VMwareVSAN

VSAN 7 Lisanslama Modeli

Merhaba,

VSAN 7 Lisanslama Modeli isimli bu yazımda sizlere VSAN 7 ‘nin lisanslama methodları hakkında bilgi vereceğim. Daha önce yazmış olduğum VSAN ile ilgili makalelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

Daha önce VSAN 6.5 ile ilgili lisans detaylarını paylaşmıştım. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSAN 6.5 Lisans Detayları

VSAN 7 Lisanslama Modeli

Bu yazımda da benzer şeyleri yazacağım aslında. VSAN ‘ın lisanslama işlemleri CPU soket bazlı yapılmaktadır. Yani her CPU için lisans almanız gerekmektedir. Cluster’da kaç adet ESXi host var ise onlar için VSAN lisansı almanız gerekmektedir. Örneğin 2 soketli 4 adet fiziksel sunucunuz var. Burada 8soketlik bir lisans almanız gerekmektedir. Hangi lisansı alacağınızı ise aşağıda görebilirsiniz.

Ancak kullanacağınız veya tercih edeceğiniz konfigurasyona göre lisanslama modeli değişebilir. Örneğin ROBO konfigurasyonunda farklı lisanslama modeli var iken, 4 node’dan oluşan bir VSAN’da farklı lisanslama modeli bulunmaktadır. Elbette tercih edeceğiniz lisansa göre sahip olacağınız özelliklerde farklı olacaktır. Bundan dolayı lisanslama konusunda dikkatli davranmanızı öneririm. Seçeceğiniz lisansa göre bir maliyette çıkacağını unutmayın 🙂 Her şey toz pembe değil yani 🙂

VSAN 7 Lisanslama Modeli
VSAN 7 Lisanslama Modeli

Deduplication ve Compression ile RAID-5/6 Erasure coding özelliklerini kullanabilmeniz için, All Flash VSAN kullanmanız gerekiyor. Eğer VSAN kullanıyorsanız kesinlikle kullanmanızı tavsiye edeceğim özellikler bunlar. VSAN’da gerçek performansı bu özellikleri kullandığınız zaman anlayabiliyorsunuz. Bu özellikler Hybrid VSAN konfigürasyonlarında desteklenmez. Deduplication ve Compression, RAID-5/6 Erasure coding ve All Flash VSAN ile ilgili aşağıdaki makalelerimi inceleyebilirsiniz.

VSAN – All Flash ve Hybrid

VSAN – Raid 5/6 Erasure Coding

VSAN 6.2 – Deduplication ve Compression

VSAN Standard, Advanced, Enterprise sürümleri CPU (soket) başına, VDI başına veya VM başına lisanslanır. Enterprise Plus sürümü yalnızca CPU başına lisanslanır. Bu dört VSAN sürümü bağımsız lisanslar olarak mevcuttur ve VMware vSphere’e dahil değildir. Mixed bir mimariniz var ise buna hem server hemde VDI dahil ise CPU başına VSAN lisansı alınmalıdır. Ancak burada bu yazacaklarıma dikkat etmeniz gerekiyor.

Bir VSAN Cluster’ınız var ve bu cluster’ın içerisinde VSAN olmayan, VSAN datastore’unu kullanmayan ESXi host’lar bulunuyor ise, bunlarıda VSAN için lisanslamanız gerekiyor. Yani VSAN Cluster’ı içerisinde bulunan her ESXi host, VSAN ile lisanslanması gerekmektedir.

Hangi VSAN versiyonunda hangi özellik bulunduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki resimi inceleyebilirsiniz.

VSAN 7.0’de File Services özelliği tanıtıldı. VSAN File Services, dosya paylaşımları sağlamak için vSAN’ın üzerine bulunan bir katmandır. Şu anda NFSv3 ve NFSv4.1 dosya paylaşımlarını desteklemektedir. VSAN File Services, VSAN nesnelerini bir araya getirerek temel ölçeklenebilir dosya sistemini sağlayan VSAN Distributed File System (vDFS) ‘den oluşur. Bu konu ile ilgili ayrıca bir makale zaten yazacağım.

VSAN 7 Yenilikleri

Bu yazımda VSAN yeniliklerine çok değinmeyeceğim çünkü daha önce bu konu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazıma yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VSAN, uzak ofis ve şube (ROBO) uygulamaları için mükemmel bir çözümdür. ROBO için VSAN lisansları, sanal makine başına (VM başına) fiyatlandırılır ve 25 lisanslık paketler halinde satılır. 25’li bir lisans paketi, birden çok konumda paylaşılabilir. Örneğin, her biri 5 sanal makine çalıştıran 5 uzak ofisiniz bulunuyor. Bu yaklaşım, dağıtım esnekliği sağlar ve genellikle uzak ofislerde bulunan daha küçük altyapıların maliyetini en aza indirmeye yardımcı olur.

Her uzak ofis, VSAN for ROBO lisanslama modeli kapsamında maksimum 25 sanal makine ile sınırlıdır. Uzak bir ofiste 25’ten fazla sanal makine çalışıyorsa, CPU lisansı başına VSAN Standard veya Advanced veya Enterprise kullanılmalıdır. Tek bir site’da bir VSAN cluster’ında çalışan sanal makine sayısı 25 veya daha az olduğu sürece, ROBO Standard veya Advanced veya Enterprise için VSAN ile herhangi bir sayıda ESXi host lisanslanabilir. ROBO lisansları için VSAN ile başlamak ve ardından uzak bir ofis 25 sanal makineyi aştığında kesintisiz olarak CPU lisansı başına VSAN Standard, Advanced veya Enterprise’a geçmek mümkündür. Uzak ofis veya şube ofisinin tanımı, birincil veri merkezi dışındaki herhangi bir uzak fiziksel konumdur. VM başına ROBO lisansları için VSAN’dan CPU başına VSAN Standard, Advanced, Enterprise ve Enterprise Plus lisanslarına yükseltme / dönüştürme yolu olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 6 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ali İstif
Ali İstif

Hocam bu kadar lisans olurmu oturup lisanslara çalışmak lazım ?
Onun için I love you proxmox

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x