VMwareVSAN

VMworld 2015 – Whats New in VSAN 6.1

Merhaba,

VMworld 2015 ‘de VSAN 6.1 ile ilgilide yeni özellikler duyuruldu. Daha önce yazmış olduğum VSAN ile ilgili yazılara aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

Virtual SAN Stretched Cluster:

Artık VSAN 6.1  ile birlikte Stretched Cluster oluşturabilirsiniz. Yani Geo cluster (farklı lokasyonlarda) oluşturabilirsiniz. VSAN 6.1 ‘de bu mümkün hale geldi. Ayrıca; Active-Active mimari yeniliği gelmiştir. Böylece site’in down olması durumda bile herhangi bir data kaybı olmaz. Tabi böyle bir durumda HA devreye girer ve makinaları diğer site’da aktif hale getirebilir. Aşağıda bunun ufak bir örneğini görebilirsiniz.

vsan8

Hybrid ve All flash mimarisini desteklemektedir. Active-Active sayesinde site’lar arasında data sürekli senkronize olur.

VSAN 6.1 ‘in bazı gereksinimlerinden bahsetmek istiyorum. Tabi bu özellikle networking tarafı için geçerli olacak.

  • 5 ms RTT
  • A ve B site’lari arasında en az 10Gbit bağlantı.
  • L2 Multicast gereklidir.

VSAN 6.1 ile birlikte artık replication 5 minute RPO’dur. Yani vSphere Replication ile birlikte VSAN 6.1 full support durumda ve 5 dakika’dan 24 saate kadar replikasyona izin veriyor. Eğer tabi siz bunu otomatize etmek istiyorsanız ozaman da Site Recovery Manager (SRM) kullanmanız gerekiyor. Site Recovery Manager ‘da aynı şekilde VSAN 6.1 tarafından full support ediliyor.

VMware-VSAN-6.1-RPO-5min

VSAN 6.1 ile birlikte artık SMP-Fault Tolerance support edilmektedir. Tabi bu support vSphere 6.0’ın limitleri içerisindedir.  Daha önce What’s New in vSphere 6.0: Fault Tolerance isimli makalede Fault Tolerance ile ilgili bilgi vermiştim.

VMware-VSAN-6.1-SMP-FT-support

VSAN 6.1 ile birlikte Microsoft Cluster ve Oracle RAC support ediliyor. Aslında bu çok güzel birşey çünkü Cluster ortamları oluşturmak için ayrıca storage yatırımına girme gibi bir durumunuz olmayacak.

VMware-VSAN-6.1-cluster-supportYine çok güzel özelliklerden birtanesi ise VSAN 6.1 ile birlikte remote office ve branch office’lerde bulunan VSAN 6.1 ortamlarımızı tek bir merkezden yönetebileceğiz.

VMware-VSAN-6.1-ROBO

VSAN 6.1 ile birlikte gelen diğer yenilikleri ise;

  • Virtual SAN Management Pack for vRealize Operations Manager (Global View, Health Monitoring and Availability, Performance Monitoring, Capacity Monitoring and planning).
  • Flash Drive support’u (DIMM-based SSDs and VMS SSDs) Yani siz artık memory’i bile flash storage gibi kullanabileceksiniz. Bu oldukça ilginç bir özellik, test etmek için sabırsızlanıyorum açıkcası.
  • Healthcheck sadece sizin VSAN ortamınızı kontrol etmiyor bunun yanında stretched cluster ‘ınızıda kontrol ediyor. Yani ek bazı check’lerde mevcut. Witness host configuration, Network and Host Compatibility, Fault domain configuration gibi additional check’lerde mevcut.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x