VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.5 – Fault Tolerance Yenilikleri

Merhaba,

vSphere 6.0 ile birlikte fault tolerance 4vCPU olarak kullanmaya başladık. vSphere 6.0 ile gelen aslında en dikkat çekici özelliklerden birtanesi fault tolerance idi. vSphere 6.5 ‘da ise Fault Tolerance tarafında iyileştirmeler yapıldı. Fault Tolerance ile ilgili yazmış olduğum yazılara aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz.

vSphere 6 Fault Tolerance Gereksinimleri, Limitleri ve Lisanslaması

What’s New in vSphere 6.0: Fault Tolerance

VMware vSphere Fault Tolerance Simulasyon

ft

vSphere 6.5 ile birlikte DRS‘in FT üzerindeki yetkinlikleri arttırılmıştır. vSphere 6.5’da FT’yi enable ettiğinizde secondary VM’in hangi host üzerinde çalışmasının uygun olacağı artık DRS tarafından belirtilecektir. Burada DRS secondary VM’in hangi host üzerinde barınacağını seçmek için host’un mevcut network bandwidth’inide inceler ayrıca secondary VM tarafından oluşturulan VMDK’ların en uygun hangi datastore’da barınabileceğinin önerisinide sunar. Yani vSphere 6.5 FT’nin DRS ile çok yönlü bir entegrasyonu bulunmaktadır. Secondary VM create edilirken host’un üzerindeki network ve datastore’lar baz alınır. FT enable edildiğinde Primary VM’den Secondary VM’e doğru veriler aktarılmaya başlanır. Bu network kartı üzerinden olduğu için zaman zaman network latency’lerine sebep olabiliyordu. vSphere 6.0’da network latency önemli ölçüde düşürülmüştü. vSphere 6.5 ile birlikte network latency‘i minimum’a indirmek için birçok iyileştirme yapıldı. FT network’u artık multiple NIC ile kullanılabilecek. Böylece FT logging traffic önemli ölçüde rahatlayacaktır. Tabi buradaki yapılandırma nasıl olacak diye eminim herkes merak ediyordur. Multiple NIC vMotion ‘da yapılan işlemin bir benzeri aslında FT network’unde yapılacak. Yani eğer siz FT’de multiple NIC kullanmak istiyorsanız, Multiple NIC vMotion’da yapılan işlemlerin aynısını yapacaksınız. Daha önce yazmış olduğum Multiple NIC vMotion yazımı aşağıdaki link’den inceleyebilirsiniz.

vSphere 6.0’da FT tarafında fast checkpoint özelliği gelmişti. Bu özellik ile birlikte 4vCPU ve 64Gb Memory’e sahip virtual machine oluşturuabiliyorduk. vSphere 6.0’da 4 virtual machine protected duruma getirebiliyorduk. vSphere 6.5’da ise bununla alakalı bir bilgi verilmedi. Yani limitler’de bir değişiklik yok gözüküyor.

Multiple-Nic vMotion Nasıl Yapılır?

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x