VMwareVMware ESXiVMware vCenter

ESXi USB Sorunu

Merhaba,

ESXi USB Sorunu isimli bu yazımda sizlere ESXi üzerine USB eklediğinizde yaşamış olduğunuz bir hatanın çözümünden bahsedeceğim. ESXi üzerinde bulunan bir virtual machine’e USB eklediğinizde power on olma esnasında USB disconnect duruma gelebilir.

Virtual machine’lere bazı durumlarda USB device eklemek durumunda kalabiliyoruz. Bu çoğu zama e-imza gibi uygulamalarda veya bazı uygulamaların sertifika doğrulaması için usb’nin takılı olması gerekebiliyor.

Benim başıma gelen sorunda virtual machine’i power on ettiğinde USB device kendi kendine kayboluyor veya remove oluyordu. Bu sorunun önüne geçmek için aşağıdaki parametreyi virtual machine’e eklemeniz gerekiyor.


usb.generic.allowCCID = "TRUE"

Yukarıdaki parametreyi virtual machine’e eklemek için isterseniz SSH’ı kullanıp .vmx’i editleyebilirsiniz. İstersenizde direk virtual machine üzerinden ekleyebilirsiniz. Ben burada virtual machine üzerinden ekleme işlemini anlatacağım.

İlk olarak USB göstermek istediğimiz virtual machine’in edit settings’ine giriyoruz.

VM Edit Settings
VM Edit Settings

Virtual machine’in edit settings’ine girdikten sonra VM Options bölümüne giriş yapıyoruz. Burada advanced tab’ını genişlettiğimizde yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Edit Configuration butonuna basıyoruz.

Add Configuration Params
Add Configuration Params

Karşımıza açılan ekranda Add Configuration Params butonuna basıyoruz.

ESXi USB Sorunu
ESXi USB Sorunu

Burada yukarıda vermiş olduğumuz parametreyi ekliyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık virtual machine power on olma esnasında USB device disconnect duruma gelmeyecektir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adem Güneş
Adem Güneş

Sorunu son zamanlarda ara sıra yaşamaya başlamıştım, bu şekilde ekleme yaptıktan sonra tekrar yaşamıyorsunuz.

Fatih Taş
Fatih Taş

Update sonrası sorunu mutlaka yaşıyorsunuz diyebilirim, bir çok kez başıma geldi ancak verdiğiniz çözüm kesin olarak çözümlüyor sorunu

Alper SELİMGİL
Alper SELİMGİL

Tayfun Hocam Merhaba,
Değerli katkıların için teşekkür ederim. bazı hyperconverged ortamlarda bu sorunu yaşadım. parametre girince düzeldi. teşekkürler.

Başa dön tuşu
5
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x