VMwareVMware ESXi

Esxtop üzerinden virtual machine kill edilmesi

Merhaba,

ESXi host üzerinde bulunan virtual machine’lerin bazı durumlarda hang olabiliyor veya bir sebepden dolayı network erişimi, disk erişimi gidebiliyor. Bu gibi sorunların çözüm yöntemlerinden birtaneside ilk olarak virtual machine’i reset/restart/power off olacaktır. Ancak virtual machine’ler üzerinde bu şekilde bir aksiyon almak istediğinizde ESXi host’da buna cevap veremeyebilir. Bu durumda da vermiş olduğunuz komut (power off, reset, restart) sonuçlanamadığı için In Progress ‘de kalacaktır.

ESXi host’un cevap vermemesi durumunda çoğunlukla ESXi host reboot edilir. Ancak ESXi host’u reboot etmeden de virtual machine’in In Progress ‘de problemini çözebilirsiniz. Bu gibi durumlarda çoğunlukla SSH üzerinde kill komutu kullanılıyor tabi siz isterseniz powercli veya esxcli üzerinden virtual machine’in task’ınıda kill edebilirsiniz ancak aşağıda anlatacağım yöntem son derece basit.

Bu işlemi yapmak için öncelikle SSH ile ESXi sunucuma bağlanıyoruz. Bağlantı sağlandıktan sonra esxtop ‘ı çalıştırıyoruz.

1

İlk olarak ESXTOP’a bağlandıktan sonra karşınıza hem virtual machine’ler hemde servislerin listesi gelir. Defaul olarak CPU gösterimi açılır. Burada Shift + V butonuna basarak sadece virtual machine’leri listeliyoruz.

2

LWID numarasına task’ı sonlandıracağımız için f tuşuna basıyoruz. Karşımıza açılan ekrandan c butonuna basarak LWID’yi seçiyoruz.

3

Artık k komutunu kullanarak In Progress durumda olan bir virtual machine’i kill edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak k butonuna basıyoruz ve hangi virtual machine’in task’ını kill etmek istiyorsanız onun LWID’sini giriyoruz ve Enter’a basıyoruz.

Bu işlemden sonra virtual machine’in task’ını kill olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucunda hang olan virtual machine’i tekrar Power off veya reset komutu gönderebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x