VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Runecast Kullanmanın Avantajları

Merhaba,

Runecast Kullanmanın Avantajları isimli bu yazımda sizlere VMware ortamlarında Runecast kullanmanın avantajlarından ve size nasıl faydalar sağlar bu detaylardan bahsedeceğim. Runecast ‘in ne olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Runecast Analyzer Nedir?

Runecast Analyzer

Runecast Kullanmanın Avantajları

VMware altyapılarında çalışıyorsanız performans, güvenlik ve proaktif yaklaşım sizler için oldukça önemlidir. Elbette bu işlemleri her zaman manuel olarak takip etmek zor olacaktır. 2 – 3 ESXi host ve 20 tane virtual machine ‘iniz var ise kolay olabilir. Ancak 100+ ESXi host ve 1000+ virtual machine’in bulunduğu ortamlarda proaktif yaklaşım biraz zor olacaktır. Çok iyi koordine olup hiçbirşeyi kaçırmadan dikkat ile müdahale etmeniz gerekiyor. Genellikle bu yapılar kurulur ve sonrasında seneler boyunca hiç el sürülmeden, müdahale edilmeden kullanılır. Bu çok doğru bir davranış değildir. Çünkü artan güvenlik zaafiyetlerinden dolayı altyapınızı sürekli güncel tutmanız gerekmektedir.

Runecast size bu noktada önemli bir avantaj sağlayacaktır. VMware altyapınızı her saniye proaktif olarak izleyerek sorunlar hakkında sizleri bilgilendirir. Altyapıda yapacağınız bir update çalışmasında fiziksel donanımın uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun yanında ESXi üzerinde kullanılan driver ve firmware versiyonlarınada dikkat etmelisiniz. VMware sistemlerinde donanım uyumluluk listesini yani VMware HCL ‘yi kontrol etmeden update/upgrade operasyonlarına başlamamanız gerekiyor. Elbette burada karşılaşacağınız driver, firmware uyumsuzlukları konusunda Runecast Analyzer bize yardımcı oluyor.

Runecast Kullanmanın Avantajları
Runecast Kullanmanın Avantajları

Runecast Analyzer, KB makaleleri ile korelasyonuna dayanarak algılanan günlük sorunlarını da analiz eder . Runecast Analyzer bazı kritik, büyük veya küçük sorunlarınız olup olmadığını size bildirmek için altyapınızı tarar ve bulguları bu öğelerle karşılaştırır. Runecast Analyzer, servis kesintilerini azaltmak, güvenliği ve uyumluluğu artırmak ve sorun giderme sürelerini azaltmak için yazılım tanımlı uzmanlık sağlar.

Elbette Runecast Analyzer sadece VMware vCenter Server’i ve ESXi Server’i analiz etmiyor. Horizon View veya VMware NSX içinde kullanabilirsiniz. Eğer bu ürünleride kullandığınız bir altyapı var ise bunları analiz etme olanağına sahip olursunuz:) Runecast Analyzer, üreticinin web sitesinden indirebileceğiniz bir OVA dosyası ile kurabilirsiniz. Şirket içi bir çözümdür, bu nedenle ihtiyacınız olduğunda İnternet bağlantısı olmadan da çalışabilir . Sonuçta, her ortamın internete çıkması gerekmez ve güvenli ortamlar için mükemmeldir. Eğer proxy üzerinden internete çıkmasını ve online olarak güncellemelerin alınmasını istiyorsanız proxy bilgilerini girebilir ve böylece Runecast Analyzer’in internete çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Runecast Analyzer’ı kullanarak kesintileri önleyebilir, daha güvenli ve uyumlu olabilirsiniz çünkü sürekli olarak VMware KB’lere, en iyi uygulamalara ve HCL’ye karşı kontrol edilirsiniz . Zaten altyapınızla bile alakalı olmayan KB’leri aramak için binlerce saatten tasarruf ediyorsunuz.

Runecast Analyzer’ı, hazır iyileştirme iş akışlarını içeren bir vRealize Orchestrator eklentisi sunar . Bu iş akışlarını Runecast Analyzer tarafından algılanan Güvenlik sorunlarını otomatik olarak gidermek için kullanabilirsiniz.

Eğer AWS kullanıyorsanız, Runecast ile AWS ortamlarınızıda koruma altına alabilirsiniz. Runecast Analyzer, tüm olası yanlış yapılandırmaları ve en iyi uygulama ihlallerini otomatik olarak tespit ederek, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) Özel Yayını 800-53 uyumluluk kontrollerini yürütürken yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırır. Runecast, BT ekiplerinin ve kuruluşlarının siber güvenlik duruşlarını otomatikleştirip iyileştirmesini sağlamak için NIST siber güvenlik çerçevesinin beş temel işlevini (Tanımlama, Koruma, Algılama, Yanıtlama ve Kurtarma) bir araya getirir.

AWS için NIST uyumluluk kontrolleri, Runecast Analyzer’ın AWS desteğini şu şekilde genişletir: AWS Health, CloudWatch, Redshift, RDS, CloudTrail, CloudFront, AWS Config, EC2, IAM, S3, VPC. AWS için NIST uyumluluğuna karşı otomatik denetimler sayesinde ekibiniz ve şirketiniz, düzenli olarak güncellenen karmaşık güvenlik uyumluluğu standartları için “denetime hazır” olabilir ve kalabilir.

Runecast Analyzer sayesinde log analizi yapabilirsiniz. VMware ortamında bulunan logları anlık olarak analiz ederek KB’ler ile eşleştirebilirsiniz. Bu özellik tam anlamıyla mükemmel bir şey. Çünkü ESXi Server üzerinde belirli sorunlar oluşmadan önce bazı durumlarda log atabiliyor. Bunları anlık olarak yakalayıp daha sonrasında buna müdahale edebilirsiniz. Kısacası KB arama derdine son diyebiliriz 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x