VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

VSAN Automatic Rebalance

Merhaba,

VSAN Automatic Rebalance isimli bu makalemde vSphere 6.7 Update 3 ile birlikte gelen bir özellik hakkında bilgi vereceğim. Ben daha önce Advanced Options hakkında bilgi vermiştim. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VSAN – Advanced Options

vSphere 6.7 Update 3 ile birlikte Advanced Options ‘da bazı değişiklikler meydana geldi. Automatic Rebalance isimli bir bölüm daha eklendi. Bu özellik sayesinde disk grupları ve disklerde VSAN cluster’ında dağıtılan VSAN objeleri dengelenmektedir. Cluster üzerinde bulunan disklerde %80 doluluğa ulaştığında VSAN tüm kapasite aygıtlarında yani disklerde, kullanılabilir alan eşiğinin altında olana kadar cluster’ı otomatik olarak dengeler.

Cluster’ın yeniden dengelemesi, tutarlı performans ve kullanılabilirliği sağlamak için kaynakları cluster’a eşit olarak dağıtır.

Aşağıdaki işlemler disk kapasitesinin% 80’e ulaşmasına ve cluster’ın yeniden dengelenmesine neden olabilir:

  • Cluster’da donanım hataları oluşuyor.
  • vSAN ESXi host’ları Evacuate all data seçeneği ile maintenance mode’a alınır ise.
  • vSAN ESXi host’ları, PFTT = 0 ile yapılandırılır ve Ensure data accessibility ile maintenance mode’a alınır ise.

Maintenance ve diğer istenmeyen down durumları için yeterli alan sağlamak ve vSAN cluster’ında Automatic Rebalance olaylarını en aza indirmek için, yüzde 30 kapasiteyi her zaman kullanılabilir durumda tutmayı unutmayın.

VSAN cluster’ı, disklere eşit olmayan I/O gitmesi nedeniyle veya ESXi host eklemeniz durumunda veya kapasite yani disk eklediğinizde dengesizleşebilir (unbalanced). Cluster dengesizleşirse, vSAN diskleri otomatik olarak yeniden dengeler (rebalance). Bu işlem, verileri fazla kullanılan disklerden az kullanılan disklere taşır.

Automatic Rebalance özelliğini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Automatic Rebalance, vSAN cluster’ınızın I/O performansını etkileyebilir. Bu performans etkisini önlemek için, en yüksek performans gerektiğinde Automatic Rebalance özelliğini kapatabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi daha önce Advanced Options altında böyle bir seçenek bulunmuyordu. Bu özellikte eğer bir disk üzerindeki yoğunluk diğer disk’e göre %30 fazla ise Automatic Rebalance seçeneği devreye girer ve disk üzerindeki verileri dağıtır. Bu işlem disk üzerindeki yoğunluk %15’e inene kadar devam eder.

Son olarak eğer VSAN Automatic Rebalance’ı aktif ettiyseniz, bununla birlikte Health ‘de çalıştırılır ve sürekli olarak kontrol edilir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar..

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x