VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

VSAN – Advanced Options

Merhaba,

Bu yazımda sizlere VSAN ‘ın menüsünde yer alan Advanced Options bölümündeki seçeneklerden bahsedeceğim. Daha önce yazmış olduğum VSAN makalelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte bir çok yenilik geldi bunları sizlerle paylaşıyorum. Aslında bugün belirteceğim özellikler daha önce VSAN’ da vardı ancak User Interface üzerinden bunları kontrol edemiyorduk. vSphere 6.7 Update 1 ile birlikte artık bazı seçenekleri User Interface üzerinden kontrol edebiliyoruz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

vSphere 6.7 U1 ‘de VSAN eğer kullanıyorsanız Configure > Services > Advanced Options  bölümüne girdiğinizde 3 farklı seçenek ile karşılaşırsınız.

 

Bu seçenekler;

  • Object Repair Timer
  • Site Read Locality
  • Thin Swap

 

Şimdi kısaca bu seçeneklerin ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum.

Object Repair Timer:

VSAN kullanılan ortamlarda aslında oldukça sevdiğim bir özelliktir. VSAN cluster’ında bir hata veya bir maintenance durumuna girdiğinde farklı host’lar üzerinde bileşenleri yeniden oluşturmadan önce nekadar bekleyeceğini belirler. Default olarak bu değer 60 dakika olarak ayarlanmıştır. Eğer siz isterseniz bu değeri değiştirebilirsiniz. Object Repair Timer ile ilgili aşağıdaki makalemde detaylı bilgi vermiştim.

VSAN – Resyncing Objects

Eğer isterseniz Object Repair Timer‘i değiştirebilirsiniz. Test etme amacı ile 15 dakika ayarlayabilirsiniz. Eğer siz 15 dakikadan uzun bir maintenance işlemi yapacaksanız, object repair timer’i 15 dakika girmeniz durumunda 15 dakikayı aştığnızda otomatik olarak bileşenler farklı host’lar üzerinde yeniden oluşturulmaya başlanacaktır. VMware burada Object Repair Timer’i 60 dakika olarak bırakmanızı öneriyor. Eğer süreyi çok kısa tutarsanız bu sefer gereksiz bir network trafiği ve yüksek I/O oluşacaktır. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bir ESXi host’un update işlemini yapacaksanız, ki genellikle bu işlem için vSphere Update Manager kullanılıyor. Update Manager‘in ESXi host’u reboot etmesi ve patch’leri yüklemesi 15 dakikadan uzun olabilir. Ancak 60 dakika kadar hiç bir zaman sürmez. Bundan dolayı Object Repair Timer’i çok değiştirmenizi önermiyorum.

Site Read Locality:

Bir VSAN Cluster‘ı kurduğunuzda RAID-1 sayesinde bütün sanal sunucularınızı ve objelerini korumuş sayılırsınız. Böylece verileri tüm kopyalardan eşit bir şekilde okursunuz. VSAN Stretched Cluster ‘da ise bu durum biraz daha farklı. Stretched cluster ‘da biliyorsunuz ki farklı site’lar kullanılıyor. Yani asıl kullanım şekli böyle. Stretched cluster ile ilgili aşağıdaki makalelerimi inceleyebilirsiniz.

VSAN – Cluster Seçenekleri Nelerdir?

VSAN Stretched Cluster

VSAN Stretched Cluster kullanıyorsanız site arasındaki bağlantı oldukça önemlidir. Bazı durumlarda düşük bant genişliğine bazı kullanıcılar sahip olabiliyor. Böyle bir durumda diğer site üzerinden kopya okumak istediğiniz bu size latency ve yavaşlık olarak geri dönecektir. VSAN bu sorunu ortadan kaldırmak için remote site’dan veriyi okumak yerine Fault Domain ‘de yer alan kopyalardan verinin okunmasını istiyor. Böylece site’lar arasındaki bağlantının sature olmamasını ve daha düşük bir kullanım olmasını sağlar. Bu işlem normalde otomatik olarak zaten yapılıyor ancak vSphere 6.7 U1 ile birlikte advanced options bölümünden bunu değiştirebiliyoruz.

Thin Swap:

En beğendiğim özelliklerden birtanesi de Thin Swap özelliğidir. 8 GB memory’e sahip bir virtual machine olduğunu düşünelim. FTT=1 ise disk üzerinde 8×2 yani toplamda 16GB alan tutacaktır. Tabi ortamınızda 1000 tane virtual machine ve bunların her birinin 8GB memory’e sahip olduğunu düşünürseniz, disk üzerinde bir hayli alana ihtiyacınız olacaktır. Swap dosyaları ile ilgili daha önce aşağıdaki gibi bir makale yazmıştım.

Reserve All Guest Memory Seçeneği Nedir?

Eğer ki memory rezervasyonu yapmıyorsanız virtual machine’in sahip olduğu memory kadar disk üzerinde bir swap alanı oluşturulur. Swap alanını hiç kullanmasanız bile disk üzerinde bu miktar otomatik olarak ayrılır. Normal şartlarda bu seçeneği VSAN ‘da powercli ile aşağıdaki komut vasıtası ile değiştirebilmekteydik. Ancak vSphere 6.7 U1 ile birlikte artık bunu advanced options bölümünden değiştirebiliyoruz.


Get-AdvancedSetting -Entity -ESXi -Adı "VSAN.SwapThickProvisionDisabled"

Eğer thin swap kullanırsanız disk üzerinde swap alanı, ESXi’dan memory ihtiyacı karşılanamadığı takdirde kullanılmaya başlanır. Böylece datastore’da saving sağlamış olursunuz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
İsmail Bozkurt
İsmail Bozkurt

Thin swap’ı çok güzel anlatmışssınız, elinize sağlık.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x