VMwareVMware vCenterVSAN

vSAN 6.5 Lisans Detayları

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde vSAN 6.5 ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Bu sürümde birçok yenilik geliyor ama bunun içerisinde lisanslamanında değiştiğini belirtmiştim. Bu yazıma aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

VMware VSAN 6.5 Yenilikleri

vSAN 6.5 ile birlikte biliyorsunuz ki 2 host’u direct connect ile birbirine bağlayabilir ve vSAN trafiğini herhangi bir switch veya VLAN olmadan kullanabileceğiz. Buna ek olarak ISCSI support’unun gelmesi vSAN 6.5’i öne çıkartan özelliklerden birtanesiydi. Tabi ürünün release olması yaklaştıkca lisanslamadaki detaylarda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Daha önceki yazımda bahsedemediğim lisans detaylarını bu yazımda anlatacağım. vSAN Standard, Advanced ve Enterprise lisans modellerinde CPU (soket) başına lisans bulunuyor. vSAN lisans’ı standalone’dur. Yani VMware vSphere, vSphere with Operations Management, VMware vCloud Suite ve diğer lisanslara sahip olsanız bile vSAN lisans’ınız yok ise kullanamazsınız.

vsan65license

Yeni lisans modeli ile eğer Standard lisans’a sahipseniz All flash kullanabileceksiniz. Ancak Standard lisans’da yukarıda da görüldüğü gibi Deduplication ve Compression özellikleri bulunmuyor. Deduplication ve Compression özelliklerinden yanısıra IOPS limits özelliğininde Standard lisans’da bulunmaması bence eksiklik. Bundan dolayı standard lisans çok tercih edilmeyecektir diye düşünüyorum. Tabi bu arada şunuda söylemem gerekiyor; eğer siz Hybrid vSAN cluster’ına sahipseniz zaten Deduplication & Compression ve RAID-5/6 erasure coding özelliklerini kullanamazsınız. Bunları yanlızca All flash ‘de kullanabiliyorsunuz.

Lisanslamada en dikkatimi çeken noktalardan birtanesi ise eğer siz Horizon Enterprise veya Advanced lisans’a sahipseniz vSAN for Desktop Advanced ‘ı ücretsiz birşekilde kullanabileceksiniz. Müşteriler varolan vSAN lisans versiyonlarını daha yüksek bir versiyona upgrade edebilirler. Örneğin bir kullanıcının mevcut ortamında vSAN 6.5 Advanced ‘da çalışıyor ancak mimarisini değiştirmek istedi ve Stretched cluster mimarisine geçiş yapmak istedi. Advanced lisans’da stretched cluster kullanamayacağı için Enterprise Edition’a upgrade edip stretched cluster mimarisini kullanabilecek.

Aşağıda upgrade seçeneklerini görebilirsiniz.

  • Standard to Advanced (per-CPU)
  • Standard to Enterprise (per-CPU)
  • Advanced to Enterprise (per-CPU)
  • Standard for Destkop to Advanced for Desktop (CCU 10-pack and 100-pack)
  • Standard for Destkop to Enterprise for Desktop (CCU 10-pack and 100-pack)
  • Advanced for Desktop to Enterprise for Desktop (CCU 10-pack and 100-pack)
  • Standard for ROBO to Advanced for ROBO (per-VM 25-pack)

vSAN 6.5’in lisans detayları ile ilgili aşağıdaki link’den pdf’i inceleyebilirsiniz.

http://www.vmware.com/content/dam/digitalmarketing/vmware/en/pdf/products/vsan/vmware-vsan-65-licensing-guide.pdf

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x