerleri hakkında..

Merhaba,

Aslında birçok kişi Virtual Switch üzerinde yer alan veya bunu sadece virtual switch üzerinde ki olarak kısıtlamayalım, birçok network ürününde MTU yani Maximum Transmissions Unit görürsünüz. Ancak ben burada vSwitch üzerinden anlatıma devam edeceğim.

vswitch

Bu değer network üzerinden taşınabilecek maximum paket boyutunu belirtmektedir. Bu değer vSwitch’de default olarak 1500 olarak gelmektedir. Bu değeri maximum 9000 yapabilirsiniz. Tabi bunu yapınıza uygun bir şekilde yapmanız gereklidir çünkü eğer yanlış birşey yaparsanız veya rastgele bir değer belirlerseniz bu durum ek işlemci yükü getirecektir size. Neden diye soracak olursanız, paketleri bölmek cpu’yu zorlayacaktır. Oyüzden network’un alt yapısına göre bunu belirlemeniz gereklidir.

Jumbo frame aslında daha çok ISCSI network’lerinde kullanılır. Eğer network’unuze uygun MTU değerinin hangisi olduğunu bilmiyorsanız Default olarak bırakmanızı öneriyorum.

Ayrıca ISCSI üzerinde Jumbo Frame ayarları için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

KB1005674

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet PARLAKYİĞİ
Mehmet PARLAKYİĞİ

Elinize sağlık açıklayıcı bir yazı olmuş.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x