VMwareVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6 Fault Tolerance Gereksinimleri, Limitleri ve Lisanslaması

Merhaba,

vSphere 6 ‘nın release olması ile birlikte aslında en çok ses getiren feature’lardan biride Fault Tolerance ‘idi. vSphere 4 ve vSphere 5 sürümlerinde Fault Tolerance 1 vCPU ile limitlenmiş durumdayıd. Ancak vSphere 6 ‘da bu durum değişti ve 4 vCPU olarak güncellendi. Daha önce Fault Tolerance ile ilgili yazmış olduğum yazılara aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

What’s New in vSphere 6.0: Fault Tolerance

VMware vSphere Fault Tolerance Simulasyon

Fault Tolerance’ı kullanmaya başlamadan önce gereksinimlerini, limitlerini ve lisanslamasını iyi bilmeniz gerekiyor. Fault Tolerance, vSphere vMotion ile tam uyumludur. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birtanesi CPU’nun Hardware MMU virtualization desteğinin olmasıdır (Intel EPT veya AMD RVI). Fault Tolerance’ı her CPU üzerinde aktif hale getiremiyorsunuz yani. Ayrıca aşağıdaki CPU ailelerini support ediyor.

  •  Intel Sandy Bridge or later. Avoton is not supported.
  •  AMD Bulldozer or later.

VMware-Fault-Tolerance-Architecture-and-Performance

Daha önce yazmış olduğum yazılarda da 10Gbit networking gereksinimi olduğunu belirtmiştim. Test için siz isterseniz 1Gbit ‘de bunu çalıştırabilirsiniz. Bunda bir problem yok ancak Fault Tolerance ‘ı enable ettiğinizde virtual machine’in birebir kopyası farklı bir ESXi host üzerine aktarılacağı için arada ki network kartının bandwith’inin büyük olması öneriliyor. Nihayetinde burada virtual machine olduğu gibi diğer host üzerine aktarılıyor. Yukarıda link’ini vermiş olduğum VMware vSphere Fault Tolerance Simulasyon isimli yazımda da bunun bir örneğini görebilirsiniz. Best practices’lerde ancak 10Gbit network kartı kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Limitler konusunda biraz bahsetmek istiyorum çünkü burada ufak bir yanlış anlaşılma var. Fault Tolerance 4 vCPU oldu diye sınırsız makina üzerinde 4 vCPU açabilirim diye düşünüyor bir çok kişi. Bu yanlış bir mantık. Burada VMware’in birbirinden bağımsız 2 tane limiti çıkıyor karşımıza.

  • Cluster içerisindeki fault tolerance tarafından protect durumda olan maximum virtual machine sayısı.  Bu sayı 4 virtual machine’dir.
  • Host başına protect durumda olan virtual machine’lerin vCPU sayısı. Bu sayı ise 8’dir.

Yani siz isterseniz bir cluster’da 4 tane virtual machine’de Fault Tolerance enable edip maximum değeri yakalayabilir, istersenizde toplam 8vCPU olan fault tolerance’ın maximum değerini yakalayabilirsiniz. Örneğin sizin 2 vCPU 4 tane virtual machine’iniz var. Bunların hepsinde FT’yi enable duruma getirebilirsiniz. Toplamı 8vCPU yapacağı için yeni bir virtual machine üzerinde FT enable etmenize izin vermeyecektir.

Fault Tolerance ile ilgili yanlış bilinen bir diğer konu ise lisanslamadır. Lisanslama konusunda bir limitin olmadığını düşünüyor birçok kişi ancak buda yanlış bir düşünce 🙂 Yukarıda belirtmiş olduğum değerler Enterprise Plus için geçerlidir. Eğer siz vSphere Standard ve Enterprise kullanıyorsanız bu değer 2vCPU ‘dur. Yani lisanslamayı kısaca özetleyecek olursak;

  • vSphere Standard ve Enterprise için 2vCPU
  • vSphere Enterprise Plus için 4vCPU

vSphere Essentials ve vSphere Essentials Plus için FT support edilmemektedir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x