VMwareVMware ESXiVMware vCenter

HPE SimpliVity Clone mu Snapshot mı?

Merhaba,

HPE SimpliVity Clone mu Snapshot mı? isimli bu makalemde aslında en çok sorulan bir sorunun cevabını vereceğim. Ben daha önce clone ve Snapshot hakkında çeşitli bilgiler vermiştim. Bu yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Snapshot Nedir?

HPE SimpliVity Clone Nasıl Alınır?

HPE SimpliVity Clone mu Snapshot mı?

Klasik sanallaştırma ve storage bulunan ortamlarda eğer bir virtual machine üzerinde çalışma yapacak isek bu çalışma öncesinde genellikle snapshot alırız. Eğer çalışma uzun sürecek ise, Clone alırız. Clone sayesinde virtual machine’in birebir kopyası oluşturulur. Normal şartlarda VMware üzerinde bulunan bir virtual machine’in snapshot’ı 24 ile 72 saat arasında silinmesi gerekmektedir. Bu süreden sonra virtual machine üzerinde performans problemleri yaşanmaya başlar. Snapshot’ını aldığınız virtual machine üzerinde bir database var ve bu database üzerinde sürekli okuma yazma işlemleri yaşanıyorsa ciddi performans problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

HPE Simplivity Clone mu Snapshot mı?
HPE Simplivity Clone mu Snapshot mı?

Ben daha önce yazmış olduğum SimpliVity Backup konularında da bilgi vermiştim. SimpliVity üzerinde yer alan backup mekanizması bir snapshot’dan oluşmaz. Snapshot alındığında virtual machine’in orjinalliğine bir bağımlıık olduğu için virtual machine’i sildiğinizde snapshot’da silinir. Yani snapshot aslında orjinal virtual machine’in bir deltasıdır. SimpliVity backup‘ın snapshot ile bir ilgisi olmadığı için karıştırılmaması gerekir.

Bir SimpliVity cluster’ında bulunan virtual machine’in snapshot’ını alabiirsiniz ancak bu HPE SimpliVity tarafından önerilen bir şey değildir. SimpliVity kendi içerisinde Data Dededuplication gibi teknolojileri kullandığ ıiçin snapshot aldığınızda var ola virtual machine’in disk üzerindeki data bütünlüğü bozulacak ve bundan dolayıda performans problemleri yaşayacaktır. Zaten SimpliVity üzerinde çalışan bir virtual machine ‘de snapshot başlattığınızda virtual machine’in işletim sisteminde performans problemleri olacak ve aynı zamanda ping kayıpları göreceksiniz. Bunu SimpliVity ortamlarında test edebilirsiniz.

Yanlış anlaşılmaması için ufak bir bilgi eklemek istiyorum. Backup alırken elbette snapshot seçeneği ile backup’ınızı alabilirsiniz bunda bir sorun bulunmuyor. Ancak production ortamında çalışan bir virtual machine’de Take Snapshot butonu ile snapshot alınması önerilmez.

Peki production ortamında bulunan bir virtual machine’de çalışma yapacaksınız ve bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Normal şartlarda klasik bir mimari kullanıyorsanız snapshot alabilir ve sonrasında işlemlerinize devam edebilirsiniz. Ancak bir SimpliVity kullanıyor iseniz snapshot yerine clone alabilirsiniz. Clone ile ilgili daha önce bir makale yazmıştım ve bunu yukarıda linkini belirtmiştim. HPE SimpliVity üzerinde bulunan virtual machine’in clone’u saniyeler içerisinde tamamlandığı için çalışma öncesinde virtual machine’in clone’unu saniyeler içerisinde alabilirsiniz. Daha sonrasında yine almış olduğunuz clone’u power on duruma getirebilir ve normal kullanımınıza devam edebilirsiniz.

Özet ile; HPE SimpliVity’de VMware snapshot‘ları support ediliyor ancak production ortamda virtual machine’in snapshot’ının kullanılmaması gerekmektedir. Eğer bir virtual machine üzerinde işlem yapacaksanız, bunun öncesinde snapshot yerine clone veya backup alabilirsiniz. Clone ve backup işlemleri saniyeler içerisinde bittiği için size önemli ölçüde zaman kazandıracaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x