VMwareVMware ESXi

VMX Register VM Sorunu

Merhaba

VMX Register VM Sorunu isimli bu yazımda sizlere virtual machine’i vmx dosyasından register etmek istediğinizde register butonunun deactive bir şekilde gelmesi sorununu anlatacağım.

Bir virtual machine’i vCenter Server’a tekrar eklemek isteyebilir veya virtual machine’i remove from inventory seçeneği ile inventory ‘den kaldırıp tekrar eklemek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda virtual machine eğer bir host üzerinde lock durumda kaldı ise muhtemelen sizi karşınıza Add inventory veya register butonunu grey out yani gri bir şekilde getirecektir. Ebette virtual machine farklı bir esxi host üzerinde register durumda ise yine grey out şekilde gelecektir. Virtual machine bir host üzerinde register ve müdahale edemiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Böyle bir durumda ilk olarak yapmanız gereken SSH ile ESXi host’a bağlanıp esxtop komutu ile ilgili virtual machine’i görebilir ve isterseniz kill edebilirsiniz. Bunu için aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Esxtop üzerinden virtual machine kill edilmesi

VMX Register VM Sorunu

VMX Register VM Sorunu
VMX Register VM Sorunu

Bir virtual machine’i tekrar register etmek istediğinizde yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi Register VM bölümünün gri/pasif geldiğini görebllirsiniz. Böyle bir durumda esxi host’a bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekiyor. Bu komut sayesinde virtual machine’i tekrar register edebileceğiz.


# vim-cmd solo/registervm /vmfs/volumes/datastore_name/VM_directory/VM_name.vmx

Komutu çalıştırdığınızda virtual machine tekrar inventory’e eklenmiş olacaktır. Bu aşamadan sonra virtual machine’i power on duruma getirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Onur
Onur

Teşekkürler hocam

Cesur
Cesur

Teşekkürler, şimdi bu makineyi niye ekleyemiyorum diye ugraşirken imdadımıza yetişecek bir makale….

onrb
onrb

hocam bu işlemi yaptıktan sonra, bulunduğu host üzerinde bir sunucu oluşturdu ve o sunucu da, inaccessible olarak gözüküyor

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x